فهرست
همه‌ آنچه باید از مسابقات جام‌جهانی ٢٠١٨ بدانید: ماراتن ١٦٢تیمه
همه‌ آنچه باید از مسابقات جام‌جهانی ٢٠١٨ بدانید: ماراتن ١٦٢تیمه

همه‌ آنچه باید از مسابقات جام‌جهانی ٢٠١٨ بدانید: ماراتن ١٦٢تیمه

راه آفریقا نخستین بخش مراسم قرعه‌کشی مرحله مقدماتی بیست و یکمین دوره جام‌جهانی در ‌سال ٢٠١٨ به میزبانی روسیه توسط ژروم والکه، دبیرکل فیفا ساموئل اتوئو و رینات داسایف انجام گرفت. در دور اول، ١٣ بازی پلی‌آف انجام می‌شود و برنده این بازی‌ها در دور دوم با ١٣ تیم دیگری که از هم‌اکنون مشخص شده‌اند رقابت می‌کنند. علاوه بر این ١٣ رقابت، ٧ پلی‌آف دیگر هم مشخص شد تا مجموع ٢٠ برنده بازی‌های دور دوم در ٥ گروه ٤ تیمی آخرین مرحله مقدماتی را پشت سر بگذارند. درنهایت سرگروه‌ها به جام‌جهانی راه می‌یابند.

نبرد غول‌ها شگفتی بزرگ قرعه‌کشی در اروپا همگروهی ایتالیا و اسپانیا در یک گروه بود. ایتالیا در هیچ‌یک از ٤ رویارویی قبلی موفق به برتری بر اسپانیا نشده و اگر در ٢ بازی رفت و برگشت هم موفق به انجام این کار نشود با توجه به صعود مستقیم فقط یک تیم از هر گروه، شاید درنهایت برای اولین‌بار از جام‌جهانی ١٩٥٨ به بزرگترین فستیوال فوتبال دنیا راه نیابد! دیگر نکته جالب قرعه‌کشی، تدارک دیده شدن نبرد سنتی بریتانیا بین انگلیس و اسکاتلند است. با توجه به «نه» اخیر بیشتر مردم اسکاتلند به استقلال کشورشان از انگلیس، دربی ملی بریتانیا بی‌تردید پس‌زمینه‌ای سیاسی‌تر از همیشه خواهدداشت. هلند و فرانسه هم در یک گروه قرار گرفتند تا پیچیدگی اروپا منحصر به نبرد بزرگ اسپانیا مقابل ایتالیا نشود. از ٩ گروه اروپا، تیم‌های اول به شکل مستقیم صعود می‌کنند، بدترین تیم دوم حذف می‌شود و ٨ تیم دیگر دوم در ٤ بازی رفت و برگشت پلی‌آف، تکلیف ٤ تیم دیگر صعودکننده را مشخص می‌کنند تا ١٣ سهمیه اروپا به اضافه روسیه میزبان تکمیل شود.

آمریکایی‌ها از ابتدا هم مشخص بود که ١٠ تیم برزیل، آرژانتین، کلمبیا، پرو، اکوادور، ونزوئلا، پاراگوئه، شیلی، بولیوی و اروگوئه در یک گروه به مصاف هم می‌روند تا ٤ تیم اول مستقیم صعود کنند و تیم پنجم رهسپار پلی‌آف با تنها نماینده اقیانوسیه شود. در نیمه شمالی قاره آمریکا ١٤ تیم به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند، ٧برنده به جمع ١٣ تیم از پیش حاضر در دور دوم می‌پیوندند و از این جمع، ١٠ تیم در پایان ١٠ بازی رفت و برگشت به دور سوم راه می‌یابند. در دور بعدی ٢ تیم از پیش حاضر با ١٠ تیم برتر، ٦بازی رفت و برگشت انجام می‌دهند و ٦ برنده به دور چهارم راه می‌یابند. آن‌جا هم با اضافه شدن ٦ تیم دیگر، جمعا ١٢ تیم در ٣ گروه ٤‌تیمی به رقابت می‌پردازند و درنهایت تیم‌های اول ودوم هر گروه به مرحله پایانی دور انتخابی راه می‌یابند؛ جایی که بازی رفت و برگشت در یک گروه ٦ تیمی انتظارشان را می‌کشد. درنهایت ٣ تیم اول به جام‌جهانی راه می‌یابند و تیم پنجم به مصاف نماینده آسیا خواهد رفت.

قاره مهجور در قاره اقیانوسیه ابتدا ٤ تیم ساموآی آمریکا، ساموآ، جزایرکوک و تونگا در کشور تونگا در یک گروه با هم بازی می‌کنند و تیم اول گروه به جمع ٧ تیم حاضر در دور بعد اضافه می‌شود و آن‌جا در پایان بازی در ٢ گروه ٤ تیمی، تیم‌های اول تا سوم هر گروه باز هم در ٢ گروه ٣تیمی تقسیم می‌شوند. پس از برگزاری یک بازی رفت و برگشت بین قهرمانان ٢ گروه، تیم برنده راهی بازی پلی‌آف با تیم پنجم آمریکای‌جنوبی می‌شود.
     
آی اسپورت
2015-07-27 18:12:27
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر