فهرست
گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(2)/ اروپا و آمریکا
گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(2)/ اروپا و آمریکا

گزارش ویژه: لیگ‌های فوتبال دنیا چند مربی خارجی دارند؟(2)/ اروپا و آمریکا

آی اسپورت- کشورهای منطقه غرب آسیا، تقریبا هیچ علاقه ای به استفاده از مربی بومی ندارند و تنها از مربیان خارجی برای تیم ها بهره می برند، این روند در بین کشورهای مطرح آمریکای جنوبی به شکل برعکس انجام می شود و تیم ها تلاش می کنند تا حد ممکن، تنها از سرمربی داخلی استفاده کنند. توازن استفاده از مربیان خارجی تا حدودی در فوتبال اروپا رعایت شده است. در میان کشورهای صاحب فوتبال این قاره، به جز انگلستان سایر لیگ ها مربیان بومی بیشتری را در اختیار دارند. با این وجود، در فوتبال امروز مرزها به مراتب کمرنگ تر از آن شده اند که ملیت یک مربی، مهم تر از توانایی های فنی اش برای نشستن روی نیمکت یک تیم فوتبال باشد.

آمریکا و اروپا:
 
 
آرژانتین/ علاقه به تولیدِ ملی
در چند فصل اخیر، آرژانتینی ها در کنار صادر کردن بازیکن، مربیان کارآمدی را نیز به باشگاه های مختلف اروپایی، به ویژه تیم های حاضر در لالیگا صادر کرده اند. یکی از دلایل این اتفاق شاید اصرار به استفاده از مربیان داخلی در لیگ فوتبال آرژانتین باشد. حدود 4 ماه از آغاز رقابت های این فصل لیگ فوتبال آرژانتین می گذرد و در بین 30 تیم حاضر در این لیگ، 10 تیم سرمربی شان را تغییر داده اند. در واقع 40 سرمربی مختلف در این فصل فوتبال آرژانتین کار کرده اند ودر بین همه آن ها، تنها و تنها و تنها یک مربی خارجی وجود داشته است. اولین و تا به اینجا آخرین مربی غیرآرژانتینی این فصل لیگ آرژانتین، والتر پراتزو در تیم الیمپیا بوده است. مردی که حدود دو ماه قبل کارش را از دست داده تا فضای نیمکت های لیگ، دوباره کاملا آرژانتینی شود.

برزیل/ چالشِ اوسوریو
پنجاه و نهمین دوره از لیگ 20 تیمی فوتبال برزیل در شرایطی آغاز شده که 18 تیم از سرمربی داخلی بهره می برند و دو تیم ترجیح داده اند به سراغ مهره های خارجی بروند و تاکتیک شان را به این مهره ها بسپارند. مردِ اول نیمکت اینترناسیونال، دیگو آگیره آرژانتینی است و خوان کارلوس اوسوریوی کلمبیایی، در سائوپائولو مربیگری می کند. تیمی که در پایان هفته هشتم با کسب 17 امتیاز در رده دوم جدول قرار دارد و یکی از مدعیان قهرمانی به شمار می رود.  آیا در حضور 18 مربی برزیلی، یک غیربرزیلی خواهد توانست قهرمان این لیگ شود؟
 
انگلیس/ خارجی ها مدعی اند
چیزی حدود یک سوم تیم های حاضر در رقابت های لیگ جزیره، از سرمربی انگلیسی روی نیمکت خود استفاده می کنند اما نکته اینجاست که هیچکدام از این تیم ها، در کورس قهرمانی و یا کسب سهمیه اروپایی نیستند و در واقع تیم های مهم فوتبال انگلستان، علاقه ای به استفاده از مربی داخلی ندارند. تیم شروود از استون ویلا، ادی هووی از بورنموث، آلن پارجو از کریسال پالاس،  استیو مک لارن از نیوکاسل و گری مونک از سوانزی، 5 مربی انگلیسی فصل آینده فوتبال انگلیس هستند. این در حالی است که چلسی با مورینیوی پرتغالی، یونایتد با فان خال هلندی، آرسنال با ونگر فرانسوی و من سیتی با پیگرینی شیلیایی، مربع اصلی قهرمانی را تشکیل می دهند. مدعیان درجه دوم نیز برندان راجرز ایرلندی، رونالد کومان هلندی و مائوریسیو پوچتینوی آرژانتینی هستند. به طور کلی لیگ انگلیس در فصل  بعد 15 مربی غیرانگلیسی دارد که 4 تای شان بریتانیایی هستند.


ایتالیا/ ناسیونالیست ها
فصل گذشته فوتبال سری آ ایتالیا، با حضور 17 مربی داخلی وفقط 3 مربی خارجی روی نیمکت تیم ها به پایان رسید. رافا بنیتز سرمربی اسپانیایی ناپولی، سینیشا میهایلوویچ سرمربی صرب سمپدوریا و رودی گارسیا، سرمربی فرانسوی رم، تنها نفرات خارجی سری آ در پایان لیگ قبل بودند. در ابتدای تابستان، رافا بنیتز جایش را به مائوریسیو ساری داده و از طرفی وینچنزو مونتلا از فیورنتینا جدا شده تا پائولو سوسای پرتغالی جانشین او شود. با این دو تغییر، اعداد 3 و 17 همچنان تعداد مربیان خارجی و داخلی فوتبال ایتالیا را نشان می دهند.
 
اسپانیا/ مرد شماره 16
بازگشت رافا بنیتز به رقابت های لالیگا، تعداد مربیان داخلی این لیگ را به عدد 16 رساند و خداحافظی کارلو آنچلوتی از رئال مادرید، موجب شد لالیگا در شرایط فعلی فقط 4 مربی خارجی داشته باشد. دیگو سیمئونه و ادواردو بریزو از آرژانتین، دیوید مویس از اسکالتند و نونو اسپیریتو سانتو از پرتغال، 4 مربی خارجی حال حاضر لالیگا هستند. جنگِ قهرمانی در این لیگ در فصل پیش رو بین دو سرمربی اسپانیایی یعنی بنیتز و انریکه خواهد بود. ال چولو و سانتو اما به سادگی این دو مربی را در رده های بالایی جدول تنها نخواهند گذاشت.
 
آلمان/ اکثریتِ بومی
11 سرمربی آلمانی، در فصل آینده روی نیمکت تیم های حاضر در رقابت های بوندس لیگا خواهند نشست. بعد از جدایی یورگن کلوپ، جای او روی نیمکت دورتموند به توماس توخل سپرده شده تا همچنان تعداد مربیان داخلی در بوندس لیگا، از تعداد خارجی ها بیشتر باشد. این لیگ، 9 مربی خارجی در فصل بعد خواهد داشت که مهم ترین آن ها، سرمربی تیم فوتبال بایرن مونیخ است. پپ گواردیولای اسپانیایی در دو فصل حضورش در فوتبال آلمان، دو قهرمانی نسبتا ساده در بوندس لیگا را تجربه کرده و حالا به هت تریک در این زمینه فکر می کند. لوسین فاوره سوئیسی به عنوان سرمربی تیم موفق گلادباخ، پای داردای به عنوان سرمربی مجار هرتابرلین، رالف هاسنبوتر و پیتر اشتوگر اتریشی به عنوان سرمربی های انگلواشتات و کلن و همچنین مارتین اشمیت به عنوان سرمربی ماینتز، نفرات خارجی نیمکت های فصل پیش روی لیگ فوتبال آلمان را تشکیل می دهند. لیگی که به احتمال زیاد دوباره مربی اسپانیایی، برنده اش خواهد بود. دیتر هکینگ، سرمربی تیم وولفسبورگ، اصلی ترین نماینده آلمانی ها برای فتح این لیگ به شمار می رود.


فرانسه/ آقای دیوانه و دیگران
مارچلو بیلسا، آنتوان کامبواره، لئوناردو یاردیم و میشل در زاکاریان، 4 مربی خارجی لیگ فوتبال فرانسه هستند که هنوز از باشگاه های شان جدا نشده اند. از بین این 4 مربی، تنها یاردیم پرتغالی با موناکو موفق به کسب سهمیه پلی آف لیگ قهرمانان شده است و سایر مربی ها فصل چندان موفقی را پشت سر نگذاشته اند. تا به اینجای تابستان، از میان 16 مربی داخلی لیگ فرانسه فقط یک مربی کنار رفته که او نیز هیرف رنار فرانسوی را به عنوان جانشین خود می بیند. لوران بلان و هربرت فورنیور، موفق ترین مربیان فرانسوی حال حاضر لوشامپیونه محسوب می شوند.
 
کدخبر:9405
  ۱  
آی اسپورت
2015-07-17 16:28:47
نظر دهید

۱ نظر
kld
جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴، ۲۲:۳۳
اونای امری اسپانیایی هست؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر