فهرست
نمونه‎‌یِ اوتامندی و بازارِ ترنسفرِ دیوانه!
نمونه‎‌یِ اوتامندی و بازارِ ترنسفرِ دیوانه!

نمونه‎‌یِ اوتامندی و بازارِ ترنسفرِ دیوانه!

نیکولاس اوتامندی 18 ماه پیش با مبلغِ 13 میلیون دلار از پورتو به والنسیا پیوست. اما چون ظرفیتِ بازیکنانِ خارجیِ والنسیا در آن زمان پر بود، باشگاه اوتامندی را 6 ماه به اتلتیکو مینیرو قرض داد. بعد از این دوران اوتامندی به مستایا آمد و فصلی بسیار خوب را با حضور در 35 بازی از 38 بازیِ تیمش در لا لیگا سپری کرد.
اما نکته اینجاست که اگر به چیزی به نامِ منطق اعتقاد دارید، به هیچ وجه نباید قیمتِ بازیکنی در یک فصل و نیم از 13 میلیون دلار به 55 میلیون برسد. این ریلیز کلاوزی است که والنسیا برایِ اوتامندی تایین کرده است. اوتامندی وقتی پورتو را ترک کرد یک ماه با 26 سالگی فاصله داشت و حالا 27 سالش است. پس بالا رفتنِ سن باید تاثیری عکس رویِ قیمتش داشته باشد.
آیا او واقعا چنین پیشرفتِ چشمگیری در مینیرو و والنسیا داشته که قیمتش را اینقدر بالا ببرد؟ شاید تا حدی. اما بازیکنان معمولا یک دفعه از 26 سالگی به 27 سالگی پیشرفتِ عجیب و غریبی نمی‌کنند. آیا او با حضور در لا لیگا نشان داد که زیرِ فشارِ بازی‌هایِ بزرگ می‌تواند دوام بیاورد؟ شاید. اما والنسیا که او را از آلبانی نخریده بود! اوتامندی نزدیکِ 3 سال و نیم بازیکنِ پورتو بود، با این تیم یورپا لیگ برد و در چمپیونز لیگ مقابلِ بارسا و پاریس سن ژرمن بازی کرد. اگر استعدادیاب‌هایِ والنسیا چیزی غیر از این در اوتامندی می‌دیدند، اصلا سراغش نمی‌رفتند.
حقیقت این است که اوتامندی تقریبا همان بازیکنی است که ژانویه‌یِ 2014 بود. پس تغییر قیمتش از 13 میلیون به 55 می‌تواند دو معنیِ مختلف بدهد. یا قیمتی که والنسیا بابتِ او به پورتو داد خیلی پایین بوده یا اینکه قیمتی که حالا والنسیا بابتش می‌خواهد خیلی بالاست. البته منطقی‌ترین گزینه ترکیبی از هر دو سناریوست.
حالا یونایتد سعی می‌کند قیمت را تا جایِ ممکن پایین بیاورد. خب هیچکس دوست ندارد سرش کلاه برود. اما نکته‌یِ مهمتر این است که آیا یونایتد، یا تیم‌هایِ بزرگِ دیگر، در ژانویه‌یِ 2014 به فکر خریدنِ اوتامندی بودند یا نه؟ اگر نه، چرا؟ پس این اسکات‌ها (استعدادیاب‌ها) چه کار می‌کنند؟ آیا آنها کاری غیر از تماشایِ فوتبال دارند؟ واقعا هیچکدامشان به نظرشان نرسید که والنسیا چه خریدِ خوبی دارد می‌کند و به فکرشان نرسید که به تیمشان هشدار دهند که چنین موقعیتی در حال از دست رفتن است؟ آیا در ژانویه‌یِ 2014 هیچ تیمی نبود که نیاز به مدافعی مرکزی داشته باشد و حاضر باشد فقط 13 میلیون دلار بابتش پرداخت کند؟
حالا والنسیا چون می‌داند یونایتد نیاز به یک مدافعِ مرکزی دارد و پولِ زیادی هم در جیب دارد، برایِ اوتامندی قیمتِ 55 میلیون را گذاشته است. فرض کنید تیمی با بودجه‌یِ کمتر سراغِ اوتامندی و والنسیا می‌آمد. مثلا اینتر، یا بایر لورکوزن. آیا بازهم قیمت همین بود؟ فکر نمی‌کنم. احتمالا والنسیا با 30 میلیون شروع می‌کرد و بعد اگر می‌دید مذاکرات خوب پیش می‌رود تا 25 میلیون هم پایین می‌آمد. یک فصل استفاده از مدافعی درجه یک و دو برابر کردنِ پولش معامله‌یِ بسیار خوبی است.
یونایتد در حالِ حاضر از پرداختِ قیمیتِ تعیین شده توسطِ والنسیا سر باز می‌زند. و البته از آنجایی که می‌داند اوتامندی خودش به این انتقال علاقه‌مند است، از تعقیبِ هدفش دست نمی‌کشد. این راهِ انجامِ معاملاتِ بازارِ ترنسفر است.
 
     
آی اسپورت
2015-07-17 13:17:38
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر