فهرست
چرا در جزیره کمتر از فصل گذشته خرج کردند؟
چرا در جزیره کمتر از فصل گذشته خرج کردند؟

چرا در جزیره کمتر از فصل گذشته خرج کردند؟

آی اسپورت - با تمام صحبت‌هایی که درباره قدرت مالی باشگاه‌های لیگ برتری شده اما خرج خالص (مبالغ صرف‌شده برای خرید بازیکنان منهای مبالغ دریافتی برای فروش بازیکنان) در لیگ برتر بیش از ۲۵ درصد کاهش داشته است.

آمار «ترنسفرمارکت» نشان می‌دهد که این کاهش ۲۴ درصد بوده و از ۱.۰۱۹ میلیارد یورو به ۷۷۴ میلیون یورو رسیده است و «دلوییت» این عدد را ۲۶.۴ درصد اعلام کرده (کاهش از ۸۵۰ میلیون پوند به ۶۳۵ میلیون پوند). در هر حال مشخص است که در سال ۲۰۱۹ ، میزان خرج کردن باشگاه‌های لیگ برتری بسیار متفاوت با سال‌های پیش بوده است. طبق آمار دلوییت، این کمترین میزان خرج خالص باشگاه‌ها از تابستان ۲۰۱۵ به این سو است، در حالی که از آن هنگام تاکنون، درآمد باشگاه‌های لیگ برتری ۲۲ درصد افزایش داشته است. همچنین پنجره خرید بازیکن در انگلیس بسته شده اما در کشورهای دیگر باز است و به این ترتیب هر تغییری در خرج خالص به معنای کمتر شدن آن خواهد بود.

نکته جالب‌تر، خرج خالص ثروتمندترین باشگاه‌های لیگ برتر است: منچسترسیتی، لیورپول، چلسی، تاتنهام، آرسنال و منچستریونایتد. آنها همیشه بیشترین مخارج را داشته‌اند اما در تابستان ۲۰۱۹، خرج خالص مجموع آنها ۲۴۱ میلیون پوند بوده است چون این عدد با فروش بیشتر بازیکنان رو به کاهش خواهد بود، تعجب نکنید اگر خرج خالص مجموع شش تیم بزرگ لیگ برتر به کمترین حد خود از تابستان ۲۰۱۲ تاکنون برسد. سال ۲۰۱۲ یعنی زمانی که سر الکس فرگوسن مربی منچستر یونایتد بود و روبین فان‌پرسی را خرید و با او قهرمان لیگ شد.

مشخص است که محرومیت چلسی از خرید بازیکن از یک سو و تصمیم لیورپول مبنی بر نخریدن بازیکنان بزرگ از سوی دیگر، تأثیر زیادی بر این موضوع داشته است اما با این حال، خرج خالص تابستان جاری ۲۶۰ میلیون پوند کمتر از تابستان ۲۰۱۶ بوده است.

دو عامل دیگر هستند که با در نظر گرفتنشان، قاعدتاً خرج باید بیشتر می‌شد. اول اینکه هر چهار فینالیست اروپایی فصل پیش، از لیگ برتر بوده‌اند. این یعنی آنها درآمد سرشاری به دست آورده‌اند و البته قراردادهای اسپانسرشیپ و درآمدهای تجاری بهتری هم در راه است.

نکته دیگر این است که در تابستان جاری، بیش از سال‌های اخیر، بازیکنان فوق ستاره در بازار حضور داشته‌اند. انگار برخی باشگاه‌ها برچسب «فروشی است» روی بازیکنانشان زده بودند (مانند گرت بیل، مائورو ایکاردی، پائولو دیبالا) و برخی دیگر هم مبلغ فسخ قرارداد معقولی داشتند (مانند آنتوان گریزمان). برخی هم با پرداخت قیمت مناسب قابل خرید بودند (نیمار، ماتیس دلیخت، فیلیپه کوتینیو). در گذشته، می‌شد انتظار داشت که باشگاه‌های انگلیسی به دنبال خرید این بازیکنان باشند اما در تابستان جاری چنین چیزی رخ نداد. باشگاه‌های لیگ برتر به دلایل متعددی ترجیح دادند که زیاد خرج نکنند؛ از سختی انتقال بازیکنان گرفته تا حق کمیسیون بالای ایجنت‌ها و این حس که حضور نام‌های بزرگ باعث می‌شود تیم ناهماهنگ شود.

پس چرا باشگاه‌های لیگ برتری دست از خرید برداشتند؟ آیا این نشان می‌دهد که در آینده هم همینطور خواهد بود؟

دو پاسخ کلی می‌توان داد. اول اینکه این موضوع مربوط به موقعیت حال حاضر آنها است. باشگاه‌ها زمانی که حس می‌کنند کمتر از حد انتظار نتیجه می‌گیرند، نیاز به بازسازی دارند، یا مربیان جدیدی به خدمت گرفته‌اند (که اغلب به آنها درباره بودجه خرید بازیکن اطمینان داده شده است) دست به خرید بازیکن می‌زنند اما این شرایط برای منچستر سیتی، لیورپول و تاتنهام صدق نمی‌کرد (هرچند که تاتنهام باز هم خوب خرج کرد، که به دلیل این بود که در سال گذشته جامی به دست نیاورد). چلسی هم که محروم بود و به این ترتیب منچستر یونایتد و آرسنال می‌مانند. یونایتد نسبت به سال‌های گذشته محافظه‌کارتر عمل کرد؛ شاید به این دلیل که آنها مطمئن نیستند که اوله‌گونار سولشر مربی بلندمدت آنها باشد. آرسنال هم یکی از پرخرج‌ترین پنجره‌های خود را گذراند اما آنها هم مشکل دستمزدهای بالای بازیکنانشان را دارند و باید پول فراوانی به امثال هنریخ مخیتاریان و مسعود اوزیل بپردازند. به این ترتیب بحث دستمزدها و درآمدها مطرح می‌شود؛ بحث روند کلی. دستمزدها و مبالغ انتقال بازیکنان از یک محل تامین می‌شود. در لیگ برتر، دستمزد بازیکنان در سه فصل گذشته با سرعتی بیشتر از درآمدها رشد داشته است. به این ترتیب شاید مالکان به این نتیجه رسیده باشند که «تب طلا» به پایان رسیده است. شاید به همین دلیل است که خرج باشگاه‌ها کمتر شده است.

همچنین میزان درآمد باشگاه‌ها از حق پخش تلویزیونی هم در بازه زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ به میزان ۸ درصد نسبت به بازه زمانی ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ کاهش یافته است. این در حالی است که تعداد بازی‌های فروخته‌شده برای پخش، ۱۹ درصد افزایش داشته است. درآمد حق پخش بازی‌ها در خارج از انگلیس 30 درصد افزایش داشته اما این مبلغ کمتر از چیزی است که سازمان لیگ برتر در پنج سال گذشته پیش‌بینی کرده بود. دلیل این موضوع تماشای غیرمجاز بازی‌ها به صورت آنلاین است.

درآمد از فروش بلیت هم تقریباً به سقف خود رسیده، البته به جز برای تاتنهام که با ورزشگاه جدیدش، درآمد بیشتری کسب خواهد کرد و اگر درآمد حق پخش رشد نکند، تنها درآمد تجاری است که رشد مالی را به پیش می‌راند اما این بازار هم اشباع شده است. البته لیگ برتر از نظر درآمد همچنان یک سر و گردن بالاتر از لیگ‌های دیگر است اما اگر آنها می‌خواهند سودده باشند، باید حواسشان به خرج کردن‌هایشان باشد.

در این میان، آرسنال، لیورپول، یونایتد و تاتنهام متعلق به تاجرانی هستند که انتظار دارند در بلندمدت درآمدزایی کنند (و حتی در کوتاه‌مدت). چلسی و منچسترسیتی هم پس از سال‌ها آزادانه خرج کردن، به این نتیجه رسیده‌اند که باید به فکر درآمدزایی باشند. به این ترتیب است که همه این باشگاه‌ها از بازی جوانمردانه مالی حمایت می‌کنند، چرا که در این صورت هزینه‌ها کاهش می‌یابد و سود، افزایش.

از نظر مالی، باشگاه‌ها در پنجره‌ای که گذشت معقول و با دید بلندمدت رفتار کردند اما آیا این فرصتی نبود تا استعدادهای بیشتری جذب این لیگ شوند؟ باید دید.

۶    
آی اسپورت
2019-08-11 23:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر