فهرست
از اخراج تا فتح اروپا
از اخراج تا فتح اروپا

از اخراج تا فتح اروپا

آی اسپورت - در قرعه‌کشی فصل جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا که در روز یکم اکتبر در شهر آتن برگزار خواهد شد؛ رئال مادرید مطابق روال همیشگی در سید یک قرار می‌گیرد و این بار در کنار خود یک نام دیگر را نیز خواهد دید؛ یک تیم اسپانیایی به نام سویا با هدایت «جولن لوپتگی». سرمربی ۵۳ ساله‌ای که جمعه شب در شهر کلن، با به صدا درآمدنِ سوت پایان مسابقه، غرق در اشک شد و توانست نخستین قهرمانی خود را به عنوان سرمربی در عرصه باشگاهی کسب کند. به این ترتیب سویا برای ششمین بار فاتح لیگ اروپا شد و به سید یکِ لیگ قهرمانان در فصل آینده راه یافت. در کنار رئال. در کنار باشگاهی که سال ۲۰۱۸، لوپتگی را از کار برکنار کرد.

لوپتگی همواره سرمربی محترمی در فوتبال اسپانیا بوده اما تصمیمی اشتباه دو سال پیش، کارنامه او را در مسیری نادرست قرار داد. این قهرمانی اما دستاوردی بود که با آن توانست به مسیر درست بازگردد. جولن در جام ملت‌های زیر ۱۹ ساله‌های اروپا، هدایت لاروخا را برعهده داشت و به موفقیت نیز دست یافت. سال بعد تیم زیر ۲۱ ساله‌ها را به موفقیت در یورو رساند و زمانی هم که سرمربی تیم بزرگسالان اسپانیا شد، خیلی راحت با این تیم به رقابت‌های جام جهانی روسیه راه پیدا کرد. درست در همان جا بود که با مسئولان باشگاه رئال مادرید برای حضور روی نیمکت کهکشانی‌ها بعد از پایان رقابت‌های جام‌چهانی به توافق رسید و فکر کرد صحبت صادقانه در این خصوص در همان لحظه، کاری حرفه‌ای خواهد بود! صداقتی که برای او بسیار گران تمام شد و خشم «لوئیس روبیالس» رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا را برانگیخت تا تصمیمِ اخراج لوپتگی، پیش از شروع رقابت‌ها روی خروجی رسانه‌های جهان قرار بگیرد.

در آن زمان بازیکنان حاضر در اردوی اسپانیا خواستار حفظ او بودند و حتی «سرخیو راموس» کاپیتان تیم به روبیالس این نکته را گوشزد کرد اما رئیس تصمیمش را گرفته بود و لوپتگی با چشمانی اشک‌بار مجبور به وداع با بازیکنانش شد. موفقیت در رئال می‌توانست از دست رفتن فرصت تاریخ‌سازی با اسپانیا در جام جهانی را جبران کند اما متاسفانه دوران او در «سانتیاگو برنابئو» هم عمر چندانی نداشت؛ فقط ۱۳۸ روز فاصله میان دو حکم اخراج. اولی از سوی روبیالس و دومی از طرف «فلورنتینو پرس». لوپتگی ظرف مدت چهار ماه، دو شغل بزرگ مربیگری در اسپانیا را از دست داد.

اخراج لوپتگی از اسپانیا بسیاری از هواداران و فوتبال‌دوستان را ناراحت کرد. افرادی که معتقد بودند رفتار شایسته‌ای با او نشده است. اخراج از رئال اما سوال‌های بی‌پاسخی در خصوص توانایی‌های فنی او را به میان آورد. این که آیا او واقعاً در سطح بالایی از دانش فوتبالی قرار دارد یا همه اطلاعات گذشته پوچ بوده؟

قطعاً مادریدیسمو‌ها در تقابل با لوپتگی صبر و حوصله مورد نیاز را به خرج ندادند ولی آیا می‌توانید به آن‌ها در این مورد حق ندهید؟ شکست 5 بر یک برابر بارسلونا آخرین ضربه به پیکره قوهای سپید اسپانیا به حساب می‌آمد؛ قوهایی زخمی که سه شکست پیاپی را تجربه کرده و هشت ساعت مداوم در حسرت گلزنی مانده بودند. در آن مقطع برخی از منتقدین سناریوی جدیدی را مطرح کردند: «شاید لوپتگی مناسب مربیگری در تیمی بزرگ نباشد!»

فشارها روی جولن به اوج خود رسیده بود؛ از یک طرف او باید توانایی‌های خود را به اثبات می‌رساند و از سمت دیگر باید نشان می‌داد برای تیم‌های بزرگ گزینه‌ای مناسب است. با توجه به شرایط موجود در اسپانیا، اصلاً تعجب‌برانگیز نبود که هواداران سویا هم از لوپتگی استقبال خوبی به عمل نیاوردند. آن‌ها هواداران متعصب اسپانیا در جنوب هستند و بسیاری از آنها باور داشتند که لوپتگی نباید در آن زمان با رئال وارد مذاکره می‌شد. با این وجود تک‌تک‌شان به «مونچی» مدیر ورزشی تیم، اعتماد کردند. لوپتگی هم جواب این اعتماد را داد و در نخستین فصل خود با وجود افزودنِ یازده بازیکن جدید به ترکیب سویا، توانست در عرض یک سال از آنها یک تیم خوب و سر حال بسازد.

خط دفاعی آشنای سویا در این فصل متشکل از «دیگو کارلوس» و «ژول کونده» در قلب خط دفاعی و «خسوس ناواس» و «سرخیو رگیلون» در کناره‌ها بود. لوپتگی با استفاده از «خوان جردن» و «فرناندو» به تیم تعادل بخشید. دو هافبکی که در تابستان به ترکیب تیم اضافه شدند و با عملکرد خوب خود به «اور بانگا» فرصت دادند تا از جادوی خودش بهتر استفاده کند. به لطف همین دو هافبک، فضای لازم برای نفوذ نیز در اختیار ناواس و رگیلون قرار گرفت. ضمن اینکه جولن برای استعدادهایی مانند «لوکاس اوکامپوس» و «سوسو» نیز فرصت‌سازی کرد تا آنها بتوانند استعداد خود را به نمایش بگذارند.

اما شاید مهم‌ترین موفقیت لوپتگی مربوط به «لوک دی‌یونگ» باشد؛ ستاره سابق نیوکاسل که در طول فصل، موقعیت‌های طلایی بسیاری را از دست داد اما نه تنها هیچ وقت با قطعِ امید لوپتگی مواجه نشد بلکه سرمربی تیم تصمیم گرفت از دیگر ویژگی‌های بازیکنش همانند حفظ توپ و ایجاد فضا برای سایر بازیکنان تمجید کند. سرمربی‌ای که تصمیم گرفت شنبه شب نیز به مرد هلندی تیمش یک فرصت دیگر هدیه بدهد و از او در ترکیب اصلی بهره ببرد. تصمیمی که به بار نشست و ستاره هلندی در دیدار فینال لیگ اروپا با ثبت یک دبل، تاثیرگذارترین بازیکن سویا در تقابل با اینتر لقب گرفت.

جولن در خط دروازه هم تصمیم مناسب گرفت؛ «توماش واتسلیک» در طول فصل فوق‌العاده ظاهر شد اما زمانی که در بند مصدومیت افتاد، «بونو» مسئولیت حفاظت از قلعه را به عهده گرفت و عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت. واتسلیک در ادامه سلامت خود را باز یافت ولی لوپتگی که خود در دوران بازیکنی دروازه‌بان بود، متوجه شد که بونو در فرمی قرار دارد که یک سرمربی باهوش باید از آن استفاده کند. او از سنگربان مراکشی در لیگ اروپا هم بهره برد؛ دروازه‌بانی که با مهار یک پنالتی برابر ولورهمپتون و درخشش مقابل منچستریونایتد، پاسخ اعتماد لوپتگی را به بهترین شکل ممکن داد.

بزرگ‌ترین نقطه قوت لوپتگی به بخش انسانی‌اش بازمی‌گردد؛ او پس از پایان فینال در جشن قهرمانی به دنبال واتسلیک می‌گشت و در حالی که بازیکنان با جام قهرمانی در حال پایکوبی بودند، او با توماش در حال خوش و بش بود. آن‌ها در حالی که دستان‌شان دور هم قرار داشت. لوپتگی می‌دانست که سنگربان اهل چک به دلیل درخشش خود در ابتدای فصل - پیش از روی کار آمدن بونو - باید مورد تقدیر قرار بگیرد و به همین دلیل نیز تقدیر لازم را انجام داد.

لوپتگی در مصاحبه پس از قهرمانی گفت: «همان‌گونه که در شعار تیم‌مان بارها گفته‌ایم؛ ما هرگز تسلیم نمی‌شویم. این شعار را در عمل نشان دادیم و به آن مو به مو عمل کردیم. این جام و این شادی و این افتخار برای ریس و پوئرتا بود.»

دانستن شعاری که هواداران هر بازی پیش از شروع می‌خوانند و آشنایی با دو اسطوره باشگاه امری هوشمندانه بود: آنتونیو پوئرتا سال ۲۰۰۷ سن ۲۲ سالگی بر اثر ایست قلبی در گذشت و هواداران هنوز هم هر بازی یک دقیقه او را تشویق می‌کنند. خوان آنتونیو ریس نیز دیگر شخصیت مهم تاریخ معاصر سویا است که سال پیش در سانحه رانندگی جان باخت.

اشتباه نکنید؛ لوپتگی تنها برای به دست آوردن دل هواداران باشگاه به چنین چیزهایی توجه نکرده؛ جولن به تیمی که به او یک فرصت استثنایی جهت اثبات توانایی‌هایش داده، اشتیاق و علاقه خاصی پیدا کرده است. او حالا نامش به تاریخ سویا راه پیدا کرده و می‌خواهد در فصل جدید به تاریخ‌سازی‌های جذاب‌تری دست بزند. در لیگ قهرمانان اروپا. در سید یک. کنار رئال مادرید و سایر بزرگان. 

 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف

۲    
آی اسپورت
2020-08-28 14:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر