فهرست
یادداشت: پیامی که خریدِ شواین‌اشتایگر دارد
یادداشت: پیامی که خریدِ شواین‌اشتایگر دارد

یادداشت: پیامی که خریدِ شواین‌اشتایگر دارد

لوک ادواردز
 
حتما انتقاداتی از این قبیل را خواهیم شنید که خریدِ شواین‌اشتایگر که به زودی 31 سالش می‌شود از بایرن، خریدِ فوتبالیسیتی است که سالهایِ خوبش به پایان رسیده و حتی تیمِ خودش هم دیگر نیازی بهش ندارد. اما این درست نیست. خریدِ شواین‌اشتایگر یعنی به خدمت گرفتنِ یکی از پرافتخارترین فوتبالیست‌هایِ این نسل در رده‌هایِ ملی و باشگاهی. منچستر یونایتد شواین‌اشتایگر را برایِ این خریده است که کمکش کند دوباره قهرمان، نه اینکه فقط برایِ رسیدن به چمپیونز لیگ بجنگد.
شواین‌اشتایگر برایِ اینکه آینده‌یِ یونایتد را بسازد خریده نشده است. او که 13 سال است همینطور مدال جمع می‌کند قرار است تاثیری آنی بر تیمِ لویی ون گال داشته باشد. شواین‌اشتایگر قرار است کیفیتی که به کمکش 8 بوندسلیگا، یک چمپیونز لیگ و یک جامِ جهانی را کسب کرده، را از همان روزِ اول به منچستر یونایتد تزریق کند. او تعریفِ تعالیِ یک فوتبالیست است.
شواین‌اشتایگر در پست‌هایِ مختلفی می‌تواند بازی کند و حتی در روزِ بدش هم استانداردهایش را حفظ می‌کند و بازیکنی است که همیشه 7 از 10 را می‌گیرد. او هافبکی است که عادت به گل زدن در بازی‌هایِ بزرگ و در لحظاتِ حساس دارد. در واقع کاپیتانِ تیم ملیِ آلمان تمامِ فوتبالش را در بالاترین سطح گذرانده است.
خبرهایِ مختلفی درباره‌یِ دلیل جداییِ شواین‌اشتایگر از بایرن مونیخ است. آیا او تیمش را برایِ چالشی جدید ترک کرده، یا صرفا برایِ اینکه گواردیولا بهش گفته جایش در ترکیبِ اصلی گارانتی نیست، پاسخی حرفه‌ای به شرایط داده است؟ این سوال برایِ یونایتد اهمیتی ندارد، چون به هر حال شواین‌اشتایگر می‌توانست هر باشگاهِ دیگری را هم انتخاب کند، اما یونایتد را انتخاب کرد.
در موردِ سنِ او هم باید گفت علمِ ورزشیِ جدید به بازیکنان این فرصت را می‌دهد که تا سنین بالا در سطحِ اولِ فوتبالِ دنیا بازی کنند. رایان گیگز تا 40 سالگی برایِ تیمِ اولِ یونایتد بازی کرد. اینیستا در 31 سالگی کنارِ ژاویِ 35 ساله در فینالِ چمپیونز لیگ یوونتوسی را شکست داد که قلبِ تیمش آندره‌آ پیرلویِ 36 ساله بود. وقتی قراردادِ 3 ساله‌یِ یونایتد با شواین‌اشتایگر به پایان برسد او 33 ساله خواهد بود. در این 3 سال، ممکن است او به لحاظِ فیزیکی اندکی افت کند، اما این افت را با تجربه، قدرتِ رهبری و آرامشش در شرایطِ سخت و کیفیتش در بازی‌هایِ بزرگ جبران خواهد کرد.
خرید شواین‌اشتایگر، مثلِ تلاش برایِ خرید سرخیو راموس، پیامی شجاعانه از سویِ منچستر یونایتد به رقبایِ لیگ برتر است: یونایتد در میانه‌یِ پروسه‌یِ بازسازیِ تیمش نیست، بلکه در حالِ اضافه کردنِ قطعاتی شیک و عالی به تیمش است تا سالِ آینده حداقل یک جام ببرد.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-12 08:46:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر