فهرست
گزارش: داستانِ شواینی تا امروز
گزارش: داستانِ شواینی تا امروز

گزارش: داستانِ شواینی تا امروز

آی‌اسپورت – شواین‌اشتایگر در دروانِ نوجوانی عاشقِ اسکی بود و استعدادِ زیادی هم در این ورزش داشت. در واقع چیزی نمانده بود که او اسکی را به عنوانِ حرفه‌یِ ورزشی‌اش انتخاب کند. اما یکی از استعدادیابانِ بایرن مونیخ بازیِ باستینِ 13 ساله را دید و ازش دعوت کرد به آکادمی‌ باوارایایی‌ها بپیوندد.
از همان روزِ اول هیچکس در مونیخ شک و تردیدی در بابِ هوش و تکنیک و کیفیتِ بازیِ او نداشت. اما باستینِ جوان کاراکتری یاغی و طغیانگر داشت و همین کاراکتر باعث شد تا سکته‌هایی مقطعی در روندِ ستاره‌ شدنش بیافتد. در نهایت این اوتمار هیتسفیلد بود که سالِ 2002 به باستینِ 18 ساله اطمینان کرد و او را در دورِ گروهیِ چمپیونز لیگ به زمین فرستاد. هافبکِ بایرن خیلی زود در همان بازی جوابِ اعتمادِ مربی‌اش را با یک پاسِ گل داد. یک ماه بعد شواین‌اشتایگر اولین قراردادِ حرفه‌ایش با بایرن را امضا کرد و در فصلِ 2002-2003 14 بار در بوندسلیگا به زمین رفت. این فصل همراه بود با اولین قهرمانی لیگ و جامِ حذفی برایِ شواین‌اشتایگر. او که دیگر شواینی لقب گرفته بود، فصلِ بعدش 26 بازی برایِ بایرن در لیگ انجام داد، اولین گلش را زد و بدل به مهره‌یِ کلیدیِ تیم زیرِ 21 ساله‌هایِ آلمان شد. شواینی در یورو 2004 هم کنارِ فلیپ لام و لوکاس پودولکسی، به عنوانِ نمایندگان نسلِ جوان و طلاییِ آلمان برایِ کشورش بازی کرد.
اما آمدنِ فلیکس ماگات به بایرن مونیخ اتفاقِ خوبی برایِ شواینی نبود و باعثِ بازگشتِ او به تیمِ دومِ بایرن شد. او در فصلِ اولِ ماگات در بایرن تنها 6 بار برایِ تیمِ اول بازی کرد. اما شواینی در جامِ جهانی 2006 برایِ کشورش درخشید و با زدنِ 2 گل باعث شد تا تیمش به مقامِ سومِ جهان برسد. او در 22 سالگی، 41 بازیِ ملی انجام داده بود که در زمانِ خودش یک رکورد بود.
وقتی اوتمار هیتسفیلد دوباره به بایرن مونیخ پیوست شواین‌اشتایگر دوباره خودش را به عنوانِ مهره‌ای مهم در تیمِ اول جا انداخت و این روند تا سالِ 2009 و آمدنِ لویی ون گال ادامه داشت. بالاخره این ون گال بود که از شواینی یک بازیکنِ کامل و یکی از بهترین هافبک‌هایِ باکس-تو-باکسِ جهان را ساخت. شواین‌اشتایگر با ون گال پنجمین بوندسلیگایش را هم برد و در جامِ جهانیِ 2010 جایِ خالیِ بالاکِ مصدوم را پر کرد. او بهترین بازیکنِ آلمان در یک چهارمِ نهایی مقابلی آرژانتین بود و در نهایت با تیمش یک بارِ دیگر به مقامِ سومیِ جهان رسید. سه سال بعد شواینی تحتِ رهبریِ یوپ هاینکس چمپیونز لیگ را هم برد و یک سالِ بعدش در برزیل جامِ جهانی را با آلمان فتح کرد تا افتخاراتش را کامل کند.
حالا باستین شواین‌اشتایگر به عنوانِ اولین بازیکنِ آلمانیِ تاریخ منچستر یونایتد یک بارِ دیگر قرار است زیرِ نظرِ لویی ون گال بازی کند و هوادرانِ یونایتد امیدوارند حضورِ این ستاره‌یِ بزرگ تیمشان را یک بارِ دیگر به دورانِ طلاییِ سر الکس فرگوسن بازگرداند.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-12 11:57:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر