فهرست
کلاس بوندس‌لیگایی ضامن جایگاه داوری
کلاس بوندس‌لیگایی ضامن جایگاه داوری

کلاس بوندس‌لیگایی ضامن جایگاه داوری

آی اسپورت- دو گل مفتی که مقابل گینه درون دروازه دانیل داوری کاشته شد، برای خط خوردن هر دروازه‌بانی از تیم‌ملی کافی است اما داوری هر دروازه‌بانی نیست و کلاس بوندس‌لیگایی‌اش او را با وجود پذیرش این دو گل بد، در تیم‌ملی حفظ می‌کند.

دروازه‌بانان خوب، گل بد زیاد میخورند... این جمله را اولین بار فرانسیسکو ماتورانا به کار برد. پس از آن که تیم‌ملی کلمبیا در جام جهانی 1990 ایتالیا، روی اشتباه وحشتناک رنه هیگوییتا به کامرون باخت، سرمربی وقت تیم‌ملی کلمبیا در دفاع از دروازه‌بانی که باعث حذف تیم‌ملی این کشور از جام جهانی شده بود، گفت: دروازه‌بانان خوب، گل بد زیاد می‌خورند.

 آن روز هیگوییتا که در مرحله گروهی جام جهانی 1990 ایتالیا، انواع و اقسام شیرین‌کاری‌ها را به نمایش گذاشته و یک تنه کلمبیا را به مرحله حذفی رسانده بود، قصد دریبل روژه میلا را داشت که مهاجم افسانه‌ای کامرون توپ را از زیر پای او قاپید و با زدن گل پیروزی‌بخش کامرون، کلمبیا را از جام جهانی حذف کرد اما ماتورانا با گفتن این جمله که اکر هیگوییتا نبود، به مرحله حذفی صعود نمی‌کردیم، از دروازه‌بان غیرعادی تیمش دفاع کرد و نظریه گل بد خوردن دروازه‌بانان خوب را بر سر زبانها انداخت.

 دانیل داوری، رنه هیگوییتا نیست. او نه لگد عقرب معروف هیگوییتا را بلد است و نه درون دروازه کارهای غیرعادی انجام می‌دهد اما دروازه‌بان خوبی است که حالا دو گل بد خورده و باید پای لرزش بایستد. با گل‌هایی که داوری مقابل گینه پذیرفت، انتقادات از این دروازه‌بان بوندس‌لیگایی تیم‌ملی ایران شدت پیدا خواهد کرد. منتقدین دوباره یاد سیدمهدی رحمتی می‌افتند و باز کی‌روش بابت اعتماد به داوری سرزنش خواهد شد اما حقیقت این است که هیچ کس یک دروازه‌بان استاندارد و بوندس‌لیگایی را به خاطر پذیرش گل مفت کنار نمی‌گذارد.

 اگر هر دروازه‌بان ایرانی دیگری به جای داوری این دو گل بد، به خصوص گل اول گینه را خورده بود، الان بدون هیچ شک و تردیدی از فهرست مسافران جام‌جهانی کنار گذاشته می‌شد اما آنچه داوری را با وجود پذیرش این دو گل، در تیم‌ملی نگه می‌دارد و همچنان او را بالاتر از سایر سنگربانان، در جایگاه گزینه شماره یک ایران در جام‌جهانی برزیل حفظ می‌کند، کلاس کار بوندس‌لیگایی داوری است.

 دانیل با وجود این که ظرف کمتر از یک هفته، 3 گل بد در بوندس‌لیگا و بازی تدارکاتی تیم‌ملی ایران پذیرفته، گزینه‌ای است که نمی‌توان او را به سادگی کنار گذاشت. این وسط فقط کار اندکی برای کی‌روش سخت می‌شود. او باید طی روزهای آینده از یک سو جواب منتقدینی را بدهد که درباره ضرورت دعوت دوباره از سیدمهدی رحمتی می‌نویسند و می‌پرسند و از طرف دیگر باید حواس‌اش به داوری باشد که این انتقادات او را از لحاظ روحی و ذهنی به هم نریزد.

     
آی اسپورت
2014-03-06 16:53:38
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر