فهرست
مصاحبه‌یِ ویژه: گپی فنی درباره‌یِ پیگرینی و بیلسا با سمیر نصری
مصاحبه‌یِ ویژه: گپی فنی درباره‌یِ پیگرینی و بیلسا با سمیر نصری

مصاحبه‌یِ ویژه: گپی فنی درباره‌یِ پیگرینی و بیلسا با سمیر نصری

مایکل کاکس
 
نصری در همین تعطیلاتِ امسال بود که وقتی مقابلِ پاپاراتزی‌ها قرار گرفت، از بحرانِ فیفا حرف زد و از دخالتِ اف.بی.آی در آن استقبال کرد. این در حالیست که فوتبالیست‎‌هایِ دیگر جرات نمی‌کردند حتی یک کلمه در این باره چیزی بگویند. جدا از این خصوصیتِ ویژه‌یِ او، نصری عاشقِ تماشایِ فوتبال است: «کافیه از نامزدم بپرسید. اون خیلی از دستِ من عصبانی میشه چون همش فوتبال تماشا می‌کنم. تمرین کردن فقط کافی نیست. با تماشایِ بهترین بازیکنانِ جهان در پستِ خودت میتونی روز به روز پیشرفت کنی.»
نصری هوادارِ تیمِ شهرِ خودش یعنی مارسی است. می‌توان گفت فصل پیش مارسی جذاب‌ترین فوتبال را بینِ تمامیِ تیم‌هایِ دیگرِ اروپا بازی کرد.برایِ فوتبالیست‌هایِ حرفه‌ای خیلی سخت است، تیمِ دیگری را دنبال کنند، چون معمولا زمانِ بازی‌ها با هم تداخل دارد. اما نصری به هر شکلی که بود هر 38 بازیِ مارسی در لیگ را تماشا کرد و حالا او هم مثلِ اکثر هوادارنِ خاصِ فوتبال مارسلو بیلسا را می‌پرستد. وقتی درباره‌یِ بیلسا از او می‌پرسم، تقریبا زبانش بند می‌آید: «من...من... من خیلی وقت بود که با این لذت بازی‌هایِ مارسی را تماشا نکرده بودم. حالا می‌فهمم چرا همه دارند خودشون را می‌کشند که بیلسا در مارسی بمونه. حالا می‌فهمم که چرا بیلسا، بتِ گواردیولاست. به خاطرِ سبکِ فوتبالشه... توتال فوتباله. ممکنه اونا در دفاع مشکل داشته باشن، چون همه‌جایِ زمین پرسِ نفر به نفر می‌کنند! ولی فوتبالِ تهاجمیشون شاهکاره!»
نصری هم مثلِ هر هوادارِ فوتبالِ دیگری از اینکه تیمش فصلِ پیش به حقش نرسید ناراحت است. او 3 بازیِ کلیدی که می‌توانست سرنوشت فصل را تغییر دهد را در ذهن دارد: «دو بازیِ رفت و برگشت مقابلِ پاریس سن ژرمن و بازیِ خانگیِ مقابلِ لیون. مارسی گلِ اول را می‌زد ولی بعد گل می‌خورد و بازی مساوی می‌شد.» اگر مارسی این 3 بازی را برده بود خیلی به قهرمانیِ لیگِ یک نزدیک می‌شد: «اونا خیلی بدشانسی آوردند. مارسی حداقل باید به چمپیونز لیگ می‌رسید. اما حالا باید بیلسا را حفظ کنن و بهش اجازه بدن چند خرید جدید بکنه، چون ژینیاک و آیو خیلی برایِ تیم مهم بودن. اما مسئله اینجاست که با این پولی که پاریس سن ژرمن داره، خیلی رقابت باهاشون سخته.»
علاقه و عادتِ نصری به تماشایِ بازی‌هایِ تیمِ بیلسا باعث شده تا او تیم‌هایِ دیگری که در این سبک بازی می‌کنند، به خصوص تیم‌هایی که تحتِ تاثیر پپ گواردیولا هستند را هم دنبال کند: «اگه به بارسلونا یا بایرن مونیخ نگاه کنید می‌بینید که چه پرسِ سنگین و بالایی رویِ حریف می‌کنن. برایِ همینه که اونا بهترین فوتبال را بازی می‌کنن. مهم اینه که وقتی توپ را از دست میدن، ظرفِ 3 ثانیه پسش می‌گیرن! این خیلی پرسِ بالا و شدیدیه. البته سبک‌هایِ دیگری هم داریم. مثلا یوونتوس به سنتِ فوتبالِ ایتالیا دفاع میکنه، اما تماشایِ بازیشون لذت‌بخشه. چون میدونی فوتبال همش تکنیک و بازیِ روان نیست. رئالِ مادرید بهترین تیمِ ضد حمله‌ای در کلِ دنیاست و پاریس سن ژرمن هم به شکلِ دیگری جذاب بازی می‌کنه. اگه واقعا عاشقِ فوتبال باشی از همه‌یِ این سبک‌ها لذت می‌بری.»
نصری از نقشش در من سیتی، به عنوانِ بازی‌سازِ آزادی که از کناره‌ها به میانه‌یِ زمین حرکت می‌کند، هم راضی است. مانوئل پیگرینی با همین ایده بهترین فرمِ ممکن برایی سانتی کازورلا و ایسکو را در اسپانیا ساخت و حالا این کار را با داوید سیلوا و سمیر نصری می‌کند: «ما در سیسستمِ 2-4-4 با دو بازی‌ساز بازی می‌کنیم. چه من چپ باشم و چه راست، نقشم خیلی فرقی نداره و آزادیِ عملِ زیادی دارم. پیگرینی از من نمی‌خواد وینگر باشم، مستقیم دریبل بزنم و توپ را سانتر کنم. من و داوید همیشه در عرض و رو به تو بازی می‌کنیم تا برایِ فول‌بکامون فضا درست کنیم. کاری که در سیتی می‌کنم با کاری که در آرسنال می‌کردم فرق داره. اینجا ما با دوتا مهاجم بازی می‌کنیم، پس وظیفه‌یِ من اینه که توپ را به اونا برسونم و بازی را طرح‌ریزی کنم. اما در آرسنال چون 3-3-4 بازی می‌کردیم و یک مهاجم داشتیم، من به عنوانِ وینگر باید می‌رفتم پشتِ دفاعِ حریف و نقشِ مهاجم را بازی می‌کردم. من در سیتی باید موقعیتِ گل درست کنم و در یک سومِ حریف پاس‌هایِ دقیق بدم. این کیفیتِ بازیِ منه و سعی می‌کنم دقتم را بالاتر و بالاتر ببرم. اما همیشه دست به ریسک هم می‌زنم.»
بهترین نمایشِ نصری فصلِ پیش مقابلِ اورتون بود، جایی که در معدود دفعاتِ بازی‌اش برایِ سیتی به عنوانِ بازیسازِ شماره‌یِ 10 به زمین رفت: «من تمامِ جوونیم را در این پست بازی کردم، چه در مارسی، چه در تیم ملی. خیلی دوست دارم پشتِ مهاجم بازی کنم، چون آزادیِ زیادی بهم میده و میتونم هرجا می‌خوام برم. بازیِ اورتون را کاملا یادمه چون یکی از معدود لحظاتِ خوبم در فصلِ گذشته بود. راستش وقتی فصلِ پیشش دو تا جام بردیم (لیگ و جامِ اتحادیه) و این فصل هیچی خیلی ناراحت کننده است. من خودم 4 بار این فصل مصدوم شدم که خیلی برام سخت بود. اما این فصلی بود که باعث شد من شخصا قوی‌تر بشم و چیزهایِ زیادی یاد بگیرم. مثلا اینکه باید همیشه کاملا بدنم آماده باشه. امیدوارم این فصل بتونم چیزی به تیمم اضافه کنم. من به فوتبالِ خودم افتخار می‌کنم و نمی‌خوام یک سال از اون را هدر بدم.»
نصری که 7 سال است در لیگِ برتر بازی می‌کند، از پیشرفتِ این لیگ از سالِ 2008 بدین سو شگفت زده است: «لیگ برتر به خاطرِ حضورِ بیشترِ بازیکنایِ لاتین و اسپانیاییِ تکنیکی‌تر شده. وقتی من اومدم از فشار و فیزیکالیته‌یِ بالایِ این لیگ شوک شدم! اما حالا لیگِ برتر در بعدِ تکنیکی هم داره پیشرفت می‌کنه. من خیلی این لیگ را دوست دارم و به نظرم بهترین لیگِ دنیاست.»
نصری بیش از هر چیز به پیشرفتِ تاکتیکیِ تیم‌ها در بعدِ دفاعی اشاره می‌کند و اینکه چطور بازیکنان خودشان را برایِ مقابله با حریفِ مستقیمشان آماده می‌کنند: «فرار کردن پشتِ مدافعین خیلی سخت شده. حالا همه‌یِ تیم‌ها کلی ویدئو دارن که تک تکِ حرکاتِ حریف را تویش بررسی می‌کنن. مثلا وقتی با کریستال پالاس بازی داری میدونی که قراره چه بلایی سرت بیاد. چون اونا 1-5-4 بازی می‌کنن و اتوبوس پارک می‌کنن. خیلی تیم‌هایِ دیگه در لیگِ برتر هم این کار را می‌کنن، برایِ همین گل زدن بهشون خیلی سخت شده و این به جذابیتِ لیگ کمک می‌کنه.»
خیلی عجیب است که در فوتبالِ امروز بازیکنی پیدا کنی که چنین آنالیزهایِ عمیقی از بازی‌ها داشته باشد. علاقه‌یِ نصری به این مسائل نشان می‌دهد که او بعد از پایانِ دورانِ بازی‌اش هم همچنان در فوتبال باقی خواهد ماند: «من از 5 سالگی با فوتبال بزرگ شدم. فوتبال را از هر چیزِ دیگه بهتر می‌فهمم، برایی همین نمی‌خوام خودم را عوض کنم و آدم دیگه‌ای بشم. می‌خوام اندکی از چیزی که فوتبال به من داده را من به فوتبال بدم. برایِ همین شاید مدارکم را کامل کنم و مربی بشم. من الگویِ خوبی در سیتی دارم: پاتریک ویرا. اون قبلا خیلی به مربیگری فکر نمی‌کرد، اما حالا که در بطنِ قضیه است، داره ازش لذت می‌بره.»
البته این چیزی نیست که نصری حالا بهش فکر کند. با توجه به ذوقی که او در تماشایِ فوتبال برایِ پیشرفتِ بازی‌اش دارد، شاید هنوز تا رسیدن به بالاترین حدِ خودش هم فاصله داشته باشد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-26 13:29:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر