فهرست
گزارش ویژه: همه جنجال‌های محسن قهرمانی/ مردی با سوتِ خونین!
گزارش ویژه: همه جنجال‌های محسن قهرمانی/ مردی با سوتِ خونین!

گزارش ویژه: همه جنجال‌های محسن قهرمانی/ مردی با سوتِ خونین!

آی اسپورت- به بهانه بازگشت محسن قهرمانی به لیگِ برتر، قضاوت های جنجالی او در این سال ها را مرور خواهیم کرد. خاطره های عجیبی که بازگشتِ این داور مشهدی به سطح اول فوتبال ایران را به تجربه ای ترسناک تبدیل می کنند! صاحبِ گوش های بسیار شنوا و  سوتِ خونین، حتی اگر لاغرتر از روزهای اولِ داوری صدکیلویی اش باشد، بعد از دو سال گزینه عجیبی برای سوت زدن دربی اصفهان به شمار می رود.
 


استقلال – سایپا سال  1382 : رونمایی از گوش های شنوا
لیگ سوم در ایستگاه سوم. دو تیم استقلال و سایپا با قضاوت محسن قهرمانی به مصاف هم رفتند.دقیقه 60 بازی این محسن قهرمانی بود که در حرکتی عجیب دست به جیب پشتش برد و کارت قرمز را به علیرضا نیکبخت واحدی- ستاره آن روزهای استقلال- نشان داد. تصمیم جنجال سازی که باعث شد تا محسن قهرمانی نامش بر سر زبان بیفتد. از آن روز بود که یک داور چهره شد. نامش بارها و بارها بر سر زبان ها چرخید. او همان هفته در برنامه نود پرده از رازی برداشت که تا سال ها سوژه خوبی برای گزارشگران تلویزیون بود. او در برنامه نود اعلام کرد گوش های فوق العاده قوی ای دارد و حرف های بازیکنان را از فاصله دور می شنود.ادعایی که هیچوقت صحت و سقم ان به صورت علمی ثابت نشد. اما باعث جنجال های زیادی شد.
 استقلال- سپاهان سال 1383 : توصیه جنجال ساز
یک سال بعد باز هم کارت قرمز محسن قهرمانی جنجالی دیگر را در لیگ رقم زد.رضا غیاثی ریئس وقت کمیته داوران- ترجیح داده بود بازی حساس استقلال و سپاهان را به شاگرد جوانش بسپارد. او قبل از بازی به قهرمانی توصیه کرده بود قوانین را کامل اجرا کند و به بازیکنان سخت بگیرد. در یک صحنه علی سامره بعد از اینکه قهرمانی سوتش را به نشانه آفساید به صدا در آورد شوت محکمی به سمت دروازه زد. این آقای داور بود که توصیه استاد و ریئسش را عمل کرد و او را با کارت زرد جریمه کرد. کارت زردی که او را دو اخطاره می کرد و بلافاصله کارت قرمز آقای داور را جلوی چشمان بهت زده اش می دید.سامره ادعا می کرد در شلوغی فریاد تماشاگران صدای سوت داور را نشنیده اما جنجال بزرگ در راه بود. همان هفته محسن قهرمانی در برنامه نود از ریئسش گله کرد که از او حمایت نکرده. چرا که غیاثی ادعا کرده بود رفتار قهرمانی بچه گانه بود و نمی بایست به سامره اخطار می داد. او دومین جنجال داوری اش را اینگونه رقم زد.
 استقلال – سایپا سال : 1385 : همیشه پای گوش یک داور درمیان است
باز هم گوش های شنوای آقای داور جنجال دیگری به پا کرد. بازی استقلال و سایپا دو سال بعد از اخراج جنجالی نیکبخت اینبار نوبت سیاوش اکبرپور بود تا قربانی گوش های شنوای محسن قهرمانی شود. او در حالی که بازی در جریان بود بدون اینکه خطایی رخ داده باشد بازی را قطع کرد و به سمت سیاوش اکبرپور رفت و کارت قرمزش را به او نشان داد. باز هم همان توجیه همیشگی. قهرمانی ادعا کرد باز هم گوش هایش به وظیفه تاریخی خود عمل کرده و شنیده که اکبرپور به او توهین کرده. اما قسمت جالب نمایشنامه هنگامی بود که این داور از وسط زمین به سمت نیمکت سایپا دوید و دروزاه بان ذخیره سایپا را اخراج کرد. گوش های آقای داور در حالی که 60 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی فریاد می زدند از فاصله 50 متری صدای دروازه بان ذخیره سایپا را شنیده بود. بعد از ان بازی بود که قهرمانی ادعا کرد او حتی از پشت دیوار هم می تواند پچ پچ دیگران را بشنود.
 پرسپولیس- سپاهان نیمه نهایی جام حذفی: چشم های گریان دنیزلی!
پرسپولیس مصطفی دنیزلی دستش از قهرمانی در لیگ کوتاه شده بود و همه امیدش به قهرمانی جام حذفی بود. آن ها در ورزشگاه آزادی در حضور صد هزار تماشاگر خودی به مصاف سپاهان رفتند. مجسن قهرمانی داوری که آن روزها با اضافه وزن شدیدی مواجه بود قضاوت این بازی حساس را برعهده داشت. بازی تا دقیقه 86 با یک گل به سود پرسپولیس در جریان بود. 4 دقیقه زمتن لازم بود تا قرمزها خود را در فینال جام حذفی ببینند. اما در این لحظه مهاجم سپاهان در محوطه جریمه سرنگون می شود. داور که از صحنه دور است در سوتش می دمد. هیچکس نمی داند قهرمانی چکار می خواهد بکند. اما در میان چشمان حیرت زده صد هزار تماشاگر و دستانش را به سمت نقطه پنالتی نشانه می گیرد. پنالتی سپاهان گل می شود و بازی به وقت اضافه می کشد. در وقت اضافی سپاهانی ها سه گل دیگر به پرسپولیس می زنند و دست دنیزلی از جام کوتاه می شود. تماشاگران محسن قهرمانی را عامل اصلی حذف تیم شان می دادنند. او تا مدت ها کابوس هواداران پرسپولیس بود. هر بار که نامش برای بازی پرسپولیس اعلام می شد همه هواردان پرسپولیس این بازی را به یاد می آوردند. بازی ای که هیچوقت از یاد پرسپولیسی ها محو نمی شود.
 استقلال- ذوب آهن سال 1387 : داور مخترع
در حالی که بازی تا اواسط نیمه دوم صفر بر صفر در جریان است عیسی اندوی دروازه بان ذوبی ها توپ را در دستانش نگه داشته. هنگامی که قصد ضربه زدن به آن را دارد ناگهان داور بازی در سوتش می دمد. بهت و حیرت دروازه بان دوب اهن نشان می دهد که از تصمیم داور تعجب کرده. اما این داور بازی است که خطای شش ثانیه دروزاه بان را گرفته. اعتراض ذوبی ها ره به جایی نمی برد و داور در تصمیمش مصر است.خطای پر حاشیه ای که سرنوشت بازی را عوض می کند و همان توپ وارد دروزاه سبرقباهای اصفهانی می شود تا استقلال این بازی را ببرد. بعد از پایان بازی این منصور ابراهیم زاده بود که داور را یک مخترع نامید که دوست دارد متفاوت از دیگران جلوه کند. برای اینکه نام داور را حدس بزنید لازم نیست خیلی به مغزتان فشار بیاورید. او محسن قهرمانی بود. داوری که این سال ها تصمیمات جنجالی اش همیشه تیتر اول بود.
 مس کرمان- راه اهن سال 1387 : محسن، از نوع قهرمانی اش
وقتی کمیته داوران اسامی داورانش را اعلام کرد قرار بود محسن ترکی قاضی بازی مس و راه آهن باشد اما آن داوری که سوت بازی را به صدا درآورد تنها یک شباهت به محسن ترکی داشت. او نیز نام کوچکش محسن بود. داور بلند بالا و تنومندی که دیگر هیچ شباهتی به محسن ترکی نداشت.ترکی که یک روز قبل از بازی بیمار شده بود به اجبار کمیته داوران همشهری اش – محسن قهرمانی را جایگزین او کرده بود. در یک صحنه بازیکن مس در محوطه جریمه به زمین خورد و داور به نشانه پنالتی در سوتش دمید. اما صحنه اهسته خلاف تصمیم قهرمانی را نشان می داد. هیچ برخوردی بین بازیکن راه اهن با مهاجم مس صورت نگرفته بود. پناتی اشتباه قهرمانی مسی ها را یک بر صفر جلو انداخت.
 در دقایق پایانی بازی بازیکن راه اهن توپی را به دروازه راه آهن سانتر می کند. مهاجم راه اهن بدون اینکه مدافعی از مس مانع حرکتش شود با سر توپ را وارد دروازه مس می کند تا گل مساوی به ثمر برسد. امتا سوت داور همه را میخکوب می کند تصمیم قهرمانی مبنی بر خطای مهاجم راه اهن در حالی که معتقد بود او با دست گل زده سر و صدای زیادی به پا می کندو تصمیمی که حتی احتیاج به صحنه آهسته هم نبود تا به اشتباه بودنش پی ببری.آه نفته محمود یاوری سرمربی راه اهن در برنامه نود اعلام کرد در بازی بعدی با روبان مشکی به زمین می آیند تا اینگونه اعتراض ان را به تصمیم های جنجالی داور نشان دهند.
 

داماش- ملوان سال 1390 : فحش بدی خطا نمی گیرم. قانون هجدهم
(( تا وقتی که تماشاگراتون فحش میدن خطا نمی گیرم)) این شاید تاریخی ترین جمله ای باشد که محسن قهرمانی در یک بای بر زبان اورده. جمله ای که خود او نیز در برنامه نود آن را تایید کرد و گفت بخاطر اینکه تماشاگران ملوام به او فحاشی می کرده اند عمدا برای تیم شان خظا نمی گرفته. جمله ای که علاوه بر اینکه باز هم او را در صدر جدول حاشیه سازان قرار می دهد دو ماه محرومیت را برایش به همراه دارد .


سپاهان- پرسپولیس: جنجالِ آخر؟

پرسروصداترین جنجال محسن قهرمانی در همه این سال ها. او بعد از خطای مدافع جلو آمده سپاهان روی میثم حسینی، با یک تصویر باورنکردنی و در حالی که صحنه را به خوبی نمی دید، به سود سپاهان پنالتی-اخراج گرفت. علی دایی در کنفرانس مطبوعاتی از «غش» کردن داور گرفت و سیل مدارک برای افشاگری علیه قهرمانی روان شد. او با «مسجل» شدن تخلف اش با محرومیتی چند ماهه مواجه شد و بعد از نزدیک به دو سال دوری، از راه رسیده تا جنجال های تازه تری بسازد!
امیرحسین البرز
کدخبر: 9405
۱ ۱۳  
آی اسپورت
2015-08-06 14:36:39
نظر دهید

۱۳ نظر
ali jani
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۴۹
غلط املایی در متن زیاد بود نه در این متن بلکه در متون دیگر سایت متفاوتی دارید اما اگر قبل از بارگزاری متن ویرایش شود عالی میشود. تماشاگران ملوام
ali jani
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۴:۵۰
امتا سوت داور
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۱۷
من پرسپولیسی هیچ وقت محسن قهرمانی رو حلال نمی کنم
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۰۹
بازی استقلال سپاهان رو فراموش کردین, اخراج اشتباه شریفات, شریفات با سر به توپ ضربه زد, خطای هند گرفت و کارت زرد دوم داد
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۲۵
بازی سال 87 بین ذوب و استقلال خطای 6 ثانیه بود تو برنامه نود هم کارشناس داوری تایید کرد اندوی بیش از 12 ثانیه توپ رو نگه داشته بود
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۴۸
علی دایی از عاملان کارت به کارت محروم نشد.
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۵۴
همین مردک 2 تا قهرمانی از پرسپولیس گرفت.
رضا
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۰۱
آقا اون بازی پرسپولیس - سپاهان من خوب یادمه درگیری شجاع خلیل زاده و میثم حسینی !!!!
ولی همیشه این سوال واسم پیش اومده خوب اگه داور اشتباه عمدیش محرز شد، چرا سپاهان محروم یا محکوم نشد، یا بدنساز علی که سابقه همکاری باهاش رو داشت!!!
یوسف
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۰۳
بازی تراختور و پرسپولیس افتتاحیه لیگ دوسال قبل یادتون رفته؟ خطای هند حبیب که اصلا خطا نبود اونم بیرون محوطه که روند بازی رو عوض کرد هرچند اون توپ گل نشد و بعدش هم کشتی گیری علی کریمی و قاسم دهنوی که یه پنالتی برای تراختور نگرفت!
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۰۳
اینو از دستتون در رفت.
سال دوم حضور افشین قطبی برای پرسپولیسیا تا بالاخره ثبات رو توی تیمشون ببینند.
رقابت ملوان پرسپولیس در انزلی. پژمان نوری مدافع پرپولیس داره در کنار مهاجم ملوان راه میره نه برخوردی هست نه درگیری ناگهان بازیکن ملوان سر میخوره.
محسن قهرمانی مثل بیازی پرسپولیس سپاهان دنیزلی خیلی از صحنه دوره. دقیقا وسط زمین پرسپولیسه
ناگهان سوتشو میگره دستش و شروع بع دویدن میکنه.همه منتظر اخطار تمارض هستند که ناگهان پنالتی گرفته میشه!!
پژمان نوری تو مصاحبه بعد بازی واقعا گیج شده و میگه تنها دلیل پنالتی گرفتن قهرمانی اینه که از پژمان نوری خشش نمیاد.
قهرمانی بعد اینکه همه کارشناسا و برنامه نود میگن که پنالتی درست نبوده با پر رویی تمام میگه اگه پرسپولیس فقط به خاطر این دو امتیاز قهرمان نشد اون موقع هواداری پرپولیس منو نبخشند!!
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۱۵
لنگیا که با قهرمانی کالت به کالت می کردن
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۲۶
دربی تهران جا افتاد...
پنالتی های سوخته پرسپولیس
-
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۰۹
اقا جان جامعه ورزش از سایتها گرفته و هواداران و ورزشکارا و هر کسی که خواهانه فوتباله پاک و حرفه ای است بیان و دست در دسته هم با بیانیه و از هر راهی که میشه خواستاره ریشه کنی فساد و برکناری افراده مفسدی که سالهاست مثله بختک افتادن رو فدراسیون فوتبال و به نوعی فساد و تبانی و ساخت و پاختو تو جامعه هم ترویج میدن و باعثه فوتبال زدگی جووانها و مردم شده اند از کفاشیان گرفته تا تاج و مسولای فاسده کمیته داوران که با چینش ها و سفارشها و تبانی هایشان نفس فوتباله مملکتو بریدن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر