فهرست
یادداشت: نیمکتِ کم‌عمق، نگرانیِ بارسلونا
یادداشت: نیمکتِ کم‌عمق، نگرانیِ بارسلونا

یادداشت: نیمکتِ کم‌عمق، نگرانیِ بارسلونا

لی رودن
 
قبل از شبِ جادوییِ اتلتیک در سن مامس، آخرین تیمی که بارسلونا را 4-0 شکست داده بود، بایرنِ یوپ هاینکس، در فصلی که سه‌گانه برد بود. سویا هم قبل از بازیِ 4-5 در سوپر کاپِ اروپا، آخرین بار سالِ 1995 موفق شده بود 4 گل به بارسلونا بزند.  درسته که تازه شروعِ فصل است، اما نشانه‌هایِ نگران‌ کننده‌ای برایِ لوئیس انریکه دیده می‌شود.
یکی از عواملِ مهمی که به سه‌گانه بردنِ بارسلونا در فصلِ پیش کمک کرد، آمادگیِ بدنیِ فوق‌العاده‌یِ بازیکنانش در مقطعِ پایانی فصل بود، امکانی که به خاطرِ سیستمِ چرخشیِ انریکه تا قبل از کریسمس به وجود آمده بود. این فصل با توجه به اضافه شدنِ الکس ویدال و آردا توران، بعید است انریکه دست از سیستمِ چرخشی‌اش بر دارد. اما تا اولِ ژانویه که بازیکنانِ جدید اجازه‌یِ بازی پیدا کنند، نیمکتِ بارسا است که باید امکانِ استراحت‌هایِ مقطعی به مهره‌هایِ اصلی‌اش را بدهد. سوالِ بزرگ این است که آیا این نیمکت کیفیتِ لازم برایِ گرفتنِ نتیجه بدونِ ژاوی را دارد؟ آیا انریکه بدونِ اینکه امتیازات را قربانی کند می‌تواند در مواقعِ لازم به راکیتیچ استراحت بدهد؟
با توجه به نتایجِ دو بازیِ مذکور پاسخ شاید منفی باشد. این تعویض‌هایِ خطِ میانیِ بارسلونا بود که در سوپر کاپِ اروپا قدرتِ عمل را به دستِ سویا سپرد، و وقتی انریکه با وجودِ این وضعیتِ از رافینیا و سرخی روبرتو، کنارِ ماسچرانو، برایِ بازیِ رفت مقابلِ اتلتیک استفاده کرد، جوانانِ تیمش جوابِ اعتمادش را ندادند. رافینیا ضعیف‌ترین بازی‌ای که تا به حال برایِ تیمِ اول انجام داده بود را پشتِ سر گذاشت و سرخی روبرتو هم به همان اندازه ناامیدکننده بود. این بازی نشان داد، حضورِ نه چندانِ موثرِ او به عنوانِ هافبکِ هجومی مقابلِ سویا، اتفاقی نبوده است.
درسته که هیچ جایگزینِ مستقیمی برایِ ژاوی وجود ندارد، اما ایوان راکیتیچ با هوشِ بالایِ خودش قدرتِ رهبریِ خطِ میانی را دارد، چیزی که از روبرتو اصلا ندیدیم. او مدام تحتِ فشار توپ‌ها را از دست می‌داد و آگاهیِ محیطیِ کمی داشت. باید ببینیم بعد از این بازی انریکه بازهم به این بازیکنِ آکادمی فرصت می‌دهد، یا بالاخره تصمیم می‌گیرد که او در سطحِ تیمِ اولِ بارسلونا نیست.
مشکلِ بارسلونا البته تنها در پوششِ خطِ میانی نیست. ژرمی متیو مقابلِ سویا ضعیف بازی کرد و مقصرِ اصلیِ گلِ دوم بود. در بازی مقابلِ اتلتیکو هم جدا از اینکه یک بارِ دیگر ریسکِ استفاده‌یِ همزمان از دنی آلوس و آدریانو را دیدیم، با اشتباهاتِ زیادِ مدافعینِ میانیِ بارسلونا هم روبرو شدیم. 3 گل از 4 گلِ اتلتیک رویِ اشتباهِ مستقیمِ این مدافعین بود. در موردِ توماس ورمالن شاید بتوان مصدومیتِ یک ساله‌اش را توجیهی دانست، اما بارترا هیچ بهانه‌ای برایِ این اشتباهات نداشت. بدین ترتیب ماسچرانو و پیکه تنها مدافعینِ قابلِ اطمینانِ بارسلونا باقی می‌مانند و مصدومیتِ احتمالیِ هر کدام از این دو می‌تواند مشکلاتِ زیادی برایِ  لوئیس انریکه پیش بیاورد.
از سویِ دیگر اگر تصمیمِ پدرو مبنی بر ترکِ بارسلونا قطعی شود، انریکه باید تا ژانویه تنها رویِ مونیر الحدادی و ساندرو رامیرز برایِ حمایت از مسی و نیمار و سوارز حساب کنند. هر دویِ  این بازیکنان استعدادِ زیادی دارند، اما تجربه‌یِ کمشان نگرانی‌هایی در خطِ حمله هم به وجود می‌آورد.
رئالِ مادرید، اتلتیکو مادرید، والنسیا و سویا همه اسکوادهایشان را تقویت کرده‌اند. رقبایِ اروپاییِ هم همینطور. برایِ همین بارسلونا برایِ تکرارِ پیروزی‌هایش باید دقیق‌تر فصلِ قبل باشد، کیفیتی که با نیمکت‌نشینانِ حالِ حاضرش خیلی سخت به دست می‌آید.
 
 
کد خبر: 9409
 
 
     
آی اسپورت
2015-08-18 17:46:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر