فهرست
مشکل لیورپول روی ضربات آزاد چیست؟
مشکل لیورپول روی ضربات آزاد چیست؟

مشکل لیورپول روی ضربات آزاد چیست؟

آی‌اسپورت – لیورپول دیروز با پیروزی 1-2 مقابل سوانزی به رده‌یِ دوم جدول، تا پیش از بازی امروز تاتنهام هاتسپرز و منچستر سیتی صعود کرد. اما مردان یورگن کلوپ در این بازی هم روی یک ضربه‌یِ کرنر، با ارسال گیلفی سیگردسون و ضربه‌یِ نهایی لیروی فر، گل خوردند. این سومین گلی بود که قرمزهای مرسی ساید این فصل روی ضربات آزاد و کرنرها دریافت می‌کردند.

در واقع از زمان ورود کلوپ به آنفیلد تنها تیمی در لیگ برتر که بیشتر از لیورپول روی ضربات آزاد دروازه‌اش باز شده سوانزی است (18). لیورپول از اکتبر 2015 تا امروز 16 گل روی چنین موقعیت‌هایی خورده که نشان از مشکلی سیستماتیک در خط دفاعی‌شان دارد.

خود کلوپ که هفته‌یِ پیش مهمان ویژه‌یِ برنامه‌یِ Monday Night Football بود، در تحلیلی که با جیمی کرگر داشت، به این مشکل تیمش اشاره کرد: «ما در دورتموند بازیکنان بلندقد زیادی داشتیم. اما اینجا به دلیل پایین بودن میانگین قدیمون باید از خلاقیتمون استفاده کنیم و راه‌ حل‌های دیگه‌ای برای دفاعِ ضربات آزاد پیدا کنیم.»

با وجود برنامه‌ریزی‌های دقیق کلوپ، دفاع لیورپول مقابل سوانزی یک بار دیگر مرتکب اشتباهاتی شد که منجر به گل خوردن روی یک ضربه‌یِ کرنر شد. اول ناتانیال کلاین به عنوان یکی از پنج بازیکن مسئول محافظت از باکس شش قدم در سیستم دفاع منطقه‌ای، در جدال با بورخا باستون برای زدن ضربه‌یِ سر اول روی تیر دو شکست خورد. در ادامه توپ به فر رسید، در حالیکه هیچکدام از مدافعین لیورپول با او یارگیری نکرده بودند. حتی اگر توپ به فر نمی‌رسید، پشت سرش جوردی آمات هم آزاد بود تا آن را وارد دروازه‌یِ لیورپول کند.

اشتباهات مدافعین لیورپول روی این گل از جنس اشتباهات پیروزی 4-5 در ژانویه‌ مقابل نوریچ سیتی بود، بازی‌ای که آن‌ها هر 4 گلشان را از روی ضربات آزاد خوردند. تحلیل خود کلوپ از این بازی چنین بود: «مسئله تصمیم‌گیری است و کاری که در این شرایط می‌کنیم. ما مقابل نوریچ توپ‌های اول را دفع کردیم اما در رویارویی با توپ‌های دوم و سوم مشکل داشتیم.» مشکلی که دقیقا مقابل سوانزی هم تکرار شد.

البته مشکل دفاعی لیورپول روی ضربات آزاد پیش از کلوپ هم وجود داشت. لیورپول فصل 2015-2014 تحت رهبری برندان راجرز 14 گل از روی ضربات آزاد خورد، چهارمین آمار بالای کل لیگ. فصل پیش هم لیورپول 15 گل از روی ضربات آزاد خورد، آماری که اگر کلوپ هر چه زودتر راه حلی "خلاقانه" برایش پیدا نکند می‌تواند باز هم تکرار شود، یا حتی بالاتر برود.

با اینکه "آقای معمولی" به هیچ وجه حرف از جنگیدن برای قهرمانی نمی‌زند و اصرار دارد که فعلا تنها به امتیاز جمع کردن فکر می‌کند، اما خط حمله‌یِ فوق‌العاده‌یِ قرمزهای مرسی ساید امید زیادی بین هوادارانشان برای اولین افتخار تاریخشان در لیگ برتر پدید آورده است. در این راه پیشرفت بزرگ لیورپول باید در خط دفاعی و به خصوص دفاع از ضربات آزاد باشد.

لستر فصل پیش 10 گل از روی چنین ضرباتی دریافت کرد و شگفت‌انگیزترین قهرمانی تاریخ لیگ را رقم زد. فصل قبلش هم چلسی در راه سومین قهرمانی ژوزه مورینیو در لیگ برتر تنها هفت گل از روی ضربات آزاد در 38 بازی خورد. حالا که به نظر می‌رسد خطوط حمله و میانی لیورپول با مثلث‌های روبرتو فرمینو، فیلیپه کوتینیو و سادیو مانه، و جردن هندرسون، آدام لالانا و جورجینو واینالدوم به ثبات رسیده، چالش آخر کلوپ ساختن خط دفاعی‌ای مستحکم برای حمایت از این مهره‌های هجومی و البته پیدا کردن راهی برای گل نخوردن روی ضربات آزاد است، راهی که می‌تواند لیورپول را به سوی کامل شدن ببرد.

 

۳    
آی اسپورت
2016-10-02 12:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر