فهرست
یادداشت: آیا کاسیاس در پورتو موفق خواهد شد؟
یادداشت: آیا کاسیاس در پورتو موفق خواهد شد؟

یادداشت: آیا کاسیاس در پورتو موفق خواهد شد؟

اندی براسل
 
لوپتگی که خودش دروازه‌بان بوده، ماهِ گذشته شخصا به کاسیاس زنگ زد و ازش خواست تا در صورتِ ترکِ رئال به پورتو بیاید. این دو قبلا باهم کار کرده بودند، در دورانی که لوپتگی در تیمِ ملیِ اسپانیا مربیِ دروازه‌بانان بود.
حقیقت این است که کاسیاس با تمامِ بزرگی‌اش افتِ شدیدی کرده. خورخه والدانو بعد از قطعی شدنِ فروشِ او به پورتو گفت، کاسیاس دو سال پیش باید رئال را ترک می‌کرد. والدانو به این اشاره داشت که اشتباهی مثلِ گلی که از دیگو گودین در فینالِ چمپیونز لیگ خورد، و نزدیک بود باعثِ قهرمانیِ اتلتیکو مادرید شود، در خاطره‌یِ هوادارانِ رئال مادرید باقی خواهد ماند.
اما اینکه افتِ کاسیاس صد در صد تقصیرِ خودش بود یا نه مسئله‌یِ دیگری است. مورینیو، کاسیاس را از ترکیبِ اصلی کنار گذاشت چون می‌خواست جنگِ دیپلماتیکش را باشگاه را ببرد. بعد هم آنچلوتی چنین برخوردی با کاسیاس کرد. اگر مورینیو به هر دلیل، چه ورزشی، چه سیاسی، کاسیاس را نیمکت‌نشین نکرده بود، آیا آنچلوتی هم دست به این کار می‌زد؟ آیا کاسیاس اینقدر افت می‌کرد؟ اصلا اول افتِ کاسیاس شروع شد و بعد نیمکت نشین شد، یا بعد از اینکه نیمکت‌ نشین شد، افت کرد؟ این همان سوالِ مرغ و تخمِ مرغ است!
خریدِ کاسیاس توسطِ پورتو مخالفِ فلسفه‌یِ همیشگیِ این تیم است که بازیکنِ ارزان می‌خرد و گران می‌فروشد. کاسیاس سالی 5 میلیون یورو (برایِ دو سالِ آینده، به علاوه‌یِ امکانِ تمدیدِ قرارداد برایِ یک سالِ دیگر) دریافت خواهد کرد. این رکوردِ حقوق در تاریخِ لیگِ پرتغال است، با اختلافی زیاد نسبت به بقیه. اگر پورتو می‌خواست مثلِ همیشه برخورد کند، احتمالا سراغِ میگل آنخل مویایِ اتلتیکو می‌رفت. پس کاسیاس چه سودی برایِ پورتو خواهد داشت؟
قطعا ارزشِ بازافزوده‌ای در کار نخواهد بود. اما کاسیاس برایِ پورتو محبوبیتِ بیشتر و فرصت‌هایِ قراردادهایِ اقتصادیِ گزاف‌تری همراه خواهد داشت. از نظرِ فوتبالی کاسیاس مقصدِ خوبی برایِ خودش انتخاب کرده و می‌تواند به پورتو کمک کند تا مثلِ فصلی که گذشت به جمعِ 8 تیمِ پایانیِ لیگِ برتر برسد. اما مشکل اینجاست که هر اشتباهِ او درونِ دروازه‌یِ پورتو، به خاطرِ نام و آوازه‌اش، 3 برابر جلوه داده خواهد شد.
مادر کاسیاس از اینکه پورتو را در حدِ تیم‌هایِ لیگِ سه‌یِ اسپانیا دانسته، عذرخواهی کرده است. اما حقیقت اینجاست که پورتو هرچقدر در اروپا شهرت داشته باشد، لیگی که در آن بازی می‌کند، چنین وضعیتی ندارد. قهرمانی در لیگِ داخلی برایِ پورتو وظیفه است، نه افتخار. پس فقط چمپیونز لیگ است که برایِ پورتو چالشی جدی محسوب می‌شود. و این دقیقا جایی است که کاسیاس همیشه بهترین نمایش‌هایش را داشته است؛ از همانِ فینالِ 2002 در همپدن پارک مقابلِ لورکوزن، جایی که او یک تنه در دقایق پایانی پیروزیِ 2-1 را برایِ رئال حفظ کرد.
 
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-15 11:56:11
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر