فهرست
یادداشت: مهاجمینِ تابستانِ ترنسفرها
یادداشت: مهاجمینِ تابستانِ ترنسفرها

یادداشت: مهاجمینِ تابستانِ ترنسفرها

میگل دیلینی
 
مهم نیست فوتبال چقدر پیشرفت کند، بعضی از اصول همیشه ثابت می‌مانند. از جمله‌یِ آن‌ها، نیاز به یک مهاجمِ درجه یک برایِ قهرمانی در لیگ. در 6 فصلِ گذشته، 6 قهرمانِ لیگِ برتر انگلیس حداقل یک مهاجم داشته‌اند که بالایِ 20 گل زده است. به ترتیب از 2010 به 2015: دیدیه دروگبا (29)، دیمیتار برباتوف (20)، سرخیو آگوئرو (23)، رابین ون پرسی (26)، یایا توره (20) و دیگو کاستا (20).
از این منظر آرسنال از وقتی رابین ون پرسی را از دست داد و یونایتد وقتی فصلِ اولِ رابین ون پرسی در اولدترافورد به پایان رسید، دچارِ مشکلِ بزرگی بوده‌اند. برایِ همین است که ونگر و ون گال هر دو به دنبالِ خریدِ مهاجمی هستند که بتواند این حداقل 20 گل را در فصل را برایشان بزند. اما اینکه گزینه‌یِ مشترکِ هر دو کریم بنزما است، نکته‌یِ مهمی از وضعیتِ حالِ حاضر فوتبالِ اروپا را بیان می‌کند.
نگاهی به لیستِ بالا بیاندازید. در این لیست که بهترین گلزنانِ فصلِ پیشِ لیگ‌هایِ اروپایی را شامل می‌شود، دو نوع بازیکن می‌بینیم (لوکا تونی، آریتز آدوریتز و به نوعیِ زلاتان را کنار بگذارید):یا ستاره‌هایی بسیار گرانقیمت که برایِ ابرباشگاه‌هایِ اروپایی بازی می‌کنند (رونالدو، مسی، نیمار...)، یا بازیکنانی که تازه مطرح شده‌اند و تضمینی برایِ ادامه‌یِ فرمِ خوبشان نیست (باس دوست، الکساندر لاکاتزت، الکساندر مایر).
برایِ خریدِ یکی از این دو دسته مهاجمِ باشگاه‌هایی مثلِ منچستر یونایتد و آرسنال یا باید پولی بسیار هنگفت پرداخت کنند، یا دست به قماری بزرگ بزنند. با این حال از بینِ تمامِ این گزینه‌ها، بازیکنانی مثلِ بنزما، کاوانی، گریزمان و تا حدودی لاکازت، نسبت به دیگران اهدافی منطقی‌تر برایِ ون گال و ونگر به نظر می‌رسند. اما حتی خریدِ این گزینه‌ها هم کارِ ساده‌ای برایِ آن‌ها نخواهد بود. رئال با تمامِ تغیراتی که پشتِ سر می‌گذارد، بعید است مهره‌ای به ارزشمندیِ بنزما را از دست بدهد. اینکه رافا بنیتز در بازی‌هایِ پیش فصل، برعکسِ چیزی که فکر می‌کردیم، همچنان از رونالدو به عنوانِ وینگرِ چپ استفاده می‌کند. پس جایِ بنزما در ترکیبِ اصلی تغییری نمی‌کند. اتلتیکو مادرید هم با توجه به ستاره‌هایی که در دو فصلِ اخیر از دست داده حتی فکرِ فروشِ گریزمان را هم نمی‌کند. در موردِ کاوانی هم سوال‌هایی درباره‌یِ آمادگیِ فیزیکی و ذهنی‌اش است که خریدش را با ریسکی نسبتا بزرگ (با توجه به سن و قیمتش) همراه می‌کند.
تمامِ این دلایل است که باعث می‌شود لویی ون گال در جوابِ این سوال: «آیا نیاز به مهاجمی دارید که در فصل 25 گل بزند.» بگوید: «هم وین رونی باید گل بزند و هم بقیه و باید کمتر گل بخوریم.» جوابی تیپیکال از ون گال! اما حقیقت این است که شرایطِ موجودِ فوتبال مارکتِ اروپا، جوابی ساده و روشن هم ندارد.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-07-30 10:31:10
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر