فهرست
گزارش آماری از یک واقعیت عجیب: آزادی، ارزان‌ترین ورزشگاه دنیا
گزارش آماری از یک واقعیت عجیب: آزادی، ارزان‌ترین ورزشگاه دنیا

گزارش آماری از یک واقعیت عجیب: آزادی، ارزان‌ترین ورزشگاه دنیا

آی اسپورت - بحران کم تماشاگر بودن لیگ برتر، امسال هم ادامه پیدا کرده و در اولین بازی پرسپولیس فقط 20 هزار نفر روی سکوهای ورزشگاه آزادی بودند. در سال‌های اخیر، دلایل مختلفی مثل کیفیت پایین مسابقات، امکانات نامناسب ورزشگاه، مشکلات حمل و نقل و... برای پایین آمدن میانگین تماشاگران لیگ مطرح شده است. با این وجود، در نظرسنجی‌های رسانه‌ای همیشه گزینه «افزایش قیمت بلیت» بیشترین گزینه‌ای است که تماشاگران لیگ برتر به آن رای می‌دهند. بلیت 7 تا 18 هزار تومانی ورزشگاه آزادی، برای بخش زیادی از مردم رقم سنگینی به حساب می‌آید اما بررسی قیمت بلیت در سایر نقاط جهان، نشان می‌دهد آزادی خیلی هم جای بدی برای تماشای مسابقات لیگ برتر نیست.
چند درصد درآمد؟
برای مقایسه قیمت بلیت در کشورهای مختلف دنیا، ابتدا باید سرانه درآمد مردم هر کشور را در نظر گرفت. به طور مثال، یک هوادار پرسپولیس یا استقلال که قرار است در بازی‌های خانگی تیمش بلیت 17 هزار تومانی بخرد، درآمد متفاوتی با یک شهروند انگلیسی دارد که 87 پوند برای تماشای بازی‌های چلسی هزینه می‌کند. بانک جهانی، هر سال گزارشی از درآمد سالیانه کشورهای مختلف جهان ارائه می‌دهد و با استناد به این گزارش، می‌تواند محاسبه کرد هر فرد در کشورهای مختلف دنیا، چقدر از درآمد هفتگی خود را باید برای تماشای یک مسابقه فوتبال پرداخت کند. بر اساس این گزارش، درآمد هر ایرانی در سال کمی بیشتر 5 هزار دلار است. این یعنی یک تماشاگر فوتبال، برای تماشای مسابقه تیم مورد علاقه‌اش در بهترین جایگاه ورزشگاه، فقط کافی است در حد یک هفدهم درآمد هفتگی‌اش را هزینه کند. این رقم برای طبقه دوم ورزشگاه، به حدود یک پنجاهم درآمد هفتگی می‌رسد. قیمتی که در مقایسه با سایر کشورهای دنیا رقم بسیار پایینی محسوب می‌شود.
اسپانیایی‌های گران‌ فروش
در مقایسه کشورهای اروپایی، دو تیم مطرح اسپانیا گرانترین بلیت‌ها را در دنیا دارند. یک هوادار بارسلونا برای تماشای بازی تیمش در صندلی‌های گرانقیمت نیوکمپ، باید دو سوم درآمد یک هفته‌اش را بپردازد. قیمت صندلی‌های درجه یک سانتیاگو برنابئو هم فقط کمی از نیوکمپ ارزان‌تر است. البته معمولا این صندلی‌ها، به افراد متمول می‌رسد و در نیوکمپ بزرگ بلیت‌های ارزان‌تر برای مردم عادی وجود دارد. یک شهروند معمولی اسپانیا می‌تواند با یک دهم درآمد هفتگی‌اش، در طبقه دوم نیوکمپ بازی‌های بارسلونا را ببیند. با وجود این ارقام، معمولا در نیوکمپ جای سوزن انداختن نیست اما سکوهای ورزشگاه آزادی با رقمی یک پنجم این قیمت همچنان خالی می‌ماند.
مقایسه با انگلیس
لیگ برتر انگلیس به نسبت اسپانیا و فرانسه، بلیت‌های ارزان‌تری دارد. تفاوت قیمت جایگاه‌ها در ورزشگاه‌های انگلیسی معمولا خیلی زیاد نیست و بیشتر بلیت‌ها در تخفیف پکیج پیش فصل فروش می‌رود. در صورتی که یک هوادار بخواهد بلیت‌های باقی مانده را هم خریداری کند با 8 تا 15 درصد درآمد یک هفته‌اش، می‌تواند یک صندلی در استمفوردبریج یا اولدترافورد بگیرد و بازی تیم محبوبش را ببیند. با وجود حدود 10 برابر بودن سرانه درآمد مردم انگلیس نسبت به مردم ایران و ارزان بودن بلیت مسابقات این کشور، باز هم یک طرفدار فوتبال در ایران با هزینه خیلی کمتری می‌تواند به ورزشگاه آزادی برود. قیمت بلیت ورزشگاه آزادی، بین 2 تا 6 درصد درآمد هفتگی یک فرد ایرانی محسوب می‌شود.
سیاست آسیایی
سیاست‌گذاری کشورهای موفق آسیایی مثل ژاپن و کره جنوبی برای جذب تماشاگران، با کشورهای اروپایی متفاوت است. قیمت‌های جایگاه‌های گرانقیمت و ارزان‌قیمت این کشورها تفاوت زیادی دارد و مثلا یک تماشاگر فوتبال با حدود یک پنجم قیمت خرید بلیت‌های گرانقیمت، می‌تواند در جایگاه‌های اقتصادی ورزشگاه بلیت بخرد. این موضوع فارغ از تخفیف‌هایی است که برای تشویق زنان و کودکان برای رفتن به ورزشگاه در نظر گرفته شده است. مثلا قیمت صندلی‌های درجه یک تیم اف‌سی سئول کره جنوبی، قیمتی حدود دوبرابر گرانقیمت‌ترین بلیت‌های آزادی دارد اما جایگاه‌های اقتصادی ورزشگاه، با رقمی به مراتب پایین‌تر از ایران به هواداران این تیم فروخته می‌شود. قیمتی که در ارزان‌ترین حالت، به یک هفتادم درآمد هفتگی یک فرد کره‌ای می‌رسد. این شرایط در کشور ژاپن هم وجود دارد و به طور مثال یک طرفدار کاشیما آنتلرز، می‌تواند با یک شصت و سوم درآمد هفتگی بازی تیم محبوبش را از ورزشگاه تماشا کند.
جایگاه‌های ایستاده
یکی از معدود ورزشگاه‌های اروپایی که قیمت بلیت‌های ارزان آن با کشورهای شرق آسیا برابری می‌کند، ورزشگاه آلیانز آرنا مونیخ است. بلیت‌های بوندسلیگا معمولا قیمت‌های پایینی دارند و مردم آلمان با سرانه درآمدی بالاتر از همه کشورهای فوتبالی اروپا، بلیت‌هایشان را ارزان‌تر از همه آن‌ها می‌خرند. نکته ویژه ورزشگاه آلیانز آرنا، «جایگاه‌های ایستاده» آن است. بلیت صندلی‌های ورزشگاه آلیانز آرنا بین 35 تا 70 یورو هستند اما برای خرید بلیت جایگاهی که باید ایستاده بازی را ببینید، فقط کافی است 15 یورو هزینه کنید. جایی بسیار نزدیک به زمین و پشت دروازه دو تیم، که محل خوبی برای تیفوسی‌ها محسوب می‌شود.
درآمد واقعی
مشکل بزرگ برای خرید بلیت‌های آزادی، حمایت نشدن قشر کم درآمد برای حضور در ورزشگاه است. اگر رقمی که بانک جهانی به عنوان سرانه درآمد مردم ایران تعیین کرده را به ریال تبدیل کنیم، یعنی هر ایرانی به صورت میانگین ماهیانه یک میلیون و 400 هزار تومان پول درمی‌آورد. قوانین و فضای ورزشگاه‌های ایران، تماشاگران فوتبال را مردان جوان محدود کرده و این قشر، معمولا درآمدی به مراتب پایین‌تر از سرانه درآمد کشور دارند. ضمن اینکه علاوه بر هزینه بلیت، باید برای رفتن به ورزشگاهی خارج از محدوده شهری هزینه کنند. اگر قرار بود فاصله قیمت گرانترین و ارزان‌ترین بلیت ورزشگاه آزادی به سبک کره و ژاپن محاسبه شود، قیمت ارزان‌ترین بلیت‌های آزادی یک پنجم گرانترین بلیت‌های آن، یعنی 3 هزار 600 تومان بود. حدود نصف رقمی که در حال حاضر یک تماشاگر باید برای نشستن روی بتون‌های سخت طبقه دوم آزادی پرداخت کند.

نسبت قیمت بلیت به درآمد هفتگی در ورزشگاه‌های مختلف دنیاتماشاگران امروز
  ۲  
آی اسپورت
2015-08-12 16:44:40
نظر دهید

۲ نظر
مجید 22
چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۱۰
میانگین در امد هر ایرانی اصلا 5 هزار دلار نیست و فقط تعداد معدودی این در امد رو دارن.هر ایرانی شاغل در ماه حوالی 1 میلیون درامد دارد که شما باید هزینه رفت و برگشت به ورزشگاه هم حساب کنید.در صورتی که ورزشگاه های انگلیس همه در مرکز شهر و هوادار به صورت پیاده میتواند به انها درسترسی داشته باشد.در ضمن خرید اغذیه در بعضی از ورزشگاه ها به صورت آفر انجام میشه.و البت امکانات و دید به زمن هم لحاظ میشه.قیمت ورزشگاه آزادی در بهترین کجا 5000 هزار تومان ارزش دارد
amin perspolisi
پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۱۸
ورزشگاه ازادی رفتن برای هر مسابقه 47 هزار تومان خرج داره (17 بلیت 15 رفت و برگشت و 15 اب و تخمه و بستنی و ساندویچ یا اغذیه های دیگه ) که با توجه به درامد 1 ملیونی متوسط هر نفر در ماه میشه تقریبا 20 درصد درامد هفتگی. ایا این مقایسه شما درسته اقای ای اسپورت ؟ بجای اینکه کمک کنید قیمت ها کاهش پیدا کنه به فکر جیب کفاشیانی؟
ضمنا در نظر داشته باشید که ورزشگاه الیانز ارنا هزینه رفت و برگشت نمیده کسی چون مرکز شهره. و اینکه اغذیه هم میتونن با اون پکیج که فرمودید بخرن. ضمن اینکه صندلیشون معلومه و کسی سر جاشون نمیشینه. ضمن اینکه بازی قهرمان اروپا بایرن مونیخو میبینن.
ایا با این تفاسیر قیمت بهترین جای استادیوم ازادی بیش از 5 هزار تومن میارزه ؟؟؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر