فهرست
یادداشت: بازیِ عجیبِ رئال و یونایتد با راموس و دخئا
یادداشت: بازیِ عجیبِ رئال و یونایتد با راموس و دخئا

یادداشت: بازیِ عجیبِ رئال و یونایتد با راموس و دخئا

گراهام هانتر
 
رئال پیش از اینکه پنجره‌یِ نقل و انتقالات باز شود دو خریدِ خیلی خوب از پورتو و مایورکا کرد: دنیلو و مارکو آسنسیو. هر دو جوان و مستعد هستند و هر دو در لیستِ خریدِ بارسلونا بوده‌اند، اما به جایش راهیِ برنابئو شدند. به این می‌گویند فعالیتی درست و منطقی در بازارِ نقل و انتقالات. اما در داستانِ دخئا – راموس رئال و منچستر دیگر از منطق و عملگرایی خرج شده‌اند و درست به بازی‌ای با ریسکِ بالا و بی جهت زده‌اند.
خلاصه‌یِ قضیه این است: راموس از رفتارِ فلورنتینو پرز ناراحت است. خبر به منچستر می‌رسد که راموس نه تنها قصدِ ترکِ باشگاه را دارد، بلکه تنها مقصدِ موردِ نظرش یونایتد است. ون گال و وودوارد پولِ زیای برایِ خریدِ راموس آماده می‌کنند، اما حاضر نیستند به عنوانِ بخشی از معامله، داوید دخئا را به رئال بفروشند.
داوید دخئا خیلی قبل از این می‌دانست که رئال بهش علاقه‌مند است و حتی می‌دانست که ایکر کاسیاس دیگر قرار نیست در این تیم بازی کند. دخئا در یک ساله گذشته از تمدیدِ قراردادش در منچستر سر باز زده است، چون قصد دارد به "خانه" بازگردد. رئالِ مادرید دخئا را نه تنها به عنوانِ یک دروازه‌بان، که به عنوانِ سمبلی از نوگرایی می‌خواهد. دخئا قرار است هسته‌یِ مرکزیِ رئالِ مادرید باشد.
فصلِ پیش رئال مادرید تنها با اختلافِ 2 امتیاز لا لیگا را به بارسلونا واگذار کرد. رئال از بارسلونا بیشتر گل زد (تصور کنید!)، اما 17 گل هم بیشتر خورد. پس این تابستان باید وقتی می‌بود که رئال دروازه و خطِ دفاعی‌اش را تقویت کند. اما کاری که آن‌ها کردند چه بود؟ رئال خودش را در وضعیتی انداخته که حل کردنِ مسئله راموس بدل به سنگی سرِ راهِ خریدِ دخئا شده است. رئال 40 میلیون یورویی که یونایتد بابتِ فروشِ دخئا می‌خواهد را نپرداخت (کاری که به راحتی می‌توانستند انجام دهند)، تا پروسه‌یِ شروعِ کار بنتیز در باشگاه و بازی‌هایِ دوستانه، بدنِ دروازه‌بانِ "جدیدشان" پیش برود.
این اشتباهِ بزرگِ رئال مادرید بود، اینکه شرایطِ راموس را به وضعیتِ بحرانی رساندند و اینکه با اد وودوارد سرِ پول بازیِ موش و گربه راه انداختند. دلیلش این است که رئال مادرید هیچ سیاستِ مشخصی در نقل و انتقالات ندارد و خرید و فروش‌هایش فقط به حس و حالِ رئیس‌اش بستگی دارد. رئال هفته‌هایِ بسیار مهمی برایِ آماده‌سازی فصلِ جدید را بابت این اشتباه از دست داده است. این آماده سازی می‌تواند تاثیری مستقیم در آینده‌یِ تیم در فصلِ جدید داشته باشد. حداقل این نظرِ من است. اما آیا این یک فکتِ ثابت است؟
دو سال پیش رئال مادرید همین بازی را با تاتنهام کرد و در نهایت هم همان قیمتی که مدِ نظرِ آن‌ها بود را برایِ گرت بیل پرداخت. بیل در حالی که اصلا در شرایطِ مسابقه نبود به رئال رفت و در آغاز با مشکلاتِ زیادی برایِ اثباتِ خودش در ترکیبِ اصلی روبرو شد. اما نتیجه‌یِ نهایی؟ بیل هم در فینالِ کوپا دل ری و هم در فینالِ چمپیونز لیگ گل زد و هر دو جام را برایِ رئال برد.
حالا پرز احتمالا با خودش فکر می‌کند که یونایتد بالاخره کوتاه می‌آید و دخئا را می‌فروشد: «اد وودوارد گفته می‌گذارند قراردادِ دخئا به پایان برسد. من باورم نمی‌شود.» در این شرایط رئال به شکلی غیرِ واقعی از کیلور ناواس تعریف می‌کند و 6 میلیون یورو برایِ خریدنِ دروازه‌بانِ سابقِ خودشان، کیکو کاسیا، پرداخت می‌کند و هنوز نمی‌داند دروازه‌بانِ اولش کیست.
رئال یک سال بود که می‌دانست قرار است دخئا را بخرد و می‌دانست که دخئا هم قصد دارد به آن‌ها ملحق شوند. با این حال پرز تیمش را در آستانه‌یِ ماهِ آگوست در شرایطی قرار داده که ممکن است مجبور شود با دروازه‌بانِ "ذخیره" یک فصل را سپری کند. این رویکرد و ریسک اصلا منطقی نیست.
اما منچستر یونایتد هم از جهتِ دیگر دست به بازی‌ای با ریسکِ بالا زده است. اگر واقعا آن‌ها قیمتِ دخئا را 40 میلیون یورو می‌دانند، اینکه این فصل حفظش کنند و اجازه بدهند فصلِ آینده به صورتِ بازیکنِ آزاد راهیِ مادرید شود، چه چیزی را ثابت می‌کند؟ اینکه یونایتد به زور بازیکنش را به تیمِ دیگری نمی‌فروشد؟ 40 میلیون قیمتِ خیلی خیلی زیادی برایِ این ژست است. تازه یونایتد باید به این فکر باشد که فصلِ آینده هر اشتباهی از دخئا با این انتقادِ ژورنالیست‌ها، هواداران و یا شاید حتی بازیکنانِ خودشان روبرو خواهد شد که: "حواسش جایِ دیگری است".
این وضعیت برایِ خودِ دخئا هم که قصد دارد تا یورو 2016 جایِ کاسیاس را به عنوانِ شماره‌یِ یکِ اسپانیا بگیرد، اصلا مناسب نیست. برایِ همین است که من فکر می‌کنم نهایتا او اجازه پیدا می‌کند تا به رئال ملحق شود. اگر این اتفاق بیافتد، یونایتد در چه شرایطی قرار خواهد گرفت؟ آن‌ها باید به سرخیو رومرو اعتماد کنند. اما یونایتد می‌توانست رومرو را هفته‌ها پیش به اردویِ تیم اضافه کند، چون از سویِ سمپدوریا بازیکنِ آزاد اعلام شده بود. آیا این برنامه‌ریزیِ درستی از سویِ منچستر یونایتد بود؟
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-28 15:22:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر