فهرست
آنالیز: مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت
آنالیز: مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت

آنالیز: مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت

آی‌اسپورت – اول بیایم و تکلیفِ گل‌ها را مشخص کنیم. کریس رونالدو فصلِ پیش، با آماری باورنکردنی، در 35 بازیِ لا لیگا 48 گل برایِ رئالِ مادرید زد. مسی هم در 38 بازی 43 گل برایِ بارسا زد. آمارِ این دو در چمپیونز لیگ یکسان بود: هر کدام 12 بازی، 10 گل. رونالدو در واقع با حدودِ 300 دقیقه بازیِ کمتر در لا لیگا 5 گل بیشتر از مسی در فصلِ قبل زد. اما از منظرِ درصدِ تبدیلِ موقعیتِ گل به گل، مسی با 29.3 درصد نسبت به رونالدو با 26.4 سر است. البته خودِ رونالدو در این زمینه نسبتِ به فصلِ پیش پیشرفتِ چشمگیری داشته است (درصدِ فصلِ پیش: 18).
اما تفاوتِ اصلی در بررسیِ آمارِ شوت‌هایِ مسی و رونالدو مشخص می‌شود. رونالدو فصلِ پیش 225 شوت در لا لیگا و 71 شوت در چمپیونز لیگ به سویِ دروازه‌یِ حریفان شلیک کرد. در حالیکه که این ارقام برایِ مسی 187 و 53 بودند. این مقایسه نشان می‌دهد که رونالدو راسِ خطِ حمله‌یِ رئال است، اما مسی، حداقل این فصل، در پستی عقب‌تر بازی می‌کرد. از 38 شوتی که رونالدو در لا لیگا بیشتر از مسی زده، 32 تایش بیرون از باکس بودند. با این وجود رونالدو تنها یک گل بیشتر از مسی از شوت‌هایِ راهِ دور زده است (5 به 4).
در دورانِ پیشا – مسی / رونالدو، همیشه بیشترین گل‌ها را مهاجمینِ مرکزی می‌زدند. اما این دو نابغه، قاعده‌یِ بازی را عوض کردند و هر دو به عنوانِ بال، بدل به بهترین گلزنانِ عصرِ خودشان شدند. ساید افکتِ این جریان، افتادنِ بارِ گل‌سازی بر رویِ دوشِ آن‌ها هم بوده است. در این زمینه مسی در فصلِ پیش برتر از رونالدو بود. او 18 پاسِ گل در لا لیگا و 5 پاسِ گل در چمپیونز لیگ داد. این آمار برایِ رونالدو 16 و 3 بودند. مسی در لا لیگا 93 بار موقعیتِ گل ایجاد کرد و در چمپیونز لیگ 35 بار. در مقابل رونالدو 73 بار در لا لیگا و 16 بار در چمپیونز لیگ هم‌تیمی‌هایش را در آستانه‌یِ گل زدن قرار داد.
و اما دریبل. مسی و رونالدو هر دو جزوِ تکنیکی‌ترین فوتبالیست‌هایِ تاریخ هستند، اما با سبک‌هایی کاملا متفاوت. رونالدو استادِ فرارهایِ سریع در فضاهایِ باز و پا عوض کردن‌هایِ حیرت انگیز است. اما مسی با قدرتِ حفظِ توپِ باورنکردنی‌اش در فضاهایِ کوچک و تنگ، مثلِ روح از بینِ مدافعینِ پر تعدادِ حرف عبور می‌کند. اما در نهایت مگر نه اینکه دریبل زدن یعنی جا گذاشتنِ حریفِ مستقیم؟ پس می‌توانیم این جنبه از خصوصیات کیفی دو ستاره‌یِ بارسا و رئال را هم، با هم مقایسه کنیم. مسی فصلِ پیش 174 دریبلِ موفق در لا لیگا و 82 دریبلِ موفق در چمپیونز لیگ داشت. رونالدو در این آمار به شدت پایین‌تر از مسی است: 54 در لا لیگا و 25 در چمپیونز لیگ. به بیانی دیگر 55.59 درصد از دریبل‌هایِ مسی در لیگ و 65.08 درصد از دریبل‌هایش در چمپیونز موفق بوده‌اند. این درصدها برایِ رونالدو 49.09 و 59.52 بوده‌اند. اختلافِ این دو آمار به کنار، در نظر بگیرید که مسی در بالاترین سطحِ فوتبالِ اروپا، تقریبا 2 بار از 3 باری که تصمیم به جا گذاشتنِ حریفِ مستقمیش کرده، موفق شده است.
آیا توپِ طلایِ امسال مدعیِ جدی‌ای غیر از مسی یا رونالدو خواهد داشت؟ بعید است.
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۴  
آی اسپورت
2015-07-26 12:01:33
نظر دهید

۴ نظر
رضا
يكشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۳:۲۰
آیا توپِ طلایِ امسال مدعیِ جدی‌ای غیر از مسی خواهد داشت؟ بعید است.
طاها
يكشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۳۷
من قبول دارم که بارسا تو لیگ قهرمانان و لالیگا کمی از رءال بهتر بوده اما مسی تز رونالدو بهتر نبوده امیدوارم رءال در این فصل پیشرفت کنه و برگرده به حالت مطلوب و خوب خودش
reza
يكشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۵۸
امسال توپ طلا قطعا ماله مسی هس.اگه بخوایم به امار بازیهای رونالدو و مسی نگاه کنیم مسی‌فصل قبل کاملا برتر از رونالدو بود.و این کافیه که مدعیه توپ طلا فقط مسی باشه .نه رونالدو
☆mina☆
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴، ۰۰:۴۲
مسی نه تنها در این فصل بلکه فصل های دیگه هم از رونالدو بهتر بوده چون در کل بازیکن قابل تریه .بنابراین مسلمه که توپ طلای امسال رو بدون شک مال خودش میکنه.
انشاالله.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر