فهرست
یادداشت: تناقضِ ونگر در شکستِ آرسنال
یادداشت: تناقضِ ونگر در شکستِ آرسنال

یادداشت: تناقضِ ونگر در شکستِ آرسنال

میگل دیلنی
 
جدا از شکستِ آرسنال که عکسِ تمامِ اتفاقاتِ پیش فصل بود، آرسن ونگر هم با بهانه‌ای که بعد از بازی آورد، عملا تمامِ خوشبینی‌هایِ خودش را نقض کرد. ونگر قبل از آغاز فصل گفته بود که تیمش با فصل‌هایِ پیش فرق کرده و به خصوص آماده‌یِ یک شروعِ خوب است. این بار دیگر یورو یا جامِ جهانی‌ای هم در کار نبود که بازیکنانش را خسته کند و همه چیز محیایِ پیروزی در روزِ اول بود، اتفاقی در 5 فصلِ اخیر تنها یک بار برایِ آرسنال افتاده بود: «ما آماده‌یِ نبرد هستیم و انگیزه‌یِ بالایی داشتیم. ما پیش فصلِ خوبی را سپری کردیم و همین موضوع باعث می‌شود تا اعتمادِ به نفسمان برایِ بازیِ اول بالا برود.»
این روحیه‌یِ خوبِ ونگر بعد از بازی کاملا تغییر کرد و به نظر می‌رسید دیگر از اعتمادی که به تیمش داشت خبری نیست: «برایمان مشخص بود که به لحاظِ آمادگیِ بدنی هنوز به شرایطِ آمادگیِ کامل نرسیده‌ایم.» قبولِ این حرف سخت است، چون ونگر تنها پس از چند روز خودش را نقض می‌کند.‎
با اینکه خودِ اسلاون بیلیچ اعلام کرد بازیِ مقدماتیِ یوروپا لیگ به تیمش کمکِ زیادی از لحاظِ قرار گرفتن در شرایطِ مسابقه کرده بود، اما این دلیلی کافی برایِ نمایشِ غیرِ قابلِ قبولِ آرسنال و مشکلاتِ بنیادینِ این تیم نیست. شاید ونگر برایِ این آمادگیِ بدنی را بهانه‌یِ شکستِ تیمش قرار داد، چون روبرو شدن با حقیقت برایش خیلی سخت بود. ونگر سعی کرد این بازی را یکی از آن بازی‌هایی جلوه دهد که برایِ هر تیمی پیش می‌آید. اما حقیقت این است که آرسنال بازهم بیخود و بی‌جهت خودش را به دردسر انداخت. چلسی مقابلِ سوانزی امتیاز از دست داده بود و آرسنال مقابلِ تیمی قرار می‌گرفت که 10 بار پشتِ سرِ هم شکستش داده بود و مربی‌اش هم اولین بازی‌اش در لیگِ برتر را تجربه می‌کرد. تمامِ شرایط برایِ تیمِ ونگر آماده بود. اما آرسنال از این شرایط استفاده نکرد و خیلی راحت بازی را باخت: «ما در نیمه‌یِ اول برایِ رسیدن به دروازه‌یِ حریف عجله داشتیم و با استرس بازی می‌کردیم. بازیکنانِ من در این بازی اعتماد به نفسِ لازم را نداشتند.» خیلی عجیب است. چرا؟! اعتماد به نفسِ آرسنالی‌ها، به خصوص بعد از شکت دادن چلسی باید در اوجِ خودش می‌بود. شاید این قضیه دلیلی عمیق‌تر داشت.
تمامِ کسانی که با ونگر بینِ سال‌هایِ 1997 تا 2004، وقتی تیمش قهرمانِ لیگ می‌شد، کار کرده‌اند، یکی از مهمترین عناصرِ مربیگریِ او را اعتمادِ به نفسی می‌دانند که به تیمش تزریق می‌کرده است. این اعتماد به نفس در قلبِ موفقیت‌هایِ ونگر بوده و در عین حال عاملِ اصلیِ بدترین شکست‌هایش. آرسنالِ ونگر همیشه صفر و صدی به نظر رسیده است، یا در اوجِ اعتمادِ به خود، یا بی اعتمادِ محض. آرسنالِ ونگر، به هر دلیل، وقتی اعتماد به نفسش را در یک لحظه از دست می‌دهد دیگر نمی‌تواند آن را بازپس بگیرد.
البته آرسنالِ این فصل هنوز تیمِ خوبی است و می‌تواند با بدست آوردنِ دوباره‌یِ اعتماد به نفسش حتی برایِ قهرمانی بجنگد. اما سوال اینجاست که اگر آرسنال، حتی بدونِ نمایشی درخشان، این بازی را می‌برد، سرنوشتش چه تغییری می‌کرد. شاید این شکست به ونگر کمک کند که مشکلاتِ باقی مانده‌یِ تیمش را حل کند.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-08-10 11:20:39
نظر دهید
۱ نظر
بابل-گتاب
دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴، ۱۱:۳۳
خاک تو سر ونگر که هر وقت ستاره میگیره تیمش نابود میشه چک رو نابود کردی لعنتی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر