فهرست
مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت
مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت

مقایسه‌یِ آمارِ رونالدو و مسی در فصلی که گذشت

اول بیایم و تکلیفِ گل‌ها را مشخص کنیم. کریس رونالدو فصلِ پیش، با آماری باورنکردنی، در 35 بازیِ لا لیگا 48 گل برایِ رئالِ مادرید زد. مسی هم در 38 بازی 43 گل برایِ بارسا زد. آمارِ این دو در چمپیونز لیگ یکسان بود: هر کدام 12 بازی، 10 گل. رونالدو در واقع با حدودِ 300 دقیقه بازیِ کمتر در لا لیگا 5 گل بیشتر از مسی در فصلِ قبل زد. اما از منظرِ درصدِ تبدیلِ موقعیتِ گل به گل، مسی با 29.3 درصد نسبت به رونالدو با 26.4 برتری داشت. البته خودِ رونالدو در این زمینه نسبتِ به فصلِ پیش پیشرفتِ چشمگیری داشت (درصدِ فصلِ پیش: 18).
اما تفاوتِ اصلی در بررسیِ آمارِ شوت‌هایِ مسی و رونالدو مشخص می‌شود. رونالدو فصلِ پیش 225 شوت در لا لیگا و 71 شوت در چمپیونز لیگ به سویِ دروازه‌یِ حریفان شلیک کرد. در حالیکه که این ارقام برایِ مسی 187 و 53 بودند. این مقایسه نشان می‌دهد که رونالدو راسِ خطِ حمله‌یِ رئال بوده، اما مسی، حداقل این فصل، در پستی عقب‌تر بازی ‌کرده است. از 38 شوتی که رونالدو در لا لیگا بیشتر از مسی زد، 32 تایش خارج از باکس بودند. با این وجود رونالدو تنها یک گل بیشتر از مسی از شوت‌هایِ راهِ دور زده است (5 به 4).
در دورانِ پیشا – مسی / رونالدو، همیشه بیشترین گل‌ها را مهاجمینِ مرکزی می‌زدند. اما این دو نابغه، قاعده‌یِ بازی را عوض کردند و هر دو به عنوانِ بال، بدل به بهترین گلزنانِ عصرِ خودشان شدند و پستِ "اینورتد وینگر" (بالِ معکوس) را به تعالی مطلق رساندند. ساید افکتِ این جریان البته، افتادنِ بارِ گل‌سازی بر رویِ دوشِ آن‌ها هم بوده است. در این زمینه مسی در فصلِ پیش برتر از رونالدو بود. او 18 پاسِ گل در لا لیگا و 5 پاسِ گل در چمپیونز لیگ داد. این آمار برایِ رونالدو 16 و 3 بودند. مسی در لا لیگا 93 بار موقعیتِ گل ایجاد کرد و در چمپیونز لیگ 35 بار. در مقابل رونالدو 73 بار در لا لیگا و 16 بار در چمپیونز لیگ هم‌تیمی‌هایش را در آستانه‌یِ گل زدن قرار داد.
و اما دریبل. مسی و رونالدو هر دو جزوِ تکنیکی‌ترین فوتبالیست‌هایِ تاریخ هستند، اما با سبک‌هایی کاملا متفاوت. رونالدو استادِ فرارهایِ سریع در فضاهایِ باز و پا عوض کردن‌هایِ حیرت انگیز است. اما مسی با قدرتِ حفظِ توپِ باورنکردنی‌اش در فضاهایِ کوچک و تنگ، مثلِ روح از بینِ مدافعینِ پر تعدادِ حرف عبور می‌کند. اما در نهایت مگر نه اینکه دریبل زدن یعنی جا گذاشتنِ حریفِ مستقیم؟ پس می‌توانیم این جنبه از خصوصیات کیفی دو ستاره‌یِ بارسا و رئال را هم، با هم مقایسه کنیم. مسی فصلِ پیش 174 دریبلِ موفق در لا لیگا و 82 دریبلِ موفق در چمپیونز لیگ داشت. رونالدو در این آمار به شدت پایین‌تر از مسی است: 54 در لا لیگا و 25 در چمپیونز لیگ. به بیانی دیگر 55.59 درصد از دریبل‌هایِ مسی در لیگ و 65.08 درصد از دریبل‌هایش در چمپیونز موفق بوده‌اند. این درصدها برایِ رونالدو 49.09 و 59.52 بوده‌اند. اختلافِ این دو آمار به کنار، در نظر بگیرید که مسی در بالاترین سطحِ فوتبالِ اروپا، تقریبا 2 بار از 3 باری که تصمیم به جا گذاشتنِ حریفِ مستقیم‌اش کرده، موفق شده است.
با توجه به فرمِ رونالدو و مسی، و البته معیارهایِ انتخابِ موجود، آیا توپِ طلایِ امسال مدعیِ جدی‌ای غیر از این دو خواهد داشت؟ بعید است.
 
 
 
 
  ۳  
آی اسپورت
2015-07-27 15:32:29
نظر دهید

۳ نظر
ح ر ف
دوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴، ۲۲:۲۸
درود بر استاد حقیقی
-
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۰:۳۵
هردوشون عالیند، اما مسی فوتبال رو زندگی میکنه
Derrick Rose
شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴، ۱۱:۳۴
این دوتا قابل قیاس نیستن .. مثل مقایسه دایی و کریمی...
مسی یه ابر فوتبالیسته ولی کریس یه گلزن خوب و نه چیزی بیشتر ..
با مسی موفقیت میاد با رونالدو فقط آقای گلی ....

مسی یه بازیکن چند کاره س
رونالدو یه گلزن بالفطره ...


مسی اعجازآور و چشم نواز بازی میکنه وکریس توپهای 10-20 درصدی رو گل میکنه...

مسی خیلی دریبل زنه و کریس اصلا با دریبل کاری نداره...

به جای همه اسمهای مسی کریمی بگذارید و به جای کریس دایی.. البته تو اشل بسیار بسیار کوچکتر فوتبال ملی ایران.... با یه تفاوت عمده که تعداد گلهای کلی مسی از کریس بیشتره با نسبت بازی های کمتر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر