فهرست
یادداشت: نیمار اسطوره‌یِ آینده‌یِ بارسا
یادداشت: نیمار اسطوره‌یِ آینده‌یِ بارسا

یادداشت: نیمار اسطوره‌یِ آینده‌یِ بارسا

لی رودن
 
نیمار در چمیپونز لیگِ فصلِ قبل بعد از مسی مهمترین نقش را در بارسلونا داشت. نیمار با اینکه 100 دقیقه در مجموع از مسی کمتر بازی کرد، اما به اندازه‌یِ مسی گل زد. دقتِ ضرباتِ نیمار عاملِ بسیار مهمی بود. دو سوم از 27 شوتی که او زده بود در چهارچوب بود و 7 گل از 10 گلش در مراحلِ پایانی، از یک چهارم به بعد به دست آمد. نیمار اولین فوتبالیستی بود که در تاریخِ مدرنِ چمپیونز لیگ در تمامِ بازی‌هایِ یک چهارم، نیمه نهایی و فینال گل زده است. این نشانگرِ قدرتِ تصمیمگیری بسیار بالایِ او در بازی‌هایِ حساس و پرفشار است.
نیمار فصلِ پیش 39 گل زد. جدا از مسی این آمار با هیچکدام دیگر از بازیکنانِ معاصرِ بارسلونا قابلِ مقایسه نیست. آخرین بازیکنی که از این مرز گذشت، رونالدویِ برزیلی بود. البته او مهاجمِ مرکزی بود و گل‌هایِ اروپایی‌اش هم در جامِ جامداران به ثمر رسید، نه در چمپیونز لیگ.
از این منظر مقایسه‌یِ نیمار با وینگرهایِ چپِ سابقِ بارسلونا می‌تواند مفید باشد. بهترین فصلِ رونالدینیو برایِ بارسا با 26 گل به پایان رسید. این عدد برایِ ریوالدو 36 بود. روماریو، دیگر ستاره‌یِ برزیلیِ بارسلونا، که البته او هم مهاجمِ مرکزی بود، در بهترین فصلش 32 گل زد. با توجه به افتخاراتی که نیمار در فصلِ گذشته کسب کرد، او یک سطح از هموطنانِ بزرگش بالاتر قرار می‌گیرد.
با وجودِ تمامِ حواشیِ خارج از زمین، ما احتمالا شاهد تماشایِ بازیِ اسطوره‌یِ آینده‌یِ بارسلونا در فصل‌هایِ آینده خواهیم بود. بازیکنی که در 23 سالگی با سرعتِ بسیار زیادی رشد کرده است و از لحاظِ تئوری هنوز 4 سال با اوجش به عنوانِ یک فوروارد فاصله دارد. درسته که هواداران هنوز نگرانِ قیمتِ واقعیِ نیمار برایِ باشگاه هستند، عاملی که در انتخاباتِ آینده می‌تواند نقشی تایین‌کننده داشته باشد، اما آنها در ضمن باید خوشحال باشند که نیمار در تیمِ دیگری بازی نمی‌کند.
آیا بازیکنی بهتر از نیمار در جهان پیدا می‌شود که در آینده جایِ مسی را به عنوانِ ستاره‌یِ اولِ بارسلونا بگیرد؟ در حالِ حاضر پاسخ منفی است.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-13 11:12:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر