فهرست
استقلال، دچار تکرار
استقلال، دچار تکرار

استقلال، دچار تکرار

آی‌اسپورت- باشگاه استقلال برای دومین‌بار افزایش گزاف قیمت مربیانش را به واکنش‌های مجازی یا ژورنالیستی درباره استخدام یک مربی مربوط می‌داند و خود را در سوءمدیریت پروژه استخدام مربی مبرا می‌کند. بار اول پندار توفیقی در دوره مدیریت رضا افتخاری قراردادی را با وینفرد شفر امضا کرد که نسبت به قرارداد فصل گذشته آن مربی افزایشی چشمگیر داشت، همان میزان افزایشی که امروز گریبان استقلال را گرفته و باشگاه قادر به پرداخت بدهی ۵۵۰ هزار دلاری و جرایم دیرکرد آن به شفر نیست و از ۳ پنجره نقل و انتقالات محروم شده است. توفیقی، معاون ورزشی وقت استقلال درباره قرارداد شفر گفته بود: «شفر زمانی که به باشگاه اضافه شد قراردادش ۳۰۰ هزار دلار خالص و در صورت موفقیتش ۴۰۰ هزار دلار بود. اولین بند آن قرارداد این بود که اگر آقای شفر بتواند سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را در سال بعد بگیرد قراردادش به صورت خودکار به مبلغ ۶۰۰ هزار دلار تمدید خواهد شد اما شما کافی است سرچ کنید و متوجه فشار رسانه‌ها و هواداران برای تمدید قرارداد بشوید.» 

توفیقی و امثالش به این دلیل معاون و مدیر باشگاه می‌شوند که بتوانند این جوها را کنترل و مدیریت کنند و باشگاه را از خسارت‌های قراردادهای گزاف نجات دهند، اگر قرار باشد تحت تأثیر فضاسازی‌ها باشند اسم کاری که انجامش می‌دهند مدیریت نیست. 

حالا احمد سعادتمند، مدیرعامل باشگاه استقلال نیز در توجیه شایعات بیهوده‌‌ای که برای بازگشت آندره‌آ استراماچونی ساخته بود، افزایش قیمت استراماچونی را به واکنش‌های مجازی و رغبت هوادار برای استخدام او نسبت می‌دهد: «فکر می‌کنم این محبوبیت‌ها روز به روز بر نرخ ایشان هم اضافه کرد. من هرگز نمی‌توانم محبوبیت او را در دل هواداران کم کنم و چنین قصدی هم ندارم.» 

مدیران باشگاه‌ها به مدیرانی در‌به‌در در اینستاگرام تبدیل شده‌اند. هم خود سازنده شایعات و اخبار جعلی هستند و هم از فضای حاکم گله دارند. این بلبشوی اینستاگرامی اسمش فوتبال و باشگاهداری نیست اما سازنده این فضا و کسانی که به آن دامن می‌زنند، همین مدیران باشگاه‌ها هستند.

در فوتبال ایران نه هنگام استخدام مربی و نه هنگام اخراج یا پایان همکاری، هیچ‌کس به بنیه اقتصادی مجموعه‌اش فکر نمی‌کند، چون مدیران بر این باورند که بدهی‌های انباشته را قرار نیست خودشان بپردازند و دیر یا زود کار خود را از دست می‌دهند و مسئولیتی در قبال بدهی‌ها ندارند. پیش‌تر نیز بارها همه نوشته‌ایم که در باشگاه استقلال، نه رضا افتخاری و پندار توفیقی که آن قرارداد گزاف و تقریباً دو برابر قیمت را با وینفرد شفر بستند، امروز مسئولیتی در مقابل بدهی به جا مانده دارند و نه امیرحسین فتحی و علی خطیر در مقابل بدهی سنگین به استراماچونی باری روی دوش خود حس می‌کنند. باشگاه استقلال که توان پرداخت دستمزد سرمربی را نداشت، چرا و با کدام توجیه اقتصادی سمت قرارداد میلیون دلاری رفت؟ پاسخش را نیز همه می‌دانند، چون باشگاهداری دولتی جز این نمی‌تواند اثر و ردپایی از مدیریت به جا بگذارد. باشگاه استقلال را سال‌هاست در معرکه اظهارنظرهای بی‌مصرف و برای رفع مسئولیت می‌بینیم، با حجم بی‌اندازه‌ای از بی‌مسئولیتی و کوشش برای توجیه. این ماجرا با تغییر مدیران، هر بار تکرار می‌شود.
 

۲ ۱  
آی اسپورت
2020-09-30 11:06:00
نظر دهید

۱ نظر
ارتش سرخ
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹، ۱۴:۵۷
فوتبال ایران هر چی میکشه از به اصطلاح قلم به دستهایی مثل تو و یک سری دنبال کننده نادان فضای مجازی است
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر