فهرست
یادداشت: آخرین فرصتِ پپ گواردیولا در باواریا
یادداشت: آخرین فرصتِ پپ گواردیولا در باواریا

یادداشت: آخرین فرصتِ پپ گواردیولا در باواریا

متیو برت
 
هفته‌یِ پیش عکسی از پپ گواردیولا از اولین روزِ حضورش در آلیانتس آرنا منتشر شد که بحث و گفت و گوهایِ زیادی در مطبوعاتِ ورزشیِ آلمان پدید آورد. در این عکس که در رختکنِ بایرن گرفته شده، پشتِ سرِ گواردیولا پیراهنِ 6تا از بازیکنانِ مطرحِ بایرن در سالِ 2013 را می‌بینیم. دو سال از آن عکس گذشته است و هر 6تایِ این بازیکنان (پیزارو، شکیری، شواین‌اشتایگر، مانزوکیچ، کروس و گومز) از بایرن رفته‌اند. در این دو سال گواردیولا بایرن را با فلسفه‌یِ خودش ساخته و بازیکنانی مثلِ ژابی آلونسو، تیاگو آلکانتارا و رابرت لواندوفسکی را به تیم آورده است. اما پپ در حای که واردِ فصلِ سومش با بایرن می‌شود، هنوز موفق نشده خودش را در پستِ جدید کاملا ثابت کند. درسته که او دو قهرمانیِ پشتِ سرِ بوندسلیگا کسب کرده است، اما دو بار حذف شدن در نیمه‌ نهاییِ چمپیونز لیگ، حتی گواردیولا را هم از گزندِ انتقاد در امان نگاه نمی‌دارد.
بحثِ مهم امروز این است که آیا گواردیولا بیش از یک فصلِ دیگر در بایرن باقی خواهد ماند، یا با در نظرِ گرفتنِ نتیجه نگرفتنِ احتمالیِ مانوئل پیگرینی با من سیتی، این آخرین فصلِ پپ در باواریا خواهد بود. برایِ رسیدن به نتیجه‌یِ این بحث باید به دو سوال جوب بدهیم: آیا گواردیولا از بایرن تیمی بهتر ساخته است؟ و چه چیزی از نظرِ مسئولینِ بایرن در فصلی که می‌آید موفقیت خواهد بود؟
جایگزینیِ مربی‌ای که سه‌گانه برده به هیچ وجه کارِ ساده‌ای نیست. اما بردنِ بوندسلیگا، پوکال (جامِ حذفی) و سوپرکاپِ اروپا، نتیجه‌یِ بدی برایِ اولین فصلِ پپ در بایرن نبود: «اولین سالِ من در آلمان سالِ سختی بود. برایِ همین بردنِ چهار جام (به علاوه‌یِ جامِ باشگاه‌هایِ جهان که البته آن را باید از آنِ یوپ هاینکس بدانیم) نتیجه‌یِ خوبی است. من هنوز تیم را بر اساسِ دیدِ خودم درست نکرده‌ام. بهرحال این هنوز فصلِ اولِ من بود.»
لغزشِ بزرگِ بایرن در این فصل حذف شدن در نیمه نهاییِ چمپیونز لیگ به دستِ رئالِ مادرید و شکستِ 4-0 خانگی بود، شکستی که به پرسونایِ پپ گواردیولا خدشه وارد کرد. اما بایرنِ پپ گواردیولا فصلِ بعد را هم با قدرتِ مطلق در آلمان شروع کرد و پشتِ سرِ هم با گل‌هایِ زیاد بازی‌هایش را برد و در نیم فصل 11 امتیاز از ولفسبورگ پیش افتاد. اما نیم فصل دوم همراه با 5 شکست برایِ بایرن بود و با اینکه در نهایت قهرمان شدند، اعتمادِ به نفسشان را از دست دادند. لوتار ماتائوس درباره‌یِ این دوران می‌گوید: «گواردیولا خیلی زود فصل را تمام شده فرض کرد و آنقدر تیمش را تغییر داد که صلابتش را گرفت و باعث شد بازیکنانش باورشان را به او از دست بدهند. این چیزی بود که ما انتظارش را نداشتیم.»
بایرن در اروپا هم یک بارِ دیگر در نیمه نهایی، این بار مقابلِ بارسلونا شکست خورد. تاکتیکِ شجاعانه، یا شبیهِ خودکشیِ گواردیولا در بازیِ رفت مقابلِ بارسا که به شکستِ 3-0 تیمش منجر شد، سوالاتِ زیادی در موردِ او پدید آورد. پیش از آمدنِ گواردیولا، بایرن 3 بار در 4 فصل به فینال رسیده بود. اما پپ 2 سال پشتِ سرِ هم در این راه شکست خورد. سبکِ اسپانیایِ-بارساییِ گواردیولا در بایرن برایِ شکست دادنِ تیم‌هایِ اسپانیایی کافی نبوده است. منتقدینِ گواردیولا قطعا این قضیه را با پیروزیِ در مجموع 7-0 بایرن مقابلِ بارسا در نیمه نهاییِ 2013 مقایسه می‌کنند. آیا بایرن با گواردیولا تیمی بهتر شده است؟ متفاوت بله، اما بهتر؟ هیاتِ ژوری هنوز تصمیم نگرفته است.
گواردیولا واردِ فصلِ سومش در بایرن مونیخ شده است و حالا دیگر وقتش رسیده تا چمپیونز لیگ را به باواریا بازگرداند. بایرن اولِ آگوست در سوپرکاپِ آلمان مقابلِ ولفسبروگ قرار می‌گیرد، 8 روز بعد در اولین دورِ جامِ حذفی با ناتینگن بازی می‌کند و 14 آگوست هم در بوندسلیگا به دیدارِ هامبورگ می‌رود. «اگر می‌خواهید بدونید من از زندگی و کارم چه می‌خواهم بهتون می‌گم. من می‌خواهم مردم دوستم داشته باشند. چیزی بیشتر از این نمی‌خواهم واقعا و دنبالِ کسبِ عناوین نیستم.»
این حرف شاید چهره‌یِ انسانیِ گرمی به گواردیولا بدهد، اما بردنِ چمپیونز لیگ، شغلی که برایش  استخدام شده است، می‌تواند عشقی که از باواریایی‌ها طلب می‌کند را راحتتر برایش به همراه بیاورد. سه تلاش و سه شکست؟ بعید است فرصتِ چهارمی باشد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-22 10:52:55
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر