فهرست
گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(1)/ آسیا
گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(1)/ آسیا

گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(1)/ آسیا

آی اسپورت- کشورهای منطقه غرب آسیا، تقریبا هیچ علاقه ای به استفاده از مربی بومی ندارند و تنها از مربیان خارجی برای تیم ها بهره می برند، این روند در بین کشورهای مطرح آمریکای جنوبی به شکل برعکس انجام می شود و تیم ها تلاش می کنند تا حد ممکن، تنها از سرمربی داخلی استفاده کنند. توازن استفاده از مربیان خارجی تا حدودی در فوتبال اروپا رعایت شده است. در میان کشورهای صاحب فوتبال این قاره، به جز انگلستان سایر لیگ ها مربیان بومی بیشتری را در اختیار دارند. با این وجود، در فوتبال امروز مرزها به مراتب کمرنگ تر از آن شده اند که ملیت یک مربی، مهم تر از توانایی های فنی اش برای نشستن روی نیمکت یک تیم فوتبال باشد.

آسیا:


 
قطر/ آرزوهای کوتاه مدت
قهرمانیِ لیگ ستارگان قطر چند ماه قبل، به مایکل لادروپ و شاگردان‌اش در تیم فوتبال لخویا رسیده است. با این وجود لادروپ هرگز از کیفیت فوتبال قطر راضی نبوده و بعید به نظر می رسد تصمیمی به ادامه همکاری با باشگاه فوتبال لخویا و به تاخیر انداختن بازگشت اش به فوتبال اروپا داشته باشد. او به اولین پیشنهاد تمدید قرارداد این باشگاه پاسخ مثبت نداده و هنوز آینده اش در لخویا روشن نیست. در کنار این باشگاه،. در لیگ 14 تیمی قطر، 12 تیمِ دیگر با سرمربی خارجی به کار خود ادامه می دهد. دو مربی کروات و دو مربی صربستانی در این لیست دیده می شوند و به جز آن ها، باشگاه های قطری از 8 سرمربی با 8 ملیت دیگر استفاده کرده اند تا ثابت شود فوتبال قطر، سلیقه مربیان خاص اهل یک منطقه را نمی پسندد. صبری لاموشی فرانسوی، لوکا بوناچیچ و زلاتکو کرانچار،  مارکوس پاکیتای برزیلی، سامی ترابسلی تونسی و دراگان سووتکویچ صرب، مربیان خارجی شناخته شده تر لیگ قطر هستند. لیگی که روز به روز میزان حضور مربیان خارجی در آن پررنگ تر می شود. مربیانی که البته معمولا برای آرزوهای کاملا کوتاه مدت، راه فوتبال قطر را در پیش می گیرند.


 
امارات/ آخرین مردِ مقاوم!
در آغاز فصل تازه به اتمام رسیده فوتبال امارات، لیگ فوتبال این کشور تنها یک مربی داخلی در اختیار داشت و همه مربیان دیگر این لیگ، خارجی بودند. همان یک مربی، یعنی ولید عبید بلوشی به همراه تیم اش الاتحاد کلبا، با اقتدار در قعر جدول قرار گرفت و به دسته پایین تر سقوط کرد تا باشگاه های دیگر حتی به ریسک استفاده از مربی داخلی روی نیاورند. اریک گرتس بلژیکی در باشگاه الجزیره، گابریل کالدرون در الوصل، لوئیز گارسیا در بنی یاس و ایوان هاسیک در فجیره، سرشناس ترین مربیان خارجی فصل تمام شده فوتبال امارات بودند.عربستان/ وان هاندرد پرسنت
در آغاز لیگ 15-2014 فوتبال عربستان، دو تیم مهم الهلال و الاتحاد مربی داخلی داشتند. مربیانی که ظرف مدتی کوتاه اخراج شدند تا همه مربیان شاغل در لیگ  حرفه ای فوتبال عربستان، خارجی باشند. الاهلی، سهم کریس گراس شد و الاتحاد برای مدتی به ویکتور پیتورسا رسید. سوئیس، پرتغال، تونس، یونان، اروگوئه، فرانسه و الجزایر، ملیت مربیان خارجی حال حاضرفوتبال عربستان را معرفی می کنند. عرب ها بعد از دوران حضور پسیرو و رایکار در تیم ملی کشورشان، به استفاده از سرمربیان پرتغالی در لیگ این کشور علاقه بیشتری پیدا کردند و در حال حاضر، سه مربی از این کشور در فوتبال عربستان شاغل شده اند.


کره جنوبی/ صفر درصد!
بر خلاف کشورهای غرب آسیا که برای تمام تیم های لیگ شان از مربی خارجی استفاده می کنند، کره جنوبی از طرفِ دیگر بوم افراط افتاده و همه سرمربی های شاغل در کی لیگ 2015، بومی هستند. حتی تجربه موفق حضور اولی اشتیلیکه در تیم ملی کره جنوبی و نتایج خوب او با این تیم در جام ملت های آسیا، سلیقه کره ای ها را تغییر نداده و باشگاه های این کشور همچنان قویا معتقدند استفاده از مربی خارجی در لیگ کره، کارایی چندانی ندارد. در ماه های پیش از آغاز این فصل رقابت های لیگ فوتبال کره جنوبی، 4 سرمربی تغییر کردند و حدس بزنید چه اتفاقی افتاد؟ 4 سرمربی کره ای دیگر جایگزین آن ها شدند!

 
چین/ سوپراستارها
در 5 سال اخیر، 4 سرمربی برتر فصل فوتبال باشگاهی در چین، خارجی بوده اند. چینی ها در سال های گذشته سرمایه گذاری های ویژه ای بر روی فوتبال شان انجام داده اند و مربیان و بازیکنان سرشناس زیادی را به این کشور کشانده اند. بر خلاف بازیکنان ستاره که معمولا خیلی زود از فوتبال چین فراری شده اند، مربیان ارتباط خوبی با این لیگ برقرار کرده اند. لیگ 16 تیمی چین در شرایط فعلی، 10 سرمربی خارجی دارد که تقریبا تمامی آن ها چهره هایی سرشناس در دنیای فوتبال هستند. لوئیز فیلیپه اسکولاری به جای مارچلو لیپی سرمربی گوانگژو اورگرند شده است، گریگوریو مانزانو در بیجینگ گوان مشغول است، کازیمن کونترای رومانیایی در بیجینگ گوان کار می کند، اسون گوران اریکسون سرمربی شانگهای است، فیلیپ تروسیه به عنوان سرمربی هانگژو انتخاب شده و آری هان در تیانجین تدا، سرمربی مرتضی پورعلی گنجی به شمار می رود. سوپرلیگ چین به لحاظ مربی، یکی از بهترین لیگ های فوتبال دنیا به شمار می رود.
 

ژاپن/ 6+12
باشگاه های حاضر در جی لیگ، علاقه بسیار زیادی به بازیکنان برزیلی دارند و فقط سه باشگاه در این لیگ، از بازیکن برزیلی استفاده نمی کنند. این علاقه در این سال ها کم و بیش به مربیان برزیلی نیز ابراز شده اند. در جی لیگ 2015، دو مربی برزیلی در باشگاه های وسل کوبه و کاشیما آنتلرز استخدام شده اند. یک مربی فرانسوی، یک مربی ایتالیایی، یک مربی صربستانی و یک مربی از کره جنوبی، 4 مربی خارجی دیگر فصل در جریانِ جی لیگ هستند. لیگی که از سه تیم بالای جدول اش در حال حاضر، دو تیم از سرمربی خارجی استفاده می کنند و به نظر می رسد نبرد بین ژاپنی ها و اجنبی ها تا پایان فصل، بین میهایلو پتروویج از اوراوا و هاجیمه موریاسو از سافرنسه هیروشیما ادامه داشته باشد.
 

ازبکستان/ دو و نیم!
اگر از اصالت و خانواده روسی سرگی لوشان چشم بپوشیم و محل تولد سرمربی این روزهای بنیادکار را به عنوان ملیت او قبول کنیم، در راه معرفی تعداد مربیان خارجی در لیگ 16 تیمی فوتبال ازبکستان، به عدد 2 خواهیم رسید. باشگاه اندیجان با ادگارد گس آلمانی و باشگاه دینامو با تاشموراد آقامرادف ترکمنستانی، تنها باشگاه های فوتبال ازبکستان به شمار می روند که هدایت شان به یک غیرخودی سپرده شده است. این باشگاه ها در پایان هفته سیزدهم لیگ ازبکستان به ترتیب در رده های چهاردهم و دوازدهم این لیگ قرار دارند.
 

هندوستان/ مستعمره
لیگ فوتبال هندوستان، به زودی دومین فصل حیات «حرفه ای» را آغاز خواهد کرد. این لیگ در سال اول، بازیکنان سرشناسی مثل دل پیرو را در اختیار داشت و باشگاه های هندی این روزهای برای جذب مهره های سرشناس بیشتری تلاش می کنند. الانو، لوسیو، آنلکا و سیمائو، شناخته شده ترین بازیکنان این فصل فوتبال هند هستند. لیگِ فوتبال هندوستان تنها 8 تیم دارد که 5 تای آن ها سرمربی این فصل خود را انتخاب کرده اند. آنتونیو لوپس ناواس، مارکو ماتراتزی، زیکو، پیتر تیلور و دیوید پلت، 5 سرمربی انتخاب شده این فصل فوتبال هلند هستند. مربیانی که یا در ابتدای راه مربیگری قرار دارند و یا تجربه های موفقی را به عنوان مربی پشت سر گذاشته اند. سه مربی دیگر فوتبال هند نیز به احتمال بسیار زیاد خارجی خواهند بود. در واقع فوتبال هند هنوز از مرحله مستعمره بودن خارج نشده است. فوتبالی که فعلا چیز خاصی به جز هوادار ندارد.


کدخبر:9405
     
آی اسپورت
2015-07-17 16:12:37
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر