فهرست
یادداشت: پایانِ دورانِ بازیکنانِ یک تیمی
یادداشت: پایانِ دورانِ بازیکنانِ یک تیمی

یادداشت: پایانِ دورانِ بازیکنانِ یک تیمی

جاناتان ویلسون
 
باستین شواین‌اشتایگر قبل از آغازِ فصل 31 ساله خواهد شد. این بزرگ‌ترین نگرانی برایِ یونایتد است. جدا از این او از هر جهتِ دیگر خریدی عالی برایِ تیمِ ون گال است. اما به ازایِ هر جانفرانکو زولایی که در سنِ بالا به لیگِ برتر آمد و سریع خودش را با شرایط وفق داد و درخشید، بی‌شمار بازیکن با شرایطی مشابه وجود داشتند و دارند که موفق نشدند با شرایطِ لیگِ برتر سازگار شوند. آخرین و یکی از مهمترین نمونه‌هایش خودِ رادامل فالکائویِ یونایتد است.
شواین‌اشتایگر می‌گوید مصدومیتِ مچِ پایش که فصلِ پیش باعثِ حاشیه‌نشینی‌اش شده بود، کاملا برطرف شده است: «خب من جامِ جهانیِ سنگینی را پشتِ سر گذاشتم و برایِ همین بعدش مصدوم شدم. فکر کنم تا اواخرِ اکتبر بیرون بودم. اما بعدش هفته‌ها و ماه‌هایِ خیلی خوبی را با بایرن پشتِ سرگذاشتم و دیگه مصدوم نشدم. حالا همه چیز عالیست و من آماده‌ام تا با تمامِ وجود برایِ منچستر یونایتد بازی کنم.»
با این حال شک و تردید همچنان باقیست: چرا بازیکنی که تمامِ عمرِ حرفه‌ایش را در یک باشگاه سپری کرده، فروخته می‌شود؟ اینکه شواین‌اشتایگر و کاسیاس باید بایرن و رئال را در یک زمان ترک کنند شاید صرفا اتفاقی باشد. اما به نظرم نکته‌ای فراتر پسِ این اتفاقِ نهفته است. این دو انتقال انگار نمادی از پایانِ دورانِ بازیکنانِ یک تیمی هستند.
پیش از این هم هیچوقت جایی برایِ احساسات در فوتبال نبوده است. همانطور که مربیِ سابقِ داربی کانتی، هری استورر، یک بار به برایان کلافِ جوان گفت: «هیچکس ازت تشکر نمیکنه.» اما شرایطِ مالی و اقتصادیِ جدیدِ فوتبالِ مدرن، این رویکرد را حتی بی‌رحمانه‌تر هم کرده است. استعدادهایِ جوانِ زیادی که باشگاه‌هایِ بزرگ دارند بدین معنا است که جایی برایِ اسطوره‌هایِ تیم، وقتی فرمشان رو به افول است، نمی‌ماند، و بلافاصله هرچقدر از ارزششان که باقی مانده، باید به پولِ نقد تبدیل شود.
نه اینکه شواین‌اشتایگر لزوما افت کرده باشد. حتی نه اینکه او لزوما فصلِ آینده افت کند. اما با توجه به سنش و اینکه تنها یک سال از قراردادش با بایرن باقی مانده بود، تمدیدِ قرارداد با او با حساب و کتابِ باشگاه جور در نمی‌آمد. برایِ همین بود که بایرنی‌ها ترجیح دادند به جایِ اینکه فصلِ آینده او را به عنوانِ بازیکنِ آزاد از دست بدهند، این فصلی پولی از فروشش در بیاورند. ماتیاس سامر در این باره می‌گوید: «ما به لحاظِ احساسی احترامِ زیادی برایِ باستین قائلیم. اما به لحاظِ منطقی با توجه به مصدومیت‌هایش، نمی‌توانست عنصری قابلِ حساب در دو سالِ آینده باشد.»
با این حال شواین‌اشتایگر همچنان به عنوانی یکی از محبوب‌ترین بازیکنانِ تاریخِ باشگاه باقی خواهد ماند، و هوادارن نامِ او را تا سالیانی در آلیانتس آرنا خواهند خواند. و البته کارل هاینس رومینیگه هم بهش قول داده وقتی فوتبالش تمام شد، حتما جایی برایش در کادرِ فنی بایرن خواهد بود.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-16 10:48:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر