فهرست
تسلیم نه! پنج بازگشت بزرگ تاریخ لیگ قهرمانان
تسلیم نه! پنج بازگشت بزرگ تاریخ لیگ قهرمانان

تسلیم نه! پنج بازگشت بزرگ تاریخ لیگ قهرمانان

آی اسپورت- بدون شک آرسنال در این بازی باید شگفتی رقم بزند. برگرداندن نتیجه ی باخت با دو گل آنهم در خانه ی حریفی مثل بایرن بیشتر به یک رویا می ماند تا واقعیت.

در بین شانزده تیم مرحله ی یکهشتم نهایی توپچی ها تنها تیمی نیستند که به دنبال رستگاری اند. لورکوزن با چهار گل در خانه از پاری سن ژرمن شکست خورده و باید برای جبران این نتیجه به ورزشگاه پارک دو پرنس قدم بگذارد. آث میلان نیز در سن سیرو 0-1 به شاگردان سیمئونه باخته است. منچستر سیتی هم به دنبال بردی بزرگ در نوکمپ است. شالکه و زنیت هم که 1-6 و 2-4 قلع و قمع شده اند و باید به دیدار رئال و دورتموند بروند.

به هر حال تاریخ فوتبال اروپا پر از بازگشت های غیر منتظره است. گل نگاهی انداخته است به پنج مسابقه از شگفت آورترین بازگشت های قاره ی سبز:


 دپورتیوو لاکرونیا 5 - 4 میلان (یک چهارم نهایی 4-2003)

23 مارس 2004 : آث میلان 4 – 1 دپورتیوو لاکرونیا

7 آوریل 2004 : دپورتیوو لاکرونیا 4 – 0 میلان

از زمان شروع رقابت های لیگ قهرمانان در سال 1992، تنها یک تیم توانسته است دیداری با اختلاف 3 گل را به نفع خود برگرداند.

اکنون شاید نام دپورتیوو لاکرونیا از خاطرات محو شده باشد اما آن ها بخاطر بازگشت قهرمانانه شان در دیدار با میلان به سوپر دپور معروف شدند. تیم ایتالیایی با یک برد 1-4 خیال خود را از دور رفت راحت کرد. دیداری که در آن کاکا روی دوگل تاثیر مستقیم داشت. اماتک گلی که والتر پاندیانی برای دپور به ثمر رساند بسیار مهم تر از حد تصور بود.

سرنوشت بازی برگشت در گالیسیا خیلی سریع رقم خورد.پنج دقیقه از بازی نگذشته بود که دپور گل اول را به ثمر رسانده بود. تا پایان نیمه ی اول گل های خوان کارلوس والرون و آلبرت لوکو، دپور را از میلان جلو انداخته بود تا اینکه گل به یاد ماندنی فران شب جهنمی روسونری را تکمیل کرد ومعجزه ی گالیسیا رقم خورد. 4-5 در مجموع به سود سوپر دپور


 وردربرمن 5 - 3 دیناموبرلین (مرحله ی اول89-1988)

6 سپتامبر 1988:دینامو برلین 3 – 0 وردربرمن

11 اکتوبر 1988: وردربرمن 5 – 0 دیناموبرلین

پیش از قهرمانان دپورتیوو، این تیم وردربرمن بود که در نبردی با رقیبانش از آلمان شرقی موفق شد در دیداری شدیدا سیاسی در سال 1988، اختلاف سه گل را جبران کند.

دینامو در دور رفت با قدرت و با سه گل آندریاس تام، توماس دال و فرانک پاستور از سد وردربرمن گذشت.

در دیدار برگشت، با وجود زدن یک گل و تلاش های وردر در نیمه ی اول برمنی ها همچنان از حریف عقب بودند. تا اینکه در نیمه ی دوم موتور وردر روشن شد و آن ها با زدن چهار گل یک بازگشت به یاد ماندنی را رقم زدند. گل های مانفرد برگسمولرو توماس شاف (عکس بالا) یکی از زیباترین مسابقات فوتبال تاریخ را ثبت کرد.

آن ها پیش تر توانسته بودند در جام یوفا برابر اسپارتاک مسکو در فصل قبل دیدار را به نفع خود برگردانند و ازینرو به عنوان رقیبی ترسناک شناخته می شدند. برمنی ها این اتفاقات را به عنوان "Miracles of the wesser" می شناسند.


 بارسا 3 - 3 گوتنبرگ (نیمه نهایی 86-1985)

2 آوریل 1986: گوتنبرگ 3 – 0 بارسلونا

16 آوریل 1986: بارسلونا 3 – 0 گوتنبرگ

بارسلونا باشگاهی است که تاریخش با اتفاقات مربوط به پیشرفت ناگهانی اش در سطح اول اروپا عجین شده است.

در بهار 1986 وقتی کاتالان ها به دنبال اولین عنوان قهرمانی شان بودند نتیجه ای وحشتناک را رقم زدند.

در حالی که آن ها 0-3 در سوئد در شبی که نیلسون دو گل برای میزبان به ثمر رسانده بود از گوتنبرک شکست خورده بودند، در خانه ثابت کردند که حذف یوونتوسِ میشل پلاتینی در مرحله ی قبل یک اتفاق نبوده است.

پیچی آلونسو (عکس بالا) با هت تریکی که در این بازی انجام داد قهرمان بارسلونا شد. بازی به پنالتی کشیده شد و توپی که نیلسون از دست داد آخرین امید ها را برای سوئدی ها از بین برد.

اما بارسایی ها پس از این دیدار با باخت برابر استوا بخارست در جریان ضربات پنالتی در سویل به جام نرسیدند.


 دربی کانتی 5 - 6 رئال مادرید (مرحله ی دوم 76-1975)

22 اکتوبر 1975 : دربی کانتی 4 – 1 رئال مادرید

5 نوامبر 1975 : رئال مادرید 5 – 1 دربی کانتی

فصل 76-1975 فصل خوبی برای بازگشت ها بوده است.  در آن دوران بازگشت رئال در برابر دربی کانتی بزرگترین بازگشت زمان خود بوده است. دربی کانتی توانسته بود با دو ضربه ی پنالتی و هت تریک چارلی جورج رئال را 1-4 در زمین بیس بال مغلوب کند اما این نتیجه برای در امان بودن از تهدید این تیم اسپانیایی کافی نبود.

در مادرید اما گل دقیقه ی سه از روبرتو مارتینز در نیمه ی اول برای رئال کافی نبود. اما گل های او و سانتیانا(عکس) تیم را به آسمان ها برد. سپس گلهای پیری و سانتیانا برد مادرید را ثبیت کد.

رئالی ها به دور یک چهارم نهایی رسیدند اما آنجا به بایرن مونیخ خوردند و حذف شدند.


 شالکه 5 - 5 کابی (59-1958)

26 آگوست 1958: کابی 3 – 0 شالکه

17 سپتامبر 1958: شالکه 5 – 2 کابی

1 اکتوبر 1958: شالکه 3 – 1 کابی

شالکه تیمی که این هفته باید باخت 1-6 برابر رئال را جبران کند، اولین تیمی بود که بازگشتی خیره کننده را در فصل 59-1958 رقم زد.

در دیدار رفت تیم دانمارکی کابی در حالی که 46 دقیقه از بازی گذشته بود به برتری سه گل دست یافت اما ساده انگاری آن ها منجر به تنبیه شدنشان در دیدار برگشت برابر شالکه منجر شد.

نکته ی جالب توجه اینجا بود که در دیدار برگشت نیز شالکه تا دقیقه ی 46 سه گل از گلهای کابی راجبران کرده بود. سپس ارلینگ اندرسن بازدن دو گل دوباره میهمان را پیش انداخت اما شالکه دوباره با زدن دوگل در دقایق پایانی بازی را مساوی کرد.

بر اساس قانون آن زمان در صورت نتیجه ی مساوی دو تیم مجبور به انجام بازی سوم بودند که این بازی با برد 1-3 شالکه همراه بود.

     
آی اسپورت
2014-03-11 03:16:39
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر