فهرست
یادداشت: ونگر – مورینیو؛ فصلی جدید و خصومتی قدیمی
یادداشت: ونگر – مورینیو؛ فصلی جدید و خصومتی قدیمی

یادداشت: ونگر – مورینیو؛ فصلی جدید و خصومتی قدیمی

جاناتان ویلسون
 
خیلی از بازی‌هایِ کامیونیتی شیلد اهمیتِ خاصی ندارند، اما این بازی قطعا دارد. درسته که ذاتِ کامیونیتی شیلد بازیِ دوستانه‌ای همراه با یک جام است، اما این مسئله باعث نشده که مورینیو و ونگر جنگِ لفظیِ همیشگی‌شان را برگزار نکنند. این دو هرگز رابطه‌ای خوبی باهم نداشتند، اما فصلِ پیشِ خصومتِ آن‌ها خیلی شدیدتر از قبل هم شد. مورینیو ونگر را متخصصِ شکست توصیف کرد، و ونگر در استمفورد بریج به تکنیکال باکسِ مورینیو هجوم برد و با او درگیر شد.
حمله‌یِ دیگر مورینیو به ونگر در همین هفته‌یِ گذشته رخ داد، جایی که او آرسنال و بقیه‌یِ رقبا را متهم به تلاش برایِ خریدنِ قهرمانیِ لیگِ برتر کرد. شجاعتِ مورینیو برایِ واردِ کردنِ اتهامی که پیش از این همیشه متوجه تیمِ خودش بود قابلِ تقدیر است. در ضمن او بعد از سال‌ها زیرِ سوال بردنِ قدرتِ آرسنال حالا از تیم ونگر با مهره‌هایی مثلِ اوزیل، سانچز، چمبرز و دبوشی به عنوانِ مدعیِ قهرمانی نام می‌برد. اما پشتِ این اعترافِ مورینیو، مثلِ تقریبا تمامِ کارهایِ دیگرش، نقشه‌ای در کار است. شاید مورینیو حالا قصد دارد با بالا بردنِ فشار و انتظارات رویِ آرسنال تمرکزشان را به هم بزند.
البته اتهامی که مورینیو به آرسنال می‌زند، پوچ است. حتی اگر مبنی را سالِ2012 قرار بدهیم، یعنی بعد از دورانی که چلسی ولخرجی‌هایش را کرد، مجموعِ خریدهایِ آرسنال 143 میلیون دلار بوده که چندان تفاوتی با 132 میلیونِ چلسی ندارد (در این مقطع منچستر یونایتد 411 ، منچستر سیتی 243 و لیورپول 180 میلیون دلار خرج کرده‌اند). اما در طولِ یک دهه قبل از سالِ 2012 تفاوتِ بینِ چلسی و آرسنال کاملا مشخص است: 804 به تنها 74 میلیون دلار.
با این حال حقیقتی هم پشتِ حرفِ مورینیو نهفته است. دوران تغییر کرده و چلسی دیگر مثلِ سابق خرید نمی‌کند و سعی می‌کند با فروشِ به موقع و با قیمتِ مناسبِ ستاره‌هایش، مثلِ لوئیز و ماتا و شورله و دبروین، تعادلِ مالی‌اش را حفظ کند. اما آرسنال که بالاخره از زیرِ بارِ قرضِ ساختنِ استادیومِ امیریتس در آمده و طرحش شروع به سود دادن کرده، قدرتِ خرج کردنِ بیشتری دارد. خودِ ونگر در این باره می‌گوید: «ما به حرفِ بقیه کاری نداریم و فقط در پیِ گرفتنِ تصمیمِ درست هستیم. اگر پول داشته باشیم خرج می‌کنیم و اگر نداشته باشیم نمی‌کنیم.» این صحبتِ ونگر و مصاحبه‌یِ لرد هریس، مدیرِ باشگاه با دیلی میل باعثِ قوت گرفتنِ شایعاتِ پیوستنِ کریم بنزما به آرسنال شد، خریدی که برایِ تبدیلِ آرسنال به یک مدعیِ جدی لازم است.
فصل پیش آرسنال در همین کامیونیتی شیلد من سیتی را 3-0 شکست داد. بی انگیزگیِ بازیکنانِ سیتی در این بازی تقریبا در طولِ فصل هم به نوعی حس شد. اما در دقایقی از آن بازی به نظر می‌رسید، من سیتی خیلی بازی را جدی نگرفته است. اتفاقی که قطعا امروز رخ نخواهد داد.
ونگر اگر موفق شود در سیزدهمین رویارویی‌اش با مورینیو بالاخره او را شکست دهد، خوشبینیِ فراوانی برایِ تیمش به همراه خواهد آورد. اما مورینیو که به نظر می‌رسد حتی بهانه‌یِ شکستِ احتمالی‌اش را هم از قبل آماده کرده، اگر دوباره ونگر را شکست دهد، به همه نشان خواهد داد که این آرسنال همان آرسنالِ همیشگی است، با همان ضعف‌هایِ همیشگی.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-02 12:42:03
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر