فهرست
ابهامات IPTV: اینترنت کم سرعت؛ پول از جیب مردم!
ابهامات IPTV: اینترنت کم سرعت؛ پول از جیب مردم!

ابهامات IPTV: اینترنت کم سرعت؛ پول از جیب مردم!

آی اسپورت - کمتر کسی در ایران پیدا می‌شود که از قرارداد جدید صدا و سیما و فدراسیون فوتبال برای حل مشکل حق پخش سر در بیاورد. قرار است سیستم iptv آخرین راه حل برای رفع این مشکل باشد، سیستمی که بی شک خیلی از اهالی فوتبال اصلا چیزی درباره اش نشنیده‌اند.
Iptv  چیست؟ سیستم IPTV  نوعی سیستم تلویزیون تعاملی است که بر بستر شبکه IP پیاده سازی شده است و برای عملکرد نیاز به اتصال شبکه و اینترنت دارد. از همین تعریف ساده و کوتاه می‌توان دریافت مشکل حق پخش فوتبال ایران را چه چیز حل می‌کند؛ جیب طرفداران فوتبال! در واقع صدا و سیما و فدراسیون قصد دارند با راه اندازی این سیستم، تنها فوتبال را برای کسانی پخش کنند که از جیب هزینه کنند و علاوه بر خرید تلویزیون‌های هوشمند، اینترنتی بازی‌های فوتبال را تماشا کنند. در این حالت مخاطبان باید برای تماشای فوتبال باید هزینه اینترنت را بدهند که از منبع همین پول، حق پخش تامین می‌شود. با استفاده از این فناوری، کاربران با پرداخت هزینه‌ای برای شارژ، برنامه‌های دلخواه خود را دریافت می‌کنند. یعنی این بار مخاطب‌ها هستند که برنامه‌ها را انتخاب می کنند نه مسئولان صدا و سیما. هر چند این مسئله می‌تواند به نفع ذائقه مخاطب باشد اما از سویی هزینه‌ای را برای او در پی خواهد داشت. فدراسیون فوتبال، سازمان صدا و سیما و سازمان لیگ پس از تاسیس یک شرکت مشترک، اقدامات خود را در این زمینه آغاز می‌کنند ‌تا بتوانند در نهایت به درآمد برسند. مسئولان رسانه ملی معتقدند در این حالت هم فوتبال به خواسته خود در زمینه حق پخش می‌رسد و هم صدا و سیما سود می‌کند.
چه زمانی بازی‌ها پولی می شود؟
با توجه به اینکه مشکلات مالی در فوتبال دو چندان شده و رسانه ملی سال گذشته هم یک ریال حق پخش نداد، قطعا دو طرف تلاش خواهند کرد تا هر چه سریع‌تر این پروژه را عملی کنند. فدراسیونی‌ها توضیحی درباره زمان شروع به کار سیستم iptv نداده‌اند اما هیچ بعید نیست خیلی زود تنها کسانی که اینترنت، تلویزیون هوشمند بخرند و شارژ بگیرند، بتوانند بازی‌های لیگ برتر از تماشا کنند.
این همه هزینه امکان پذیر است؟
اگرچه مهدی تاج و علی کفاشیان خیلی خوشحال و خندان از این می‌گویند که با طرح جدیدشان می‌توانند فوتبال را صاحب پول کنند اما بسیاری از کارشناسان برجسته معتقدند خیلی بعید است آنها اصلا بتوانند از این راه به پولی برسند. جعفر صافی مدیر سال‌های گذشته شبکه 3 سیما که پایه گذار پخش فوتبال زنده خارجی از تلویزیون بود و در زمان مدیریتش کمک شایانی کرد تا شاید مشکل حق پخش حل شود در این باره می‌گوید:«راستش من جزئیات دقیق توافق نامه را ندیدم اما آنچه منتشر شده ابهام‌های زیادی دارد.  ساختن چنین زیرساخت پیچیده‌ای برای اینکه بتوانند مردم را قانع کنند بیایند و استفاده کنند ، اگر بر مدار شبکه کارتی باشد ، یکسری هزینه‌های ساختاری دارد و از طرف دیگر برای پخش در اینترنت هم به دلیل سرعت اینترنت با مشکلاتی روبروست. بعد اینکه راستش من خیلی امیدوار نیستم درآمد حاصل از پخش بازی‌ها به این شکل خیلی بالا باشد و مردم زیادی برای تماشای فوتبال پول هزینه کنند. آن هم در این شرایط اقتصادی.»
طرح جنجالی با قانون اساسی در تضاد است؟
اولین واکنش‌ها به این طرح خیلی مثبت نیست و حتی شجاعی کیاسری ، عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما معتقد است این طرح با بندهای قانون اساسی در تعارض است و امکان فروختن سیگنال‌های رسانه‌ای که متعلق به بیت‌المال است ، به این شکل وجود ندارد. او تنها کسی نیست که این ابهام را دارد و حتی مهدی تاج که این تفاهم نامه را امضاء کرده در این باره به خبرآنلاین می گوید:«راستش این ابهام وجود دارد. ما دقیقا مطمئن نیستیم اما ممکن است این ابهام به طرح وارد باشد و طرح با بندهای قانون اساسی در تضاد باشد.» این درحالی است که به ازای این طرح، فدراسیونی‌ها تعهد داده‌اند که دیگر دنبال حق پخش از تلویزیون نیستند و این را سرافراز رسما اعلام کرده است. تاج البته می‌گوید:«تلویزیون که پولی به ما نمی‌داد ، حداقل الان امیدواریم که به پول برسیم.»  
منبع:خبر آنلاین

کد خبر:9402
  ۲  
آی اسپورت
2015-08-01 13:03:01
نظر دهید

۲ نظر
-
شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۳۲
یتی رسما کلاه سر فدراسیون گذاشتن. کفاشیان بی لیاقت .اگه تا صد ساب تونستن این سیستمو پیاده کنن.خود صداوسیما برای پخش بازیهای خارجی سیگنال نمیخره و از تلویزیون عرب ها دزدی میکنه اونوقت میخاد سیگنال بفروشه اوتن چی فوتبال زاخارت رو
pourya
شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۴۶
صدا و سیما " ملی " . اینجا شبکه خصوصی نداریم . پول بیت الماله و همه باید حق استفاده داشته باشن . کارتی کردن تلویزیون و فوتبال و غیره خلاف قوانین کشور و قانون اساسی و متضاد با آرمان های انقلاب اسلامیه . اینکه فدارسیون فوتبال نمی تونه درآمدی کسب کنه بی عرضگی مدیرانش رو می رسونه و بیننده ها نباید تاوان این سوء مدیریت رو بدن .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر