فهرست
آنالیز: بررسیِ بازیِ چشمگیرِ سوانزی مقابلِ چلسی
آنالیز: بررسیِ بازیِ چشمگیرِ سوانزی مقابلِ چلسی

آنالیز: بررسیِ بازیِ چشمگیرِ سوانزی مقابلِ چلسی

 
جاناتان ویلسون
 
سوانزی فصلِ پیش در زمینِ آرسنال رو به دفاعِ پرعمق و استفاده از ضدحمله‌ها آورد. اما این بار نوعِ بازیِ آن‌ها کاملا متفاوت بود در استمفورد بریج فوتبالی هجومی و پرو اکتیو بازی می‌کردند. هیچ تیمی به اندازه‌یِ سوانزی در هفته‌یِ اول ضربه در چهارچوب نداشت (10). برایِ یک امتیاز حداقلِ لیاقتِ آن‌ها در این بازی بود.
سه بازیکنِ سوانزی در این نمایش نقشی کلیدی بازی کردند. اولی جفرسون مونترو بود که بعد از پشتِ سر گذاشتنِ کوپا امریکایی ناموفق، برانیسلاو ایوانوویچ را نابود کرد. مونترو در این بازی 8 بار اقدام به دریبل کرد که 6 بارش موفق بود. تنها آکسلید چمبرلن در روزِ اول بیشتر از مونترو دریبلِ موفق داشت (9). البته در نظر بگیرید که او تنها 70 دقیقه مقابلِ چلسی بازی کرد.
آندره آیو، بازیکنِ جدیدِ سوانزی، دیگر مهره‌یِ کلیدیِ تیمِ گری مانک در این بازی بود. آیو سرعت و تکنیکِ مونترو را ندارد، اما بازیکنی در مجموع کامل است و به عنوانِ یک وینگر مدام به مرکزِ زمین می‌آید. ستاره‌یِ سابقِ مارسی در این بازی 3 شوت، 2 تکل و 1 گل زد.
اما شاید چشمگیرترین نمایش در بازیِ چلسی – سوانزی متعلق به جونجو شلوی بود. گری مانک بعد از بازی از حرف زدن راجع به شلوی طفره رفت. باشگاهِ سوانزی قصد دارد برایِ او یک آشپزِ اختصاصی بگیرد (با حقوقِ 65 هزار پوند در سال) تا به وضعیتِ تغذیه و رشدش رسیدگیِ کامل کند. اگر شلوی در ادامه‌یِ لیگ هم جوری که شنبه بازی کرد، بازی کند، این کار قطعا ارزش دارد. شلوی مقابلِ هافبکی که متشکل از ماتیچ، فابرگاس و اسکار بود، ستاره‌یِ زمین بود.
هیچ بازیکنی در هفته‌یِ اول به اندازه‌یِ شلوی پاسِ کلیدی نداد (6). یکی از این پاس‌ها منجر به پنالتی و اخراجِ کورتوا شد. نکته‎‌ای که خیلی به چشم می‌آید درصدِ پاس‌هایِ صحیحِ شلوی در این بازی بود (89 درصد). این درصد در حالی به دست آمد که شلوی اقدام به ارسالِ 13 پاسِ بلند و 3 سانتر کرد. هافبکِ سابقِ لیورپول گزینه‌ای ایدئال برایِ تشکیلِ زوجِ خطِ میانی با هافبکی صبورتر و آرام‌تر و به لحاظِ دفاعی مستحکم‌تر، مثلِ کی سونگ یئونگ است. البته کی در نیمه‌یِ اول مصدوم شد و جایش را به جک کرک داد. اما درصدِ پاسِ صحیح این دو هافبک بسیار نزدیک به هم بود (87.5 به 87.2).
این راه و روشِ همیشگیِ سوانزی برایِ خریدِ بازیکن است، خریدهایی که با پیروی از فلسفه‌یِ غالبِ این تیم (فوتبالِ با مالکیتِ توپِ بالا) به رشدِ این تیم از دورانِ روبرتو مارتینز و پائولو سوسا تا برندان راجرز و مایکل لادروپ کمک کرده‌اند. اما امسال عنصرِ جدیدی به این تیم اضافه شده و با بالا رفتنِ فیزیکالیته‌یِ بازیکنان، فوتبالِ سوانزی از شکلِ رادیکالِ خودش به فوتبالی مستقیم‌تر میل پیدا کرده است. مرحله‌یِ بعدی از پیشرفتِ تیمِ گری مانک بازی مقابلِ تیم‌هایی است که دفاع می‌کنند و سوانزی باید کنترلِ بازی را در دست بگیرد، مثلا شنبه مقابلِ نیوکاسل.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-11 12:30:29
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر