فهرست
در ستایش قلب های تپنده لیگ: کامیابی نیا و کیانی
در ستایش قلب های تپنده لیگ: کامیابی نیا و کیانی

در ستایش قلب های تپنده لیگ: کامیابی نیا و کیانی

آی اسپورت – فوتبال برای ما به صورت کلیشه ای تداعی کننده زیباییست. امکان ندارد پای آن بنشینیم و با چشمانی تیز در پی کشف نبوغی خارق العاده نباشیم. یک پاس زیبا، حرکتی فانتزی، دریبلی نابودگر یا گلی به یادماندنی. این صحنه ها همیشه در ذهن ما باقی می مانند. عجیب نیست که این سال ها لیونل مسی به بهترین شکل تبدیل به نمادِ این زیبایی شده. شاید تا آخر عمر کاری که او در نیمه نهایی لیگ قهرمانان با بواتنگ انجام داد را از یاد نبریم. اما اصولا در زندگی تمام زیبایی ها به راحتی قابل رویت نیستند. استعداد فقط محدود به حرکاتی بی نظیر و استثنایی نیست. زیبایی را می شود در بازیکنانی که کارشان را به سادگی انجام می دهند هم پیدا کرد. حتی در همین حوالی لیگ خودمان، در همین کمال کامیابی نیا و مهدی کیانی.

پرسپولیس و تراکتور با صدرنشینی خود طبیعتا سوژه داغی برای رسانه ها هستند. اما چند بار در مطالب مربوط به آن ها، نام این دو بازیکن را هم می شنوید؟ عجیب است؟ خب شاید این به خودمان هم برمی گردد. مایی که همیشه در پی راحت ترین راهِ رسیدن به زیبایی هستیم و خلاقیت آنی محسن مسلمان و سروش رفیعی را به بازی خوانی های مستمر کیانی و کامیابی نیا ترجیح می دهیم. اما درست نیست اگر به نقش واقعی بازیکنانی مانند آن ها در تیم های موفق پی نبریم. در حال حاضر کمال کامیابی نیا و مهدی کیانی در جدول نمره های برنامه 90 در رده هفتم و هشتم بهترین بازیکنان امسال قرار دارند. می دانیم که تیم هایشان هم در رده اول و دوم هستند. دستتان آمد می خواهیم چه بگوییم؟

پست هافبک وسط در فوتبال، حیاتی ترین پست بین 11 نفر حاضر در زمین است. به طور ریز تر، در تمام تیم های موفق، حتما باید حداقل یک بازیکن در وسط زمین باشد که از تمام وجود و هستی خود، برای موفقیت سایر بازیکنان تیم مایه می گذارد. این بازیکنان، استعداد فانتزی و تکنیکی بالایی ندارند. آن ها در عوض به طور ذاتی در خواندنِ جریان بازی استاد هستند. در واقع آن ها در هر لحظه در حال پیش بینی وقایع 3 ثانیه بعدی بازی به سر می برند. این بازیکنان جاگیری بسیار خوبی دارند، به طور موثر حریف را یارگیری می کنند، و یک حامی همیشگی برای هم تیمی ها به حساب می آیند. در واقع هر زمان که ما می توانیم از تکنیک و نبوغ یک هنرمند در جلوی زمین لذت ببریم، باید آگاه باشیم که یک کارگر در پشتِ سر او با فداکاری بسیار، فرصت لازم برای هنرنمایی او را فراهم کرده. شاید ما بازیکنانی مانند مسلمان، احمدزاده، طارمی، رفیعی، کرار و ادینیو را از عوامل اصلی بالانشینی تیم هایی مانند پرسپولیس و تراکتور تلقی کنیم. اما حقیقت این است که در ماه های اخیر، این دو تیم بهترین قلب های لیگ را درون زمین در اختیار داشته اند. شما می توانید کوهی از عضلات تنومند را در بدن خود بسازید، اما با اختلال یا از کار افتادنِ قلب، عضلات به دردتان نخواهند خورد. عملکرد کمال کامیابی نیا و مهدی کیانی در ماه های اخیر استثنایی بوده و شاید تنها زمانی متوجه این مساله شویم که پرسپولیس و تراکتور، این دو بازیکن را در زمین نداشته باشند. دو بازیکن فوق العاده کم اشتباه که در کار های دفاعی تا جای ممکن بدون خطا کردن و با بازی خوانی، مالکیت توپ را پس می گیرند.

نمی شود به زور کسی را مجبور کرد از آن ها لذت ببرد. درک زیبایی کار بازیکنان این چنینی آسان نیست. دنبال کردنِ مسیر بازیخوانی های آن ها نیاز به فکر زیادی دارد. اما بی انصافی است اگر اصلا به آن ها اشاره نکنیم. آن ها باید یک جایی در مکالمات ما پیدا کنند. می توانیم حداقل نسبت به حضور آن ها آگاه باشیم و برای تلاش تمام نشدنیشان احترام قائل شویم. بازیکنانی که دیده نمی شوند اما برای خودشان دیده شدن اهمیتی ندارد. چه در موردشان حرف بزنیم یا نزنیم، آن ها همیشه به فداکاری خود ادامه خواهند داد. تا ابد.

 

 

۳۰ ۷  
آی اسپورت
2016-11-01 20:11:00
نظر دهید

۷ نظر
بابك
سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵، ۲۳:۵۵
بي خود نيست غيرتيم غيرتيم من مهدي كيانيم.
بهزاد قوشاچای
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۰۱:۴۶
یاشاشاسن مهدی قارداشمز
تراختورچی
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۰۸:۴۷
یاشاسین کاپیتان کیانی
۹
علی ماکولو
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۰:۴۳
واقعا میگم اگه تراختور مهدی کیانی رو نداشت الان اینجای جدول نبود.نیم فصل اول فصل قبل بزرگترین اشتباه تونی کنار گذاشتن کیانی بود.دلقک پرتغالی ثابت کرد که از فوتبال هیچی نمیدونست.یاشاسین تیرااااااااااختور
۸ ۱
علی
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۳:۲۴
کیانی با نظر تونی کنار گذاشته نشده بود، این رو خود کیانی هم گفت
تونی فقط یک نیم فصل مربی تراکتور نبود
خوبه که منصف باشیم
۵
آراز
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵، ۱۳:۳۳
بی شک مهدی کیانی از فنی ترین و ارزشمندترین و با تعصب ترین مهره های تراختور بحساب می آید و هواداران متعصب این تیم بخوبی فوتبال را فهمیده و غیرت راکه نماد آذربایجان است بر سینه مهدی عزیزمان به یادگار گذاشته اند وبه عشق مهدی همان شعار معروف ورزشگاه ،غیرتیم غیرتیم من مهدی کیانیم
۵
شاهین
پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵، ۰۰:۲۲
کمال فوق العاده است... مهدی هم لور است و از خودمان :*
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر