فهرست
توافق‌قرن 17سال پس از بازی‌قرن/ روزی که سیاست جور ورزش را کشید
توافق‌قرن 17سال پس از بازی‌قرن/ روزی که سیاست جور ورزش را کشید

توافق‌قرن 17سال پس از بازی‌قرن/ روزی که سیاست جور ورزش را کشید

 مهدی امیرپور، سردبیر آی‌اسپورت
همیشه این سیاستمدارها هستند که از ورزش استفاده می‌کنند. رییس جمهورهایی بودند که صبر کردند برد تیم ملی کشتی در سالن آزادی قطعی شود و بعد برای دلبری از تماشاگران به سالن آزادی بیایند. رییس جمهورهایی هم بودند که اینقدر صبور نبودند و مستقیم به تمرینات تیم ملی فوتبال می‌رفتند و با ستاره‌های محبوب عکس‌های دوتایی و چندتایی می‌گرفتند. اما امروز فرق دارد. امروز حتی ستاره‌های مغرور ورزش ایران هم به احترام یک مرد و یک توافق می‌ایستند.توافق خوب، توافق بزرگ، توافق قرن. هفده سال و یک ماه پس از اینکه ایران- امریکا در جام جهانی 1998، مدل جدیدی از عکس تیمی را ابداع کردند، صلح بالاخره از زمین فوتبال به اتاق مذاکرات رسید. اگر ایران هفده سال پیش بازی قرن را برد، حالا هم  ایران برنده اصلی توافق قرن شناخته می‌شود. اگر هفده سال پیش احمدرضا عابدزاده با خنده‌ای شیطنت‌آمیز ستاره بازی قرن بود، حالا هم محمد جواد ظریف با لبخندی رایگان روی صورتش، ستاره توافق قرن است. اگر برد در بازی قرن به جشن بدون برنامه‌ریزی مردم در خیابان‌های تهران توام شد، این بار برد در توافق قرن احتمالا به جشنی برنامه‌ریزی همراه شود.
می‌توان تحلیلگرانه‌تر و با افق بازتر از اتفاقات پس از توافق نوشت. از تاثیراتی که توافق روی ورزش ایران می‌گذارد؛ از رفت و آمد تیم‌های بزرگ‌  دنیا به تهران، از پایان امپراطوری تولیدی‌های ورزشی بنجل و ورود آدیداس و پوما، از  تغییر نگاه دنیا به ایران، از مناسبات اقتصادی تازه ایران و اروپا و تاثیرات آن روی ورزش. اما مردم ایران که در 364 روز دیگر سال کارشناسان همیشگی سیاسی-اقتصادی مستقر در تاکسی هستند، این‌بار برای یک روز برای یک روز هم که شده، از غرغرهای همیشگی فاصله می‌گیرند. 23 تیرماه 94 جشن پایانی یک ملت است. روزی است که کوره راه هشت‌ساله به پایان رسیده و باز هم به جاده جهانی برگشتیم.
توافق  قرن، ابتدای راه سخت بازگشت به نقطه صفر اقتصادی است. راهی سختی که بیشتر باید نگران پیمودن آن باشیم. نه اینکه آن را جشن بگیریم. اما چیزی که باعث شده این اتفاقات به جشن ملی تبدیل شود، آن لبخند رایگان و همیشه در دسترس کاپیتان تیم مذاکره کننده است. آقای ظریف ممنونیم برای لبخند‌تان که شادی را برای ما به ارمغان آورد. ممنونیم که به ما یاد دادید در سیاست برخلاف ورزش، بازی برد- برد وجود دارد.
 
 
  ۷  
آی اسپورت
2015-07-14 13:02:52
نظر دهید
۷ نظر
امیررضا
سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۱۶
امروز روز بزرکیه. واقعا از صبح که خبر توافق منتشر شده، همه خوشحالیم. مرسی آقای ظریف
-
سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۱۳:۰۴
تبریک به همه. نسل سوخته بودیم ما
محمد جندقی
سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۱۳:۴۳
توافق نشده که فعلا جمع بندی کردن توافق 2 ماهه دیگست
Gatab City
سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۱۴:۰۳
BIG LIKE
امید
سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ۲۳:۰۵
متاسفام برای مردمی که جشن میگیرند توافقی را که حاصلش چیزی نیست بجز تضمین بقای حکومت به قیمت تاراج کشور از طریق باج دهی به غرب..دیر نیست سرکوب بیشتر اعدامهای فزونتر فقر وفلاکت صد چندان و سقوط بی انتها به ژرفای تاریک ارتجاع سیاه...که این خود بخشی از توافقی است.....
عباس
چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴، ۱۵:۱۱
از بچه تهران کمتر از اینم انتظار نمیره دمت گرم آق جواد
-
شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۴، ۱۳:۵۸
ساغول آقا ظریف
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر