فهرست
برانکو: ایران کشور دوم من است؛ نتیجه مهم‌تر از تاکتیک است
برانکو: ایران کشور دوم من است؛ نتیجه مهم‌تر از تاکتیک است

برانکو: ایران کشور دوم من است؛ نتیجه مهم‌تر از تاکتیک است

آی اسپورت- گفتگوی تفضیلی برانکو با علی ضیا را می‌خولانید:
 
ایران کشور دوم من است
من برانکو ایوانکوویچ هستم.برای دومین بار در ایران هستم.این جمله را می گویم که ایران کشور دوم من است.در ایران لحظات بسیار زیبایی را سپری کردم.زمانیکه مربی تیم ملی بودم،روزهای موفقیت آمیزی داشتم و امیدوارم این بار هم این خاطرات تکرار شود. من در 61 سالگی مثل قبل خوش‌تیپ نیستم، بلکه بهتر از قبل هستم!
فرهنگ کرواسی به ایران نزدیک است یک تئوری هست که ریشه اصلی کروات ها به ایران باستان برمی گردد.در مرکز ایران قدیم یک قبیله به نام هوربات بوده است.در تخت جمشید هم اثری کشف شده است که سمبل پرچم کرواسی در آن دیده می شود.بهترین دلیل نزدیکی فرهنگ ما این است که کروات های زیادی به ایران می آیند. وقتی به ایران آمدم این من بودم که باید خودم را تطبیق می دادم.طبیعی است علاقمند بودم هر چه سریعتر خودم را با مردم ایران تطبیق بدهم.
 
چلنگر مشکل دارد
رضا یک مشکل کوچک دارد و مرخصی کوچکی گرفته است.البته این به من هم بستگی دارد که چقدر در ایران بمانم.ما دو نوع مربی داریم.یک نوعش مربیانی هستند که اخراج می شوند.نوع دوم مربیانی هستند که اخراج خواهند شد.
 
چند بازیکن بدون آماده‌سازی به جام جهانی آمدند دایی در آخرین روزهای فوتبالش استحقاق حضور در جام جهانی را داشت.او یکی از بزرگ ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران هستند.این واقعیت ندارد که تیم ملی روی کاکل دایی می چرخید.او مقابل مکزیک به میدان رفت اما دایی در بازی با پرتغال بازی نکرد. ما وضعیت بدی پیش از جام جهانی داشتیم.5 بازیکن اصلی تیم ملی به سختی مصدوم شده بودند.این نفرات بدون آماده سازی جام جهانی را آغاز کردند.علی کریمی،پایش شکسته بود.مهدوی کیا کمرش مشکل داشت.هاشمیان لیگامنتش مشکل داشت.زندی عضله اش درد می کرد و ستار زارع هم رباط صلیبی پاره کرده بود.علی دایی و سهراب بختیاری زاده هم چون در لیگ بودند در تمرین حضور زیادی نداشتند. روز اول جولای قرارداد من تمام شده بود.در فدراسیون آن زمان تغییراتی به وجود آمد.من اگر می توانستم یک ماه یا دو ماه اینجا باشم،نمی توانستم رییس فدراسیون را ببینم.من قبل از رفتن مصاحبه کردم.در فردریش هافن همه موضوعات را بیان کردم.
 
برادرم یک مشکل دارد: برادر من است! برادرم اگر بیاید برای دیدن من می آید.این فرد مربی خوبی به ویژه در رده پایه دارد.فقط یک مشکل دارد و آن هم این است که برادر من است. برادرم دوره عالی مربیگری را طی کرد و سال ها مدیر مدرسه فوتبال در باشگاهی که من بودم محسوب می شد.او در سال 84 در برق شیراز بود و تیم را حفظ کرد.


چلنگر مقصر یاد نگرفتن زبان فارسی است!
این یک ضعف بزرگ من است.5 سال در ایران بودم.بزرگ ترین مقصر رضا بود چون اجازه نداد من زبان یاد بگیرم و اگر یاد می گرفتم نانش بریده می شد. من در کرواسی یک مرکز ورزشی دارم.همین طور شیرینی فروشی دارم و دو کافی شاپ دارم.حدودا 25 نفر هم در این مکان ها شاغل هستند.مرکز ورزشی ام دو سالن فوتسال دارد.یک مرکز فیتنس دارد.
 
نتیجه مهم‌تر از تاکتیک است
من ارزان ترین مربی هستم با بهترین نتایج. همیشه نتیجه مهم تر ار تاکتیک تیمی است.البته ایده آل این است که بازی خوب هم باشد.در فوتبال حرفه ای مهم ترین مساله نتیجه است.
 
زن ذلیل هستم!
من ازدواج کردم و دو فرزند دارم.البته در کرواسی هم مثل ایران زن ها همه کاره هستند.من زن ذلیل هستم! همسرم وکیل است و در مرکز امور اجتماعی ساکن است.او نمی تواند با من باشد چون شاغل است.
 
ما 25 بازیکن باشخصیت داریم در پرسپولیس مشکلاتی بوده است.قبل از هر چیز وضعیت بازیکنانی که قراردادشان تمام شده بود مشخص نبود.بزرگ ترین مشکل این بود که مدیر فعلی یک روز قبل از آغاز تمرین آمد.بنابراین ما به صورت موازی هم تمرین را شروع کردیم و هم تیم را جمع کردیم.من تصویر واضحی از هدفم داشتم.طبیعی است که انسان همیشه به آنچه می خواهد نمی رسد.من فکر می کنم الان یک تیم خوب تشکیل داده ایم و نیاز به زمان داریم.ما 25 بازیکن با 25 شخصیت داریم و ساده نیست که یک شبه مشکلات را حل کنیم. مشکل بازیکن بازیساز جهانی است.در دنیا بازیکنان بازیساز خوبی وجود ندارند.
 
طارمی پتانسیل زیادی دارد
این حرف ها چیست.طارمی برای بازی اول محروم بود.من وقتی به ایران آمدم او بازی می کرد.این بازیکن پتانسیل عظیمی دارد.او پتانسیل اروپایی دارد و اگر از همه توانش استفاده کند بالا و بالاتر می رود.کدام مربی است که از طارمی خوشش نمی آید؟
 
تیم ملی در برزیل خوب بازی کرد
من تیم ملی ایران را دنبال می کردم.قبل از هر چیزی،باید گفت حضور تیم ایران در جام جهانی یک موفقیت است.همین طور در جام جهانی تیم ایران یک نتیجه مطلوب گرفت.بازی خوبی با نیجریه انجام شد و به همان زیبایی با آرژانتین بازی کرد.فکر می کنم مقابل بوسنی شجاعت تیم ایران کم شد چون با پیروزی در برابر این تیم می شد به دور بعدی صعود کرد.
 
مربی ریسکی هستم
این درست نیست.با تیم ایران در بوسان اول شدیم.کره را در کره بردیم.با تیم ما که جوان بود.در بازی های آسیا هم ورود کردیم.4 گل به کره زدیم که چهارم جهان بود.باید ریسک کرد که این اتفاق رخ بدهد.من مربی  هستم که ریسک هم می کنم.مشخص است نتیجه مهم تر است.چون نتیجه همه چیز را به حرکت می آورد.
 
کد خبر: 9401
     
آی اسپورت
2015-08-05 01:21:54
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر