فهرست
پیروزیِ بارتومیو در انتخاباتِ بارسلونا؛ پیروزیِ عملگرایان
پیروزیِ بارتومیو در انتخاباتِ بارسلونا؛ پیروزیِ عملگرایان

پیروزیِ بارتومیو در انتخاباتِ بارسلونا؛ پیروزیِ عملگرایان

بارتومیو از لحظه‌ای که در ژانویه درخواستِ برگزاریِ انتخابات در تابستان را داد، خودش را آماده‌یِ پیروزی کرده بود. او نسبت به دیگر کاندیداها دستِ بالا داشت، چون خودش همچنان در قدرت بود و با تمدید قراردادهایِ لوئیس انریکه و دنی آلوس، با زمانبندی‌ای مناسب، محبوبیت‌اش را بالاتر هم برد. اما لاپورتا از سویِ دیگر خیلی دیر به جمعِ کاندیداها پیوست و به نظر می‌رسید سعی دارد بیشتر با اتکا با کاریزمایش، تا عواملی که در اختیار داشت، به صورتِ بداهه این نبرد را ببرد. شاید همین عاملِ اصلیِ شکستش بود.
جنگِ بینِ بارتومیو و لاپورتا در واقعِ جنگِ بینِ یک پراگماتیست (عملگرا) و یک رومانتیسیست بود. کمپینِ لاپورتا قولِ حذفِ هواپیماییِ قطر از رویِ پیراهنِ بارسا را داده بود، در حالیکه بارتومیو با انتشارِ درآمدی که این قراردادِ تبلیغاتی برایِ باشگاه داشته (15 میلیون یورو در فصلِ 2014-2015) ، از آن به عنوانِ بهترین گزینه‌یِ همکاری یاد کرد. نتیجه‌یِ نهایی نشان داد که بارسایِ مدرن به جایِ اینکه به فکرِ شعارِ "فراتر از یک باشگاه" باشد، خودش را تیمی بینِ تیم‌هایِ بزرگِ دیگر می‌داند؛ جایی که اقتصاد بر مسائلِ سیاسی و اجتماعی برتری دارد.
سه‌گانه بردنِ بارسا در فصلِ پیش هم تاثیرِ بسیار مهمی در پیروزیِ بارتومیو داشت. در همین ماهِ مارچ بود که گزارش‌ها از نهایتِ رایِ 27 درصدیِ او خبر می‌دادند. محرومیتِ باشگاه از نقل و انتقالات، داستانِ نیمار و ضعیف شدنِ آکادمی، همه و همه بر محبوبیتِ بارتومیو تاثیرِ منفی گذاشته بود. همه حرف از پیروزی قطعیِ لاپورتا حرف می‌زدند. تا اینکه بارسلونا سه‌گانه برد.
در هفته‌هایِ اخیر اصطلاحی کاتالانی مدام به گوش می‌رسید: «توپ که از خط می‌گذره بهتره دیگه خیلی خودمون را اذیت نکنیم.» یا به عبارتِ دیگر سری که درد نمیکنه دستمال نمی‌بندند. پس تیمی که تمامِ جام‌هایِ ممکن را برده نیازی به تغییر ندارد. آمار نشان می‌دهد بیشترین رای‌هایِ بارتومیو از رای‌دهندگانِ مسن‌تر به دست آمده است. خب منطقی هم هست. آدم هر چه سنش بالاتر می‌رود، محافظه‌کارتر می‌شود و میلش به تغییر کمتر. پس چرا تیمی که قهرمان شده است را عوض کرد؟ موارد و مشکلاتِ دیگر، مثلِ داستانِ همچنان ادامه‌دارِ نیمار، در نهایت قدرتِ این را پیدا نکردند که بر این حس غلبه کنند.
 
     
آی اسپورت
2015-07-20 12:44:08
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر