فهرست
یادداشت: بازیسازِ فصلِ آینده‌یِ یوونتوس؛ گوتزه یا درکسلر؟
یادداشت: بازیسازِ فصلِ آینده‌یِ یوونتوس؛ گوتزه یا درکسلر؟

یادداشت: بازیسازِ فصلِ آینده‌یِ یوونتوس؛ گوتزه یا درکسلر؟

 
مینا رزوکی
 
ماریو گوتزه، جولین درکسلر و کوین دبروین گزینه‌هایِ بپه ماروتا و فابیو پاراتیچی برایِ آوردن به تورین هستند. به گزارش اسکای پاراتاچیتی دوشنبه با درکسلر ملاقات کرده و این بازیکن بیشتر از دو گزینه‌یِ دیگر به یوونتوس نزدیک شده است. تنها اختلافِ نظری در موردِ حقوقِ هافبکِ شالکه این انتقال را به تاخیر انداخته است. درکسلر دریبل‌زنِ فوق‌العاده‌ای است و غریزه‌یِ گلزنیِ بالایی، مثلِ یک مهاجم دارد. درکسلرِ جوان بازیکنی است که یوونتوس می‌تواند آینده‌اش را با او بسازد. درکسلر در کناره‌ها، مرکز و حتی به عنوانِ مهاجم هم بازی می‌کند و قدرتِ حفظِ توپ، تکنیک و سرعتِ انفجاریِ بالایش می‌تواند برایِ مکس آلگری بسیار مفید واقع شود. درکسلر یک جنگجو است و در بدترین شرایطِ بازی هم تسلیم نمی‌شود. مربیانِ درجه یکِ زیادی از او تعریف کرده‌اند، از جمله فلیکس ماگات.
اما پاراتیچی قبل از اینکه قراردادش با درکسلر نهایی شود، قصد دارد فرمِ فیزیکیِ او را کامل بسنجد. درکسلر تنها 15 بازی در فصلِ اخیرِ بوندسلیگا برایِ شالکه بازی کرد و مصدومیت‌اش بر پیشرفتش تاثیری منفی گذاشت. برایِ همین پاراتیچی با محافظه‌کاری تمام دست به خریدِ او خواهد زد. اما گزینه‌یِ کم ریسک‌ترِ دیگری هم برایِ یوونتوس هست.
ماریو گوتزه، دیگر آلمانی‌ای است که شایعه‌یِ پیوستنش به بانویِ پیر به گوش می‌رسد. با توجه به اینکه بایرن و گوتزه خیلی از همکاری با هم راضی به نظر نمی‌رسند، این شایعه می‌تواند ابعادِ جدی‌تری هم به خودش بگیرد. گوتزه هم بازیکنی است که تکنیک و قدرتِ پاسوریِ بالایش می‌تواند کمکِ زیادی به یوونتوس برایِ گل زدن بکند. خونسردیِ همیشگیِ او هم می‌تواند کلیدی برایِ بازی‌هایِ بزرگ باشد.
اما متاسفانه تردیدهایی در بابِ رویکردِ گوتزه به فوتبال است. پپ گواردیولا با اینکه همیشه از کیفیاتِ تکنیکیِ گوتزه تعریف کرده، اما هرگز رویِ او به عنوانِ بازیکنی ثابت در تیمش حساب نمی‌کند. فرانتس بکنبائر هم از گوتزه خواسته اگر می‌خواهد بازیکنِ ثابتِ بایرن مونیخ باشد، زودتر به بلوغ برسد. مشکلِ گوتزه این است که گاهی خیلی راحت بازی را به حریف واگذار می‌کند. برنی ریوز، نویسنده‌یِ بوندسلیگا درباره‌یِ گوتزه نوشته است که تکنیکِ بالایِ او باعثِ غرورِ زیادش شده و این غرور زیاد مانع از آن می‌شود تا گوتزه بدل به فوتبالیستی جنگجو شود. اگرچه یواخیم لو کاملا از گوتزه دفاع کرده، اما ریوز اعتقاد دارد، نوعِ بازیِ گوتزه خیلی وابسته به مربی‌اش است. مثلا کاری که او در دورتموند تحتِ نظرِ یورگن کلوپ می‌کرد را هیچگاه در بایرن ازش ندیدم.
لازم است یادآوری کنم که گوتزه هنوز 23 سالش است و نباید خیلی این قضیه را در موردش دراماتیک کنیم. اما یوونتوس تیمی است که برایش جنگیدنِ بازیکنانش از هر چیزی دیگری مهمتر است. بازیکنان باید خودشان را فدایِ تیم بکنند و هر وقت لازم باشد، همه دفاع کنند. در جامِ جهانی مقابلِ غنا، دیدیم که گوتزه تواناییِ تکل زدن و بازیِ دفاعی را هم دارد. اما حالا باید دید آیا او می‌تواند به صورتِ دائم و هفته به هفته چنین بازی کند یا نه.
یوونتوس با جیبی پر پول و علاقه‌ای شدید به خریدِ یک هافبکِ تهاجمیِ تکنیکی، همچنانِ گزینه‌هایِ موجود را بررسی می‌کند. با توجه به انتخاب‌هایِ بسیار خوبی که آن‌ها در چند سالِ اخیر کرده‌اند، هوادرانِ بیانکونری می‌توانند خیالشان از این انتخاب هم راحت باشد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-22 10:10:40
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر