فهرست
یادداشت: مهره‌هایِ مخفیِ بنیتز برایِ فصلِ آینده
یادداشت: مهره‌هایِ مخفیِ بنیتز برایِ فصلِ آینده

یادداشت: مهره‌هایِ مخفیِ بنیتز برایِ فصلِ آینده

 
آرش حقیقی
 
دو میراثِ بزرگِ رافا بنیتز در لیگِ برتر دفاعِ منطقه‌ای و سیستمِ چرخشی بود. لیورپولِ بنیتز با اتکا به این سیاستِ استفاده از بازیکنانِ متفاوت در بازی‌هایِ مختلف، بهترین دورانِ خودش در لیگِ برتر را تجربه کرد و 2 بار به فینالِ چمپیونز لیگ رسید. اما حالا بنیتز تیمی را در اختیار دارد که تحتِ رهبریِ ژوزه مورینیو و کارلو آنچلوتی عادت به بازی با ترکیبی نسبتا ثابت دارد. یکی از دلایلِ این رویکرد البته تفاوتِ سطحِ کیفیِ تیمِ اول با بازیکنانِ رویِ نیمکت بوده. اما سبکِ دو مربیِ سابقِ رئال هم مشخصا اعتماد به اسکوادی خلوت است (نکته‌ای که در میلانِ آنچلوتی و چلسیِ مورینیو واضح بود و هست).
برایِ همین بنیتز برایِ عادت دادنِ بازیکنانش به سیستمِ چرخشی، در درجه‌یِ اول باید مهره‎‌هایی که پیش از این در سایه‌یِ "کهکشانی‌ها" بودند را واردِ چرخه‌یِ اصلی کند. اما گزینه‌هایِ او برایِ این تغییر رویکرد چه بازیکنانی هستند؟
ناچو، مدافعِ 25 ساله و محصولِ آکادمیِ رئال، یکی از این گزینه‌ها است. ناچو فصلِ پیش 5 بار در ترکیبِ اصلیِ تیمِ آنچلوتی قرار گرفت و در 9 بازیِ دیگر هم به عنوانِ بازیکنِ ذخیره به زمین رفت. با این حال در همین فرصتِ کوتاه، ناچو اهمیتِ خودش برایِ تیم را نشان داد. او مدافعی چند پسته است که می‌تواند در راست، چپ و مرکزِ خطِ دفاعی بازی کند. شاید هیچوقت ناچو را به عنوانِ بازیکنِ ثابتِ رئال نبینیم، اما قطعا حضورِ او در نقشِ یک "اسکواد پلیر" می‌تواند فرصتِ استراحتِ خوبی به پپه، راموس، واران ،کارباخال، مارسلو و حالا دنیلو بدهد.
در خطِ میانی رافا بنیتز کاسمیرویِ برزیلی را دارد. کاسمیرو فصلِ گذشته را در پورتو سپری کرد و نمایش‌هایِ درخشانی در چمپیونز لیگ با این تیم داشت. رئال طبقِ قراردادی که با پورتو داشت مجبور شد برایِ بازگرداندنِ کاسمیرو مبلغِ 7.5 میلیون یورو به این تیم بپردازد. همین نشان از اهمیتِ او در برنامه‌هایِ بنیتز دارد. کاسمیرو قرار نیست صرفا فرصتِ استراحتی برایِ لوکا مودریچ و تونی کروس باشد. او بعدی جدید به هافبکِ رئالِ مادرید اضافه می‌کند. کاسمیرو قدرتِ بازی‌سازی و تکنیکِ مودریچ و کروس را ندارد، اما دوندگی و تکل زدنش به مراتب از دو ستاره‌یِ رئال بیشتر است. این دقیقا چیزی بود که رئال فصلِ پیش، بعد از فروشِ ژابی آلونسو و آنخل دی ماریا کم داشت. کاسمیرو می‌تواند استحکامِ دفاعیِ بیشتری به خطِ دفاعیِ رئال و آزادیِ بیشتری به فانتازیستاهایِ تیمِ بنیتز بدهد.
اما در خطِ حمله رئالِ مادرید بازگشتِ خسه رودریگز را در تورِ آمریکا جشن گرفت. خسه که 2013-2014 پدیده‌یِ رئال محسوب می‌شد، سالِ گذشته را با مصدومیت‌هایِ مختلف پشتِ سرگذاشت و آینده‌اش در رئال زیرِ سوال رفت. اما نمایشِ بسیارِ خوبِ او در تورِ پیش‌فصلِ رئال، به خصوص مقابلِ رم و اینتر، جوابی قطعی به این سوالات داد. خسه بازیکنی ایدئال برایِ بنیتز است، مهاجمی که به اعترافِ خودش دوست دارد در تمامِ پست‌هایِ خطِ حمله بازی کند. این چند پسته بودن و انضباطِ تاکتیکی، به علاوه سرعت و قدرتِ بالایِ خسه، از او می‌تواند بازیکنی کلیدی در فلسفه‌یِ چرخشیِ بنیتز بسازد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-29 11:22:40
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر