فهرست
کارشناسی: نکاتی از بازیِ چلسی – آرسنال
کارشناسی: نکاتی از بازیِ چلسی – آرسنال

کارشناسی: نکاتی از بازیِ چلسی – آرسنال

ونگر برتر از مورینیو...بالاخره!
 
آرسن ونگر بالاخره در چهاردهمین تلاشش موفق شد ژوزه مورینیو را شکست دهد. درسته که قطعا ونگر حاضر است این پیروزی را با 3 امتیاز در لیگِ برتر عوض کند، اما بارِ روحی و روانی‌ای که رویِ دوشش برداشته شد، می‌تواند باور را به آرسنال بازگرداند. به هر حال این یک بازیِ کاملا جدی بود که دو تیم از تمامِ توانشان برایِ پیروزی در آن استفاده کردند. کافی بود نگاهی به چهره‌یِ تری و ایوانوویچ بعد از سوتِ پایان بیندازید تا به وضعیت‌شان پی ببرید. این بازی اعلامِ آرسنال به لیگ برتر بود: ما دیگر آماده‌یِ جنگیدن برایِ قهرمانی هستیم.
 
درخششِ چمبرلن
 
آیا امسال الکس اوکسلید چمبرلن بالاخره از یک پدیده بدل به یک ستاره خواهد شد؟ او بهترین بازیکنِ کامیونیتی شیلد بود، اما در سنِ 21 سالگی هنوز موفق نشده است یک فصل بیش از 25 بازی در لیگ برایِ آرسنال انجام دهد. برایِ همین چمبرلن که سالِ 2011 به آرسنال پیوست، مقابلِ چلسی جوری بازی می‌کرد که انگار می‌خواهد خودش را به ونگر ثابت کند و جایی در ترکیبِ اصلی به دست بیاورد. گلِ او حاصل حرکتِ در عرضی عالی، که سزار آزپلیکوئتا را از جریانِ بازی محو کرد، و ضربه‌ای غیرِ قابلِ مهار بود. این سیزدهمین گلِ چمبرلن برایِ آرسنال و اولین گلش خارج از استادیومِ امیریتس بود. اعداد و ارقام تا اینجا به سودِ او نیستند، اما نمایشِ چمبرلن مقابلِ چلسی نشان داد که ونگر می‌تواند این فصل رویِ او حسابِ دیگری باز کند.
 
چلسی هنوز آماده نیست
 
ژوزه مورینیو بعد از شکستِ 4-2 چلسی مقابلِ نیویورک ردبولز در بازی‌هایِ پیش فصل، گفت اعتقادی به اهمیتِ این نتایج ندارد. اما به نظر می‌رسد آرسن ونگر نهایتِ استفاده را از بازی‌هایِ دوستانه‌اش برده و تیمش را به بهترین فرمِ خود رسانده است. آرسنال تمامِ چهار بازیِ پیش فصل، قبل از کامیونیتی شیلد را برده بود و مشخصا آماده‌تر از چلسی نشان می‌داد. داستانِ این بازی برعکسِ دیگر بازی‌هایِ کلاسیکِ مورینیو و ونگر بود. چلسی 57 درصد توپ داشت و 80 درصد پاسِ صحیح، در مقابلِ 76 درصدِ آرسنال. درسته که در نیمه‌یِ اول رامیرس و ازار موقعیت‌هایِ خوبی را از دست دادند، اما آرسنال در نیمه‌یِ دوم چلسی را خنثی کرد و فشارِ آن‌ها را با کمترین خطرِ ممکن کنترل کرد. همین جمله‌یِ مورینیو که «آرسنال فلسفه‌اش را در رختکن جا گذاشته بود» بیانگر تغییرِ بازیِ تیمِ ونگر بود.
 
نگرانی از بابتِ رمی و فالکائو
 
چلسی غیبتِ دیگو کاستا را به شدت احساس می‌کند. مشکلِ همسترینگِ مضمنِ مهاجمِ اسپانیایی اگر قرار باشد این فصل ادامه پیدا کند، ژوزه مورینیو را با مشکلِ بزرگی مواجه خواهد کرد. لویک رمی در نیمه‌یِ اولِ کامیونیتی شیلد در بازی بود، اما تنها 10 بار توپ به پایش خورد و کاملا از جریانِ بازی خارج بود. در نیمه‌یِ دوم رادامل فالکائو به جایِ او به زمین رفت. مورینیو اعتقاد دارد می‌تواند فالکائو را به فرمِ خوبش برگرداند. اما این بازی حاکی از چیزی دیگری بود. درسته که مهاجمِ سابقِ منچستر یونایتد 27 بار توپ به پایش خورد، اما حتی یک شوت درونِ چهارچوب هم نداشت و هرگز خطرِ بزرگی برایِ دفاعِ آرسنال به نظر نمی‌رسید. مشخص است که فالکائو هنوز اعتماد به نفس سابقش را به دست نیاورده و این مشکلی بزرگ برایِ او و چلسی است. مورینیو با این وضعیت منطقی است که به فکرِ خریدِ یک مهاجمِ دیگر باشد.
 
چک ارزشش را نشان داد
 
خیلی خوب بود که پتر چک اولین بازیِ رسمی‌اش برایِ آرسنال را با یک کلین شیت به پایان برد. چکِ 33 ساله تنها 2 کلین شیت با رکوردِ 170 تایی دیوید جیمز در لیگِ برتر فاصله دارد. چک با نمایشِ مقتدرانه‌اش نشان داد که می‌تواند چه نقشِ کلیدی‌ای برایِ آرسنال بازی کند. چک در این بازی از سویِ هوادرانِ دو تیم تشویق شد و بعد از سوتِ پایان با تک تکِ همبازی‌هایِ سابقش دست داد. این نشان از کاراکترِ برجسته‌یِ او می‌دهد، کاراکتری که در نوعِ بازی‌اش هم مشخص است.
آرسن ونگر درباره‌یِ نمایشِ چک در این بازی گفت: «شاید او تاثیری روانی رویِ بازیکنانِ چلسی داشت، چون آنها می‌دانستند برایِ شکت دادنش باید گلی بی عیب و نقص بزنند.»
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-03 12:55:12
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر