فهرست
از یکِ کاسیاس تا هفتِ فرهاد و پروین/ سوتفاهمی به نام بایگانی شماره
از یکِ کاسیاس تا هفتِ فرهاد و پروین/ سوتفاهمی به نام بایگانی شماره

از یکِ کاسیاس تا هفتِ فرهاد و پروین/ سوتفاهمی به نام بایگانی شماره

آی اسپورت- چند روز بعد از آن که حواشی مربوط به پیراهن شماره 7 استقلال با بایگانی شدن این شماره در باشگاه به پایان رسید، سرپرست باشگاه پرسپولیس نیز به عنوان «دوست قدیمی پروین» شماره 7 سرخ ها را از علی علیپور جوان و خوش آتیه گرفت و اعتماد به نفس او را کشت تا شماره پروین هم به بایگانی سپرده شود. چشم و هم چشمی سرخابی ها برای بایگانی یک عدد خاص، بیش از هر چیز شاید نشان از بی اطلاعی آن ها درباره این رسم داشته باشد. سنت بایگانی شماره پیراهن بازیکنان در کشوری مثل اسپانیا دیده نمی شود. شماره پیراهن کاسیاس بعد از 25 سال حضور در باشگاه به ناواس می رسد. بارسلونایی ها نیز پیش تر شماره های کرویف و پویول را به بازیکنان دیگری داده اند و حتی این رفتار را با شماره بهترین بازیکن تاریخ شان یعنی لئو مسی نیز انجام خواهند داد. آن ها حتی مسی را هم بایگانی نمی کنند و ما اینجا، فرهاد مجیدی و علی پروین را بایگانی می کنیم!رسم بایگانی شماره ها تنها در باشگاه های ایتالیایی جدی گرفته می شود. برای مثال اینتری ها شماره های فاکتی و زانتی و میلانی ها شماره های باره س  و مالدینی را بعد از یک عمر حضور در باشگاه(که طبعا شامل حال مجیدی نمی شود) به بایگانی سپرده اند. در سایر موارد،بایگانی ناشی از یک اتفاق خاص برای بازیکن بوده است. برای مثال استون ویلا بعد از مبتلا شدن کاپیتان استن پتروف، شماره 19 او را بایگانی کرد و من سیتی بعد از مرگ مارک ویوین فو در زمین شماره 23 او را به هیچ بازیکنی نداد. اتفاقی که برای لیورنو و پیر ماریو موروسینی فقید نیز رخ داد.


تردیدی وجود ندارد که علی پروین، یکی از مهم ترین چهره های تاریخ باشگاه پرسپولیس است اما گرفتن پیراهن او از گلزن جوان دربی و سپردن آن به بایگانی چند دهه بعد از خداحافظی پروین درست به محضِ بایگانی شدن همین شماره در استقلال، طبعا اتفاق مثبتی برای نام سلطان نخواهد بود.این ماجرا در باشگاه استقلال به شکل عجیب تری رقم می خورد. جایی که پیراهن شماره 7 برای سال ها بایگانی نشده و  از دست اساطیر باشگاه به مجیدی رسیده و بازیکنی که تیمش را در نیم فصل برای حضور در الغرافه ترک می کند، حالا قرار است آخرین وارث ایران پیراهن مهم باشد. خارج کردن شماره های مهم پیراهن از دسترس، شاید سد راه ساخته شدن ستاره های بعدی در فوتبال ایران باشد. چه بسا اگر این پیراهن ها زودتر بایگانی شده بودند، حالا اصلا رابطه ای میان فرهاد و شماره 7 وجود نداشت.کریستیانو رونالدویِ جوان و تقریبا ناشناخته بعد از ورود به منچستر، تقاضای پوشیدن شماره 28 را داشت اما الکس فرگوسن بزرگ پیراهن آیکونیک باشگاه را به رونالدو داد و اینگونه اعتماد به نفس فوق العاده ای به بازیکن پرتغالی بخشید. دقیقا همان رفتاری که ما با مهره های جوان و مستعد تیم های محبوب مان انجام نمی دهیم.


کدخبر:9405
  ۴  
آی اسپورت
2015-07-28 15:41:25
نظر دهید
۴ نظر
-
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۴۹
خیلی قشنگ بود
-
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۵۴
تو لالیگا تیما اگه بخوان هم نمیتونن شماره ای رو کنار بزارن چون شماره ها تو لیست 25 نفره حتما باید یک تا بیست و پنج باشه. حالا باشگاه ها بی اطلاع و دچار سوءتفاهم هستند یا شما آقای دانشمند؟؟!!
-
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۱۱
به عنوان یه استقلالی, صد در صد موافقم بخصوص اونجاش که:بعد از یک عمر حضور در باشگاه(که طبعا شامل حال مجیدی نمی شود)
خیلی درست بود, چهار تا گل به پرسپولیس زد, دیگه هیچ کاری نکرد, دایی بهترین گلزن جهان بود تو بایرن بازی کرد فینال لیگ قهرملنلن رو بازی کرد, کریمی و باقری و مهدوی کیا همین طور اینا افتخارای باشگاهی اند اگر قرار به بایگانی شدنه, ۱۰ دایی, ۲ مهدوی کیا،۶ اقا کریم, ۸ کریمی, باید بایگانی بشه نه ۷ مجیدی و پروین.با تمام علاقه ای که فرهاد دارم ولی یک استوره نبود هیچ وقنت
-
سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۲۵
دوست عزیز نفر بالایی.با تمام علاقه ای که به فرهاد داری و ارواح عمت استقلالی هستی حداقل املای اسطوره رو درست بنویس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر