فهرست
یادداشت: معنیِ ویدال برایِ بایرن مونیخ
یادداشت: معنیِ ویدال برایِ بایرن مونیخ

یادداشت: معنیِ ویدال برایِ بایرن مونیخ

جاناتان ویلسون
 
تنها یک سال از قراردادِ گواردیولا با بایرن باقی مانده است. پس شاید بایرن از همین حالا با خریدِ ویدال به فکرِ زندگیِ پس از گواردیولا است. و البته شاید هم گواردیولا با خریدِ ویدال تصمیم گرفته رویکردش را تغییر بدهد. هر دویِ این شایدها، جالب و قابلِ بررسی هستند.
گواردیولا مربی‌ای است که مدام در حالِ فکر کردن و ایده‌پراکنی است. پس عجیب نیست اگر فکر کنیم او رویکردش را تغییر داده است. او حتی نمی‌تواند برایِ 5 دقیقه سیستمِ تیمش را ثابت نگه دارد. این دقت به جزییاتِ ریز و مدیریتِ آنها هم دلیلِ بزرگی گواردیولا است و هم دلیلی برایِ فشارِ زیادی که برایِ مربیگریِ یک تیم، و حتی یک بازی تحمل می‌کند.
گواردیولا حتما فصلِ پیش را بررسی کرده و دنبال دلیلی برایِ افتِ تیمش در مقطعِ پایانیِ فصلِ پیش و شکست در نیمه نهاییِ پوکال و چمپیونز لیگ، گشته است. البته اینکه بخواهیم از اتفاقات همیشه نتیجه‌یِ منطقی بگیریم، کارِ خطرناکی است. فقط چون بایرن چند روز بعد از فروشِ شواین‌اشتایگر به دنبالِ آرتورو ویدال است، دلیل نمی‌شود که لزوما او را جانشینِ کاپیتانِ تیم ملیِ آلمان ببیند.
یکی از دلایلی که گواردیولا شواین‌اشتایگر را فروخت، این بود که در پستِ هافبکِ میانی گزینه‌هایِ زیادی از جمله آلونسو، لام، تیاگو و خاوی مارتینز را داشت. اما دلیلِ دیگری که مطرح می‌شود این بود که گواردیولا سبکِ بازیِ شواین‌اشتایگر را چندان قبول ندارد. درسته که شواین‌اشتایگر فصلِ پیش میانگینِ 87 درصد پاسِ سالم داشت، (آماری که قاعدتا باید مطلوبِ فلسفه‌یِ متکی بر مالکیتِ توپِ گواردیولا باشد) اما شاید او سرعتِ لام و تیاگو و اینیستا و ژاوی را نداشت.
اما تفاوتِ ویدال و شواین‌اشتایگر چیست؟ ویدال فصلِ قبل 84 درصد پاسِ سالم داشت، عددی که خوب است اما بالاتر از شواین‌اشتایگر نیست. ویدال در ضمن متوسطِ 49 پاس در هر بازی داشت که خیلی از 66 پاسِ شواین‌اشتایگر کمتر است. پس او نمی‌تواند جانشینی مستقیم برایِ ستاره‌یِ سابقِ بایرن باشد. یکی از نکاتِ نگران‌کننده در موردِ ویدال بازیِ خشنش است. ویدال استادِ اخطار گرفتن و فرار از کارتِ قرمز است. او شانس آورد که در فینالِ چمپیونز لیگ بعد از اینکه در دقیقه 10 اخطار گرفت، اخراج نشد. و البته قطعا در کوپا امریکا مقابلِ پرو باید در همان دقیقه‌یِ 5 بازی اخراج می‌شد.
این نوع بازیِ ویدال می‌تواند تبعاتِ بدی برایِ خودش و البته تیمش داشته باشد. اما خشونت و سرسختیِ ویدال جزوی از ذاتِ بازیِ اوست. و شاید دلیلی که گواردیولا او را در بایرن می‌خواهد هم همین باشد. جدا از پاس دادن و حفظِ توپ، دیگر عنصرِ مهمِ فلسفه‌یِ فوتبالِ گواردیولا پرسِ شدید حریف است، کاری که ویدال به خوبی برایِ یوونتوس و شیلی انجام داده است. ویدال فصلِ پیش با تکل و قطعِ توپ به طورِ متوسط در هر بازی 4.7 بار توپ حریف را گرفته، در مقایسه با 3.1 شواین‌اشتایگر. حضور ویدال در بایرن شاید به این دلیل باشد که در مقاطعی از فصلِ پیش احساس می‌شد این تیم بیش از حد "مهربان" و یک وجهی شده است و تمرکزِ بالایی برایِ پس گرفتنِ توپ از حریف ندارد. خریدِ ویدال می‌تواند این مشکلِ بایرن را تا حدِ زیادی حل کند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-19 10:47:20
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر