فهرست
یادداشت: بایرن و دورتموند در فصلِ جدیدِ بوندسلیگا
یادداشت: بایرن و دورتموند در فصلِ جدیدِ بوندسلیگا

یادداشت: بایرن و دورتموند در فصلِ جدیدِ بوندسلیگا

رافائل هونیگشتاین
 
به غیر از قدرتِ مطلقِ بایرن، پیش‌بینیِ بقیه‌یِ جدولِ بوندسلیگا در سال‌هایِ اخیر کارِ سختی بوده است. در بوندسلیگا تیمی مثلِ آزبروگ، با بودجه‌یِ 30 میلیون یورو پوند به رده‌یِ پنجم می‌رسد و قدرت‌هایِ سنتی‌ای مثلِ هامبروگ و دورتموند به تهِ جدول سقوط می‌کنند. اما وضعیتِ دو قدرتِ سال‌هایِ اخیر فوتبالِ آلمان در فصل جدید به چه شکل خواهد بود؟
ناچار باید از گواردیولا شروع کنیم. بایرن وقتی پپ را به خدمت گرفت می‌دانست او مربی‌ای عادی نیست. کیفیاتِ بالایِ او هم در 2 سالِ اخیر از چشمِ باشگاه پوشیده نبوده است. اما کارل هاینتس رومینیگه از اینکه گواردیولا هنوز تکلیفش برایِ سالِ آینده را مشخص نکرده، ناراضی است. سیاستِ باشگاهِ بایرن همیشه بر مبنایِ گفت و گویِ مستقیم بوده و هرگز از سکوت‌هایِ طولانی مدت و ارتباطِ مربی و مسئولین از طریق واسطه‌ها خبری نبوده است. از سویِ دیگر گواردیولا فشاری که رویِ خودش احساس می‌کند را دلیلی برایِ به تعویق انداختنِ تصمیمش می‌داند. درسته که بایرن اینقدر مهره دارد که احتمالا در زمین با مشکلاتِ زیادی روبرو نخواهند شد، اما هر بازیِ متوسط و هر نتیجه‌یِ ضعیفی می‌تواند باعثِ ایجادِ جوی ناآرام شود. چنین جوی برایِ مربی‌ای که صبر و تحمل بالا نداشته باشد نمی‌تواند خوشایند باشد و کنترلِ بازیکنان را برایش سخت خواهد کرد. تکلیفِ گواردیولا و بایرن احتمالا تا ژانویه مشخص خواهد شد. اما حتی اگر اعلام شود که پپ سالِ دیگر در آلیانتس آرنا نخواهد بود، شاید تاثیرِ منفی‌ای رویِ عملکردِ تیم نگذراد. یوپ هاینکس پیش از گواردیولا، در ژانویه‌یِ 2013 جدایی‌اش از تیم را اعلام کرد و بایرن در ادامه‌یِ فصل سه‌گانه برد.
اما دورتموند. یک سالِ پیش از اسکوادِ دورتموند به عنوانِ یکی از قوی‌ترین اسکوادهایِ تاریخِ باشگاه نام برده می‌شد. اما دورتموند نیمه‌یِ اولِ فصلِ پیش را به جنگ برایِ بقا در بوندسلیگا پرداخت و در نهایت در پایانِ فصل هم یورگن کلوپ این تیم را ترک کرد. اما آمدنِ توماس توخل و توجه بسیار دقیقش به جزییات باعث شده که حالا دورتموند یک بارِ دیگر از بخت‌هایِ قهرمانی به حساب بیاید. توخل فوتبالِ دورتموند که مبنی بر پرسِ شدید و بالا است که متعادل‌تر کرده و تک بعدی بودن را از آن گرفته است.
از طرفی دیگر دورتموند بعد از چند تابستانِ متوالی، موفق شده تمامِ مهره‌هایِ کلیدیِ خودش را حفظ کند و به نظر می‌رسد رویس و میخیتاریان و گوندوگان بتوانند تحتِ رهبریِ توخل به دورانِ اوجِ خودشان باز گردند. درسته که حضورِ آن‌ها در یوروپا لیگ می‌تواند جنگیدن برایِ قهرمانی در بوندسلیگا را کمی دور از انتظار نشان دهد، اما در هر صورت دورتموندِ امسال بسیار بسیار جذاب خواهد بود.
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-13 10:36:34
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر