فهرست
یادداشت: بررسیِ پیش‌فصلِ ضعیفِ بارسلونا
یادداشت: بررسیِ پیش‌فصلِ ضعیفِ بارسلونا

یادداشت: بررسیِ پیش‌فصلِ ضعیفِ بارسلونا

فرانسسک توماس
 
بارسلونا با اینکه 13 موقعیتِ گل و 8 ضربه درونِ چهارچوب داشت، مقابلِ فیورنتینا 2-1 شکست خورد. موفقیتِ فصلِ پیشِ بارسا بر دو عاملِ اصلی استوار بود: استفاده از موقعیت‌هایِ گل و جلوگیری از ضد حمله‌یِ حریف. نتایجِ ضعیفِ تیمِ انریکه در بازی‌هایِ پیش‌فصل هم دقیقا به دلیلِ افتِ تیم از هر دو منظر بوده است.
لوئیس سوارز در غیبتِ نیمار و مسی، ستاره‌یِ تیمش در بازی‌هایِ پیش‌فصل است. او به چلسی و گالاکسی و فیورنتینا گل زد و در نقشِ مهاجمِ مرکزیِ درخشید. اما حمایتِ نه چندان زیادِ بازیکنانِ اطرافِ سوارز از او، باعثِ نتیجه نگرفتنِ بارسلونا شده است. درسته که بارسلونا از لحاظِ آماری موقعیت‌هایِ گلِ زیادی مقابلِ فیورنتینا آفرید، اما کیفیت و نوعِ استفاده از این موقعیت‌ها بود که به آن‌ها ضربه زد. و البته نیاز به توضیح نیست که غیبتِ نیمار و مسی چه عاملِ مهمی در این قضیه بوده است.
اما جدا از این حقیقتِ واضح، نمایشِ پدرو و رافینیا در بازی‌هایِ پیش‌فصل با سوالاتِ زیادی همراه شده است. پدرو مثلِ همیشه با تمامِ وجود بازی می‌کند، اما حاشیه‌هایِ دور و برش باعث شده که بیش از حد برایِ اثباتِ خودش تلاش کند و نتیجه‌یِ این وضعیتِ ذهنیِ نامناسب، دریبل‌هایِ بی‌جا و ناموفق و ضرباتِ آخرِ بی‌دقت بوده است. از سویِ دیگر تجربه‌یِ استفاده از رافینیا به عنوانِ بالِ راست از سویِ انریکه هم به نظر شکست خورده می‌رسد. رافینیا با تمامِ استعدادی که دارد، به سختی از مدافعِ مستقیمش در این پست عبور می‌کند و نشان داده که هنوز برایِ بازی در ترکیبِ ثابتِ بارسا آمادگیِ لازم را ندارد. برایِ همین لوئیس سوارز از بازگشتِ مسی و نیمار به تمرینات و احتمالِ حضورشان مقابلِ رم در بازیِ چهارشنبه بسیار خوشحال است.
اما دیگر مشکلِ بزرگِ بارسلونا در بعدِ دفاعی است. بارسا فصل پیش در 38 بازیِ لیگ تنها 19 گل خورد تا اهمیتِ دفاع کردن در فوتبالِ مدرن را نشان دهد. لوئیس انریکه فصل پیش با پیکه و آلبا کاری کرد که آن‌ها به بهترین فرمِ خودشان برسند. این دو ملی‌پوشِ اسپانیایی کنارِ خاویر ماسچرانویِ بسیار باتجربه و حرفه‌ای، و دنی آلوسی که وظایفِ دفاعیِ بیشتری را قبول کرده بود، خطِ دفاعیِ بسیار مستحکمی ساختند.
درسته که هنوز بریِ قضاوت خیلی زود است، اما مربیِ تیمی که در 4 بازی 8 گل می‌خورد، و 4 تا از این گل‌ها هم با ضربه‌یِ سر بوده، قطعا نگران می‌شود. شاید نگران‌کننده‌تر از تعداد گل‌ها این باشد که انریکه نمی‌تواند فقط یکی از مدافعین‌اش را مقصرِ وضعیتِ کنونی بداند و از اشتباهِ فردی حرف بزند. مارک بارترا و ژرمی متئو هر دو نشان دادند در مقابلِ مهاجمینِ درجه یکی مثلِ ادان ازار و دیگو کاستا گزینه‌هایِ مطمئنی نیستند. توماس ورمالن هم با اینکه نشانه‌هایی از پیشرفت و پشتِ سر گذاشتنِ دورانِ مصدومیتِ یک ساله‌اش دارد، اما مشخصا هنوز به فرمِ ایدئالش نرسیده است. حتی پیکه، بهترین مدافعِ فصلِ پیشِ بارسا، هم نمایشِ خوبی در بازی‌هایِ پیش‌فصل نداشت.
اگر انریکه فکری به حالِ خطِ دفاعی‌اش نکند، بعید است بارسلونا بتواند موفقیت‌هایِ فصلِ گذشته‌اش را تکرار کند. حالا دیگر زمانِ آن رسیده تا کاتالان‌ها جشنِ سه‌گانه را فراموش کنند و به شکلی جدی به فصلِ پیشِ رو فکر کنند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-04 12:09:27
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر