فهرست
یادداشت: آیا اینترِ جدید می‌تواند به سلطنتِ یوونتوس پایان دهد؟
یادداشت: آیا اینترِ جدید می‌تواند به سلطنتِ یوونتوس پایان دهد؟

یادداشت: آیا اینترِ جدید می‌تواند به سلطنتِ یوونتوس پایان دهد؟

جیمز هورنکاسل
 
وقتی بعد از آخرین بازیِ فصلِ پیش، لوکا مارکجیانی، دروازه‌بانِ سابقِ تیم ملی ایتالیا و کارشناسِ حالِ حاضرِ اسکای ایتالیا، از روبرتو مانچینی پرسید برایِ فصلِ آینده چند بازیکنِ جدید می‌خواهید، مانچو با لبخندی کنایه‌آمیز پاسخ داد: «هشت یا نه تا.» استودیویِ اسکای از جوابِ مانچینی پر از خنده شد، چون این عدد را جزئی از طنزِ خاصِ او می‌دیدند. اما گزارشگرِ بازیِ امپولی – اینتر توضیح داد که مانچینی کاملا جدی و این پیامی از سویِ او به باشگاه است.
با اینکه مانچینی بعدا به لا استامپا گفت: «من با همین بازیکنان هم می‌توانم کار کنم»، اما حالا مشخص می‌شود حرفی که به مارکجیانی زده بود، بلوف نبوده است. البته کمتر کسی در انتهایِ فصلِ پیش حرفِ او را باور می‌کرد، چون به نظر نمی‌رسید اینتر قدرتِ مالی چنین تغییرِ عظیمی در اسکوادش را داشته باشد. ولی خودی مانچینی از حمایتِ اریک توهیر، مالکِ باشگاه،  مطمئن بود. توهیر در ژانویه لوکاس پودولسکی، ژردان شکیری و داویده سانتون را به اینتر آورده بود.
خودِ مانچینی هم در پایانِ فصل گفتِ تعطیلاتی در کار نخواهد بود و او پروژه‌یِ بازسازی را از همین حالا شروع کرده است. در واقع مانچینی شش ماهی بود که شروع به کار کرده بود. مانچینی شش ماه با یایا توره مدام حرف زد: «یایا بود که اول گفت دوست دارد تیمش را عوض کند. بعد هی می‌گفت بهت زنگ می‌زنم، بهت زنگ می‌زنم. اما نزد. نمی‌دانم شاید یکی از مسئولانِ سیتی جلویش را گرفته بود.»
بعد از اینکه توره دیگر جوابِ تلفنِ مانچینی را نداد، او به جفری کوندوگبیا زنگ زد: «روبرتو از چیزهایِ زیادی حرف زد و طرح و برنامه‌یِ باشگاه را برایم توضیح داد. وقتی مربی‌ای مثلِ مانچینی بهت زنگ می‌زند، به سادگی نمی‌توانی نه بگویی.» انتقالِ کوندوگبیا به اینتر موردِ توجهِ کلِ اروپا قرار گرفت. این خریدی بسیار مهم بود که نشان داد اینتر در موردِ پروژه‌یِ بازسازی‌اش کاملا جدی است. اگر بونوس‌هایِ قراردادِ کوندوگبیا را هم در نظر بگیریم، این دومین خریدِ گرانقیمتِ تاریخ اینتر، بعد از خریدِ بوبو ویری از لاتزیو در 1999، به حساب می‌آید.
ماهِ پیش وقتی از مانچینی پرسیدند که آیا به محمد صلاح هم زنگ زده یا نه، بازهم با طنزِ خاصِ خودش جواب داد: «نه، اعتبارِ تلفنم دیگر تمام شده!» مشکلی نیست. بعد از کوندوگبیا و خیسون موریو، میراندا، مارتین مونتویا و استوان یووتیچ هم راهی اینتر شدند. اگر جاناتان بیابیانی را هم حساب کنیم، مانچینی تا به حال شش خرید انجام داده است. این عدد احتمالا با همان هشت یا نه هم خواهد رسید. ایوان پریسیچ آماده است تا به محضِ فروشِ ژردان شکیری به اینتر بپیوندد. فلیپه ملو هم چنین وضعیتی دارد. احتمالا اینتر دنبالِ یک مدافعِ چپ و یک مهاجمِ دیگر هم خواهد بود.
اگر اینتر تمامیِ اهدافش را جذب کند، در کل با بازیکنانی که تا به حال خریده باید مبلغِ 99 میلیون یورو بپردازد. اما توهیر تنها پولِ کوندوگبیا و موریو را کامل پرداخته و بقیه‌ را به شکلِ قراردادِ قرضیِ دو ساله به باشگاه آورده است. در واقع میراندا، مونتویا و یووتیچ تنها 7 میلیون یورو این تابستان برایِ اینتر خرج برداشته‌اند. پریسیچ هم قرار است با چنین وضعیتی از ولفسبورگ راهیِ اینتر شود و فلیپه ملو هم که 32 ساله است و تنها یک سال از قراردادش با گالاتاسرایِ مانده، نهایتا 4 میلیون یورو قیمتش خواهد بود.
این استراتژیِ مدیرِ ورزشی و مدیرِ فنی اینتر، یعنی پیرو اوزیلیو و مارکو فاسونه، خلاقانه، اما همراه با ریسک است. اگر اینتر موفق نشود به چمپیونز لیگ بازگردد و حضورِ هر ساله‌اش در این تورنمنت را تضمین نکند، با مشکلاتِ  زیادی مواجه خواهد شد. این پروژه‌یِ بازسازی شبیه به پروژه‌یِ سالِ 1988 است، فصلی که نیکولا برتی، آندرئاس برمه، لوتار ماتائوس، الساندرو بیانکی و رباح ماجر همگی پیراهنِ نراتزوری را پوشیدند. اینتر در آن فصل بعد از هشت سال اسکودتو را برد و رکوردِ امتیاز در دورانی که هر برد، دو امتیاز داشت را در ایتالیا شکست.
جاه‌طلبیِ اینتر و تیمی که تا اینجا بسته خیلی‌ها را مجاب کرده که آن‌ها می‌توانند رقیبِ جدیِ یوونتوس باشند. اما "ایل سوله 24 اوره" چند روز پیش مطلبی منتشر کرد و در آن از نارضایتیِ توهیر از نمایش و نتایجِ اینتر در بازی‌هایِ پیش فصل گفت. گاتزتا دلو اسپورت هم تیتری زد به این عنوان: :«همه چیز روبه راهِ مانچو؟» اینتر در تورنمنت چین همه‌یِ بازی‌هایش را باخت، پنج گل خورد و حتی یک گل هم نزد و تنها 5 شوت به دروازه داشت.
اما حقیقت این است که به نتایج بازی‌هایِ پیش فصل نباید چندان اهمیت داد. اینتر فصلِ پیش چندتا بازیِ دوستانه‌یِ خوب را برد. چه فایده‌ای برایشان داشت؟ در ضمن مانچینی مقابلِ میلانِ تیمِ دومش را به زمین فرستاد و صادقانه باید بگوییم بایرن و رئال تیم‌هایِ بهتری از اینتر هستند. چیزی که در این بازی‌ها مهم است رسیدنِ آمادگیِ بدنیِ بازیکنان به سطحِ مطلوب و هماهنگیِ آن‌ها با ذهنیاتِ مربی است.
با این حال توهیر از تصمیمِ مانچینی برایِ قراردادنِ فدریکو دی مارکو مقابلِ بایرن استقبال نکرد. بلایی که داگلاس کاستا در این دیدار سرِ دی مارکویِ جوان آورد، انگارِ پیغامِ مانچینی به توهیر برایِ خریدِ یک دفاعِ چپ بود. مانچنی همچنین ناگاتومو، سانتون و دامبروسیو را هم بیرون گذاشت تا نشان دهد اعتمادِ چندانی بهشان ندارد. مانچینی قصد داشت اروین زوکانوویچ را برایِ دفاعِ چپ از کیوو بخرد، اما او سمپدوریا را انتخاب کرد. در ضمن مونتویا هم به عنوانِ دفاعِ راستِ اولِ تیم هنوز خودش را ثابت نکرده است.
اما هنوز قدم‌هایِ اول است و اینتر تا اینجا از منظرِ خریدِ بازیکنانِ جدید عملکردِ خوبی داشته و سمیر هندانوویچ هم قراردادش را تمدید کرده است. از بینِ این خریدهایِ جدید موریو خودش را بیشتر از بقیه نشان داده است. هیچ بازیکنی در کوپا امریکا به اندازه‌یِ او تکل نزد (14) و همین قدرتِ تکل و توپ‌گیری‌اش بود که منجر به انتخابش به عنوانِ بهترین بازیکنِ جوانِ تورنمنت شد. درباره‌یِ میراندا هم باید گفت هنوز معلوم نیست چرا اسکولاری، بعد از اینکه او با اتلتیکو مادرید قهرمانِ لا لیگا شد و به فینالِ چمپیونز لیگ رسید، به تیم ملی برایِ جامِ جهانیِ 2014 دعوتش نکرد. با اینکه آندره‌آ رانوکیا کاپیتانِ اینتر است، اما بعید به نظر می‌رسد میراندایِ با تجربه، که البته مثلِ ویدیچ هنوز فوتبالش تمام نشده است، نیمکت‌نشینِ او شود.
کوندوگبیا جایِ ثابتی در ترکیبِ تیم خواهد داشت. او فصلِ پیش به شکلِ متوسطِ هر 12 دقیقه توپ را از حریف پس گرفت. این عدد در مجموع 231 بود که برایِ موناکو یک رکورد محسوب می‌شد. استوان یووتیچ هم با اینکه هنوز 25 سالش است، خودش را پیش از این در سریِ آ ثابت کرده است.
اگر مانچینی موفق شود فرمولی برایِ ایجادِ تعادل در تیمش با این بازیکنانِ جدید پیدا کند، می‌تواند برایِ قهرمانی بجنگد. مانچینی البته هنوز باید به سوالاتی جواب دهد: متئو کواچیچ چه نقشی در تیم خواهد داشت؟ آیا فلیپه ملو خیلی شبیهِ گری مدل نیست؟ با آمدنِ یووتیچ تکلیفِ هرنانس و رودریگو پالاسیو چه می‌شود؟ به عنوانِ گرانقیمت‌ترین مربیِ سریِ آ از مانچینی انتظار می‌رود که این جواب‌ها را خیلی زود پیدا کند. او دیگری بهانه‌ای ندارد و تیمی که حالا در اختیار دارد، تیمِ خودش است، نه مثلِ تیمی که نوامبرِ پیش بهش رسید. اینتر در یوروپا لیگ هم نیست و همین فرصتِ خوبی به مانچینی برایِ تمریناتِ بیشتر و هماهنگ‌سازیِ بازیکنانش می‌دهد. توهیر کاری که قرار بود را انجام داده است. حالا نوبتِ مانچینی است که به قولش عمل کند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-02 10:32:24
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر