فهرست
آنالیز: پدرو یا دی ماریا؟
آنالیز: پدرو یا دی ماریا؟

آنالیز: پدرو یا دی ماریا؟

آی‌اسپورت – پدرو و دی ماریا دو بازیکن از دو جنسِ کاملا متفاوت هستند. دی ماریا ذاتِ فردگراییِ فوتبالِ آمریکایِ جنوبی را درونش دارد و در پست و سبکِ خودش یکی از بهترین بازیکنانِ جهان است. اما پدرو نهایتِ "بازیکنِ تیم" است، با بالاترین درجه‌یِ انضباطِ تاکتیکی، چرخ دنده‌ای در خدمتِ ماشین.
همین تفاوت است که باعث می‌شود دی ماریا، جدا از تمامِ مسائلِ حاشیه‌ای، از تیمِ ون گال کنار گذاشته شود و پدرو گزینه‌ای کاملا مناسب برایِ جانشینی‌اش به حساب بیاید. شاید برایِ هوادارانِ یونایتد خیلی سخت باشد ستاره‌ای که قرار بود، پرچمدارِ دورانِ جدیدشان باشد را به این زودی و راحتی از دست بدهند. شاید حتی خیلی ون گال را مقصر بدانند که نتوانست از دی ماریا جوری که باید استفاده کند و مدام از این پست به آن پست منتقلش کرد و اعتمادِ به نفسش را نابود کرد. اما به هر حال ون گال که خودش را از تمامِ منطق و اصولِ فوتبال بالاتر می‌داند و به بازیکنان به شکلِ شماره‌هایی بدونِ صورت نگاه می‌کند، قصد دارد پدرو را جانشینِ دی ماریا کند و بر طبقِ آخرین اخبار به او وعده‌یِ بازی در ترکیبِ اصلی را داده است.
با در نظر گرفتنِ اینکه پدرو و دی ماریا هیچکدام فصلِ خوبی را پشتِ سرنگذاشتند، در مقایسه‌یِ آمارِ کلی آن‌ها می‌بینیم که وینگرِ آرژانتینی در تمامِ موارد، به غیر از درصدِ پاسِ سالم، از هافبکِ بارسلونا سر است. یکی از دلایلِ اصلی این تفاوت، به خصوص در پاس‌هایِ بلند و ارسال‌ها، نوعِ ذاتِ بازیِ این دو است. دی ماریا وینگری است که مستقیم بازی می‌کند، اما پدرو مسیرِ حرکتی غالبا مختلف‌تر و پیچیده‌تری دارد و یکی از بزرگترین خصوصیاتش هم بازیِ بدونِ توپش و ایجادِ فضا برایِ دیگر مهاجمین تیم است، نکته‌ای که از اصولِ اولیه‌یِ فلسفه‌یِ فوتبالِ ون گال است.
دلیلِ درصدِ بیشترِ پاس‌هایِ سالمِ پدرو هم این است که او کمتر پاس‌هایِ ریسکی و ارسال‌هایِ بلند دارد و بازی‌اش را بر مبنایِ حفظِ توپ و کنترلِ تنظیم می‌کند؛ یکی دیگر از اصولِ فلسفه‌یِ فوتبالِ ون گال، و شاید مهمترین‌اش. ردِ پایِ این نوع بازی هم مشخصا به تعلیماتِ پپ گواردیولا به پدرو و مکتبِ بارساژاکس باز می‌گردد.
خلاصه‌یِ این بحث این است که رفتنِ دی ماریا و آمدنِ پدرو می‌تواند به عملکردِ کلیِ یونایتد کمک کند و باعثِ شود که تیم در قالبِ یک مجموعه نمایشِ بهتری داشته باشد. اصلِ مطلب هم همین است. دی ماریا به لحاظِ فردی از پدرو برتر است، اما پدرو مهره‌ای مناسب‌تر برایِ تیمِ ون گال است.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-06 10:36:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر