فهرست
یادداشت: کامیونیتی شیلد؛ فرصتی برایِ اثباتِ ونگر و آرسنال
یادداشت: کامیونیتی شیلد؛ فرصتی برایِ اثباتِ ونگر و آرسنال

یادداشت: کامیونیتی شیلد؛ فرصتی برایِ اثباتِ ونگر و آرسنال

نیک رایت
 
درسته که این‌ها همه بازی‌هایِ دوستانه و پیش‌فصل بود، اما نمایشِ آرسنال، به خصوص در امیریتس کاپ و مقابلِ لیون، نکاتِ مثبتِ زیادی به همراه داشت. آرسنال بعد از بازگشت به شمالِ لندن، در 4 بازی 14 گل زد. اولیویه ژیرو و مسوت اوزیل در این بازی‌ها مشخصا نشان دادند از استراحتِ تابستانی نهایتِ بهره را برده‌اند، ساق‌هایشان آماده‌یِ فصلی جدید است. پتر چک هم نشان داد چه تاثیرِ مثبتی بر آرسنال خواهد داشت و کنارِ همه‌یِ این‌ها موجِ جدیدِ ستاره‌هایِ جوانِ آرسنال، به خصوص الکس آیووبی و جف رن-ادلاد، بسیار امیدوارکننده ظاهر شدند.
حالا خوشبینی سراسرِ امیریتس را فرا گرفته است. خودِ ونگر هم این نشانه‌هایِ خوب را می‌بیند: «استحکام دفاعی‌مان خوب شده و می‌توانیم راحت گل بزنیم. پاس‌هایی که پشتِ باکس می‌دهیم خطرناک و خلاق است.»
بازیِ بعدیِ آرسنال، یکشنبه در ومبلی مقابلِ چلسی است. درسته که کامیونیتی شیلد جامِ معتبری محسوب نمی‌شود، اما این فرصتی برایِ اعلامِ وجود و اثباتِ آرسنال مقابلِ مربی و تیمی است که استادِ خراب کردنِ حال و هوایِ خوب رقبا هستند. رقابت و عداوت بینِ ونگر و مورینیو در اوجِ خودش قرار دارد. مورینیو فصلِ پیش به ونگرِ لقبِ "متخصصِ شکست" داد و این فصل هم او را متهم به ولخرجی و "خریدنِ قهرمانی" کرد. آرسن ونگر با اینکه در جوابِ مورینیو گفت به حرف هیچکسی خارج از باشگاه اهمیت نمی‌دهد، اما خودش فشارِ 13 بازی بدونِ پیروزیِ مقابلِ مربیِ پرتغالی را احساس می‌کند.
کامیونیتی شیلد بیشتر حکمِ پیش غذایی برایِ شامِ لیگِ برتر را دارد. اما مانوئل پیگرینی از این بازی به عنوانِ "نه یک بازیِ دوستانه، بلکه جدالی مهم، بینِ دو تیمِ مهم" یاد کرده است. با توجه به اینکه چلسی هم مثلِ آرسنال تقریبا به قدرتِ صد در صدش در آستانه‌یِ کامیونیتی شیلد رسیده، این بازی قطعا از جذابیت‌هایِ زیادی برخوردار خواهد بود. در ضمن فراموش نکنیم که پیروزیِ چلسی در کامیونیتی شیلدِ 2005 و 2009 همراه با قهرمانیِ آن‌ها در لیگِ برتر بود.
این تابستان، تابستانِ آرامی برایِ چلسی و آرسنال بود. ونگر فقط چک را به عنوانِ نامی بزرگ به تیمش اضافه کرد و مورینیو هم تا اینجا فالکائو و بگوویچ را جایگزینِ چک و دروگبا کرده است. منطقی هم به نظر می‌رسد، چون چلسی فصلِ پیش با اقتدار قهرمانِ لیگِ برتر شد و هنوز با وجودِ ولخرجیِ زیادِ رقبا، متعادل‌ترین تیم را در اختیار دارد. آرسنال هم در نیمه‌یِ دومِ فصل 54 امتیازِ ممکن 44 امتیاز گرفت، تا امیدِ زیادی برایِ فصلِ بعد پیدا کند. البته هنوز سوالاتی در موردِ خریدِ یک مهاجمِ درجه یک برایِ کمک به ژیرو و یک هافبکِ دفاعی برایِ ایجادِ رقابت با کوکلن وجود دارد، اما این اسکوادِ آرسنال اگر با مشکلِ مصدومیتِ شدید مواجه نشود، پتانسیلِ جنگیدن برایِ قهرمانیِ لیگِ برتر را دارد.
آماری که در آستانه‌یِ کامیونیتی شیلد آرسن ونگر و آرسنال را نگران می‌کند 8 بازیِ بدونِ برد مقابلِ چلسی و گذشتنِ 482 دقیقه از آخرین گلِ آن‌ها به رقیبِ همشهری است.
آخرین باری که چلسی و آرسنال در کامیونیتی شیلد مقابلِ هم قرار گرفتند، دیدیه دروگبا در هر دو نیمه به آرسنال در استادیومِ میلنیومِ کاردیف گل زد و آبی‌ها نهایتا با نتیجه‌یِ 2-1 به پیروزی رسیدند. تک گلِ آرسنال در این بازی را سسک فابرگاس زد، در حالیکه پتر چک درونِ دروازه‌یِ چلسی قرار داشت. در ادامه‌یِ فصل چلسی 9 بازیِ اولش را برد و آرسنال 2تا از 4تا را باخت. در نهایت این تیمِ مورینیو بود که با 24 امتیاز اختلاف نسبت به تیمِ ونگر قهرمانِ لیگ برتر شد.
10 سال از آن بازی می‌گذرد و حالا فابرگاس برایِ چلسی بازی می‌کند و چک برایِ آرسنال. این بهترین موقعیت برایِ ونگر و تیمش است که نشان دهند در این 10 سال چه پیشرفتی کرده‌اند و مشتِ اول در جدال برایِ قهرمانیِ لیگ برتر را محکم بزنند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-07-30 13:14:04
نظر دهید

۱ نظر
Gatab City
پنجشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۴۱
شاید و شاید یک درصد چلسی بازی رو ببازه ولی صد درصد سه گانه فصل بعد میگیره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر