فهرست
یادداشت:‌ ما، علی‌عسکرهایی در جام یونس شکوری
یادداشت:‌ ما، علی‌عسکرهایی در جام یونس شکوری

یادداشت:‌ ما، علی‌عسکرهایی در جام یونس شکوری

 این داستان تکراری هفته‌های ابتدایی هر فصل. به هفته سوم رسیدیم و قرار گرفتن پرسپولیس، فولاد و نفت مدعی در انتهای جدول شده دست‌مایه دوستان رسانه‌ای برای نقد کردن مربیان نگون بخت. نقدهایی برای کلیک و تیراژ بیشتر و در خدمت پیشکسوتانی که ثانیه به ثانیه هر فصل را برای شکار نیمکت‌ها کمین کرده‌اند. حالا سمینارها و میزگردهای آسیب‌شناسی درباره کیفیت کار برانکو ایوانکویچ، دراگان اسکوچیچ و علیرضا منصوریان برپا شده است؛ سیبل اساتید یحیی گل‌محمدی، دیگر مربی توانای لیگ را البته کم دارد. سرمربی ذوب‌آهن که به لطف نمایش عالی تیمش برابر استقلال از ته جدول کند و جایش را به برانکو داد. تیم یحیی گل‌محمدی سال گذشته هم در انتهای هفته سوم در رتبه شانزدهم قرار داشت و به چشم اهالی فوتبال، ذوب‌آهنی همچون فصول قبل می‌آمد. تیمی که البته در جریان شکست‌هایش نشان می‌داد فوتبال را بلد است و به زودی به جمع بزرگان برخواهد گشت. ذوب‌آهن در پایان فصل سهمیه آسیا را گرفت و جام حذفی را بالای سر برد.
حتی همین یک مثال (حضور تحسین‌شده‌ترین تیم فصل گذشته در رتبه شانزدهم در پایان هفته سوم) برای اجتناب از قضاوت زودهنگام شرایط و سرنوشت تیم‌ها بر مبنای جدول تقریبا بی‌معنی هفته‌های ابتدایی کافی است. اما برای دوستانی که ممکن است ذوب‌آهن یحیی را یک استثنا بپندارند:
در پایان هفته سوم لیگ چهاردهم؛ نفت تهران در رتبه هفتم قرار گرفته بود و ما و دوستان رسانه‌ای‌مان مطمئن بودیم علیرضا منصوریان در حال بر باد دادن دستاوردهای یحیی در تیم زردپوش است. در همان هفته، پدیده در رتبه پنجم جدول بود و گمان می‌کردیم غول جدیدی از شمال شرق طلوع کرده. پدیده از 20 بازی آخر خود در لیگ فقط 2 برد به دست آورد و نفت تا روز آخر شانس قهرمانی داشت، به فینال جام حذفی رسید و بیش از 200 روز نباخت.
در پایان هفته سوم لیگ سیزدهم؛ فولاد که در پایان فصل قهرمان مسابقات شد پائین‌تر از صبای متوسط قرار گرفته بود و نفت یحیی که در هفته پایانی جام را از دست داد، در رتبه نهم.
در پایان هفته سوم لیگ دوازدهم؛ فجرسپاسی که به سختی در لیگ ماند صدرنشین بود! فولاد که در نهایت توانست سهمیه آسیا را کسب کند، در رتبه یازدهم ایستاده بود. در همین هفته در اهواز سر حسین فرکی را با سنگ شکستند. تراکتور، نایب قهرمان لیگ هم در رتبه هشتم ایستاده بود.
در پایان هفته سوم لیگ یازدهم؛ سپاهان قهرمان در رتبه هفتم بود و فولاد مجید جلالی که لیگ را در رتبه‌های پائینی جدول به پایان برد، در رده سوم.
در پایان هفته سوم لیگ دهم؛ صدر جدول در اختیار صنعت نفت آبادان بود! مثال از این مسخره‌تر می‌خواهید؟ سپاهان (قهرمان فصل) در رده سیزدهم، استقلال (نایب قهرمان) در رده نهم و مس (پدیده فصل) در رده هفدهم. استیل‌آذین، ضعیف‌ترین تیم فصل هم در پایان هفته سوم بعد از نفت آبادان در رتبه دوم ایستاده بود.
در پایان هفته سوم لیگ نهم؛ سپاهان در رتبه دوازدهم ایستاده بود و فجر در رتبه دوم. سپاهان قهرمان شد و فجر سقوط کرد.
در پایان هفته سوم لیگ هشتم؛ استقلال قلعه نویی در رتبه هفدهم بود. آبی‌ها در آن فصل همه را رنده کردند و قهرمان شدند.
بی‌توجه به این حد از بی‌اعتباری جدول هفته سوم، نقدها و تحلیل‌های هفته گذشته همگی بر جایگاه تیم‌ها در این جدول استوار بود. تحلیل‌های بی‌مایه و ارزشی که تنها برای ماهی‌گیران همیشگی آب گل‌آلود بی‌سوادی و توسعه‌نیافتگی (پیشکسوتان همیشه در صحنه) آورده دارد. بهانه به دست مرتضی فنونی‌زاده می‌دهد تا بگوید: «برانکو را بندازید بیرون، حاجی مایلی را بیاورید.» هنوز ماشین شهرداری به تپه‌های گل‌کاری شده درخشان نرسیده، سهم‌خواهی نسل طلایی! پرسپولیس شروع شده است. غافل از کیفیت فوتبال تیم برانکو که مورد قبول بیشتر هواداران و اهالی فن قرار گرفته و امیدوار کننده به نظر می‌رسد. از اینها بدتر، استقلالی‌هایی که یک باخت به باکیفیت‌ترین تیم این روزهای فوتبال ایران را دست‌مایه حمله به پرویز مظلومی و تیم تحسین‌شده‌اش کرده‌اند. با همین سهم‌خواهی ابدی آنها، نسخه هر اتفاق مثبتی در نطفه پیچیده شده و فوتبال ناصرالدیشنایی ایران در همان عصر فنونی‌زاده‌ها، احمدزاده‌ها و روشن‌ها درجا زده. و چه زوجی ساخته‌ایم ما بی‌سوادهای عجول با این آقای گل‌های فرصت‌طلب ابن‌الوقت که همیشه در زمان درست در جای درست حاضرند تا پاس‌های ما را بکنند توی گل! ما، علی‌عسکرها و کامیابی‌نیاهای فوتبال ایران؛ متخصصان پاس چیپ به پشت دفاع خودمان!
بازسازی فولاد تاراج‌شده توسط دراگان اسکوچیچ کاربلد که پیش از این مقابل کیفیت مربی‌گری‌اش سر تعظیم فرود آورده‌ایم؛ ماجراجویی نفت ته جدولی در آسیا با مربی جوانی که تا چند هفته قبل از آینده درخشانش می‌نوشتیم؛ و در کنار اینها، ساختن پرسپولیس جوانی که فوتبال بلد باشد (برخلاف چند فصل گذشته) با مردی که بهترین عصر فوتبال ملی ما را رقم زد، نیاز به صبر و درایت دارد. آنچه سعید آذری را به محترم‌ترین مدیر لیگ برتر بدل کرده است. جای دریدن تیم‌ها به بهانه مسخره رتبه‌شان در جدول هفته سوم، می‌شود کیفیت فنی و فوتبالی آنها را سنگ محک قرار داد. معیاری که نشان می‌دهد باید منتظر بازگشت تیم‌های برانکو، دراگان، منصوریان و یحیی بود. البته اگر تا پیش از آن، لاشه‌هایشان را ندریم و پیش روی لاشخوارها نیاندازیم.
 رضا عباس‌زاده/ فوتبال ایرانی
  ۴  
آی اسپورت
2015-08-18 16:49:54
نظر دهید

۴ نظر
-
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۱۲
استقلالیم ولی در جمله کامیابی نیا و علی عسکر شاید بهتر بود اسمی آورده نشه
در مورد تحلیلم نظری ندارم که بدم
بدون تحلیل دوستان به تیماتون وقت بدین
ابراهیم
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۱۷:۲۸
احسنت
SASY
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۱۸:۱۲
زنده باد
-
سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، ۲۰:۲۰
عالی بود ...
امثال مرتضی فنونی زاده خیلی زود دستش خودشون رو رو میکنند که به صراحت گفت مشکل پرسپولیس کادر فنی این تیمه و حتما باید یک مربی داخلی روی نیمکت بشینه !!!!
ایشون چه کارشناسی هستند که فقط 3 هفته به تیم وقت دادند. تاکیدشون روی گزینه ایرانی خیلی جالب بود. حتما گزینه مورد نظر هم شما هستید؟
این تیم حتی اگه موفقیتی هم نیاره همینکه حمله میکنه و هجومی برای ما هواداران کافیه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر