فهرست
یادداشت  ویژه: پلاتینی برای ریاست فیفا آماده است؟
یادداشت ویژه: پلاتینی برای ریاست فیفا آماده است؟

یادداشت ویژه: پلاتینی برای ریاست فیفا آماده است؟

احتمالا در عین ناباوری  میشل پلاتینی رئیس بعدی فدراسیون بین‌المللی فوتبال خواهد بود. اخیرا دو مدیر برجسته و نامدار انگلیسی (مارتین گلن و دیوید گیل) به نفع او صحبت کرده‌اند؛ چهره‌هایی ارشد در فدراسیون جهانی فوتبال. مثلا مارتین گلن که به رسانه‌ها گفته بود درباره دلیل حمایتش از میشل پلاتینی نمی‌تواند چیزی بگوید، در عین‌حال اعلام کرد: «پلاتینی می‌تواند بهترین انتخاب باشد.» پلاتینی همان کسی است که به‌صورت واضح و آشکار می‌خواست آقای بلاتر را پشت‌سر بگذارد. البته بعد از اینکه بلاتر از ریاست فیفا استعفا داد، او قادر خواهد بود تا اوایل سال آینده در دفتر فیفا باقی بماند.
برای آقای پلاتینی حیرت‌آور است که این دو چهره انگلیسی او را تایید کنند. پس با آب‌و‌تاب برای شرکت‌های تولید البسه ورزشی این دو، در فوتبال اروپا تبلیغ می‌کند. همان‌طور که همگی به خوبی می‌دانیم، پلاتینی برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ - حتی با وجود اینکه اعلام شد درجه حرارت در قطر به ۵۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید- به قطر رای داد. او همچنین با وجود همه هرج و مرج‌های احتمالی با برگزاری رقابت‌های اروپایی در زمستان موافقت کرد. باید به دنبال این ماجرا رفت که چرا بلاتر و پلاتینی به مشکل خوردند و راه‌شان از هم جدا شد و آیا در پرونده‌هایی که پای بلاتر هم گیر است، ردپای پلاتینی هم دیده می‌شود‌ یا نه؟ قرار است فیفا در طول مبارزات انتخاباتی بر ضدنژادپرستی تبلیغ کند که این موضوع بیش از همیشه خنده‌دار به‌نظر می‌رسد چون پلاتینی بارها و بارها دراین باره سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده است. در رقابت‌های یوفا بارها اتفاق‌هایی درباره نژادپرستی افتاد؛ اما پلاتینی و یوفا سکوت کردند.
در روز قرعه‌کشی انتخاب میزبان‌های جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ مارتین گلن همچون دیوید گیل در قرعه‌کشی حاضر نبود. یقینا این غیبت از او انتظار نمی‌رفت. قطعا این موضوع برای او دور از انتظار بود که اعلام کرد هنوز برای حفظ روی هاجسون به‌عنوان سرمربی فوتبال انگلستان تا زمان برگزاری مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا تصمیمی نگرفته است تا نوعی انگیزه برای آقای هاجسون هم ایجاد شود. اگرچه من فکر می‌کنم تصمیم به اندازه کافی منطقی است.
نویسنده : برایان گلن نویل، نویسنده ورلد ساکر 
ترجمه: محمد مقصودی، سایت نود
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-09 14:12:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر