فهرست
گزارش ویژه: مرور همه بازداشت‌های مهم فوتبال ایران/ پشت میله، روی جلد
گزارش ویژه: مرور همه بازداشت‌های مهم فوتبال ایران/ پشت میله، روی جلد

گزارش ویژه: مرور همه بازداشت‌های مهم فوتبال ایران/ پشت میله، روی جلد

 
آی اسپورت- در بیشترِ مواقع حساس، فوتبالیست های در مقابل قانون «برابرتر» از دیگران بوده اند. همیشه هم اما این طور نبوده که حاج حبیب ها از راه برسند و فوتبالیست ها را به سرعت از خطر حبس شدن نجات بدهند. در تاریخ فوتبال ایران، گروهی از فوتبالیست ها سابقه قرار گرفتن پشت میله ها را داشته اند. بر خلاف آدمهای معمولی و همانند چهره های مطرح حوزه های دیگر خبر دستگیر شدن اهالی فوتبال خیلی زود در رسانه های مختلف مطرح و بولد می شود و الیته انها نمی توانند از این نکته شاکی باشند. فراموش نکنیم بخشی از قراردادهای سنگین فوتبالیستها در همه ی نقاط جهان مربوط به از دست رفتن حریم خصوصی آنها و عموما نوع برخوردهای رسانه ای و لایف استایل آن ها نیز طوری نیست که اتفاقات مربوط به زندگی شان پنهان بماند. به بهانه خبر دستگیری یک فوتبالیست در یک مهمانی، به سراغ همه ماجراهای دستگیرشدن فوتبالیست ها در فوتبال ایران رفته ایم.
 
 
مجاهد؛ ستاره ی سوخته
زخمش هنوز داغ است و حسرتش تازه ، تا قبل از یکی از صبحهای سرد لعنتی سال 79 که تصویر شطرنجی شده و خبر دستگیری اش روی جلد روزنامه ها بود همه گمان می کردند روزی درخشان ترین ستاره ی فوتبال ایران خواهد شد. مجاهد در ابتدای جوانی و در شرایطی که به تیم ملی نیز دعوت شده بود قربانی اشتباهی شد که هنوز هم آن را قبول ندارد. ستاره ی سابق جنوبی باشگاه استقلال می گوید در آن مهمانی آنچنانی تعدادی دیگر از ستاره های سرخابی نیز حضور داشته اند اما تنها او قربانی شده است. پس از دستگیری شایعات وحشتناکی درباره ی مجازات درنظر گرفته شده برای این بازیکن میان مردم رواج پیدا کرد که به نظر می رسد درست نبودند. هر چند که محرومیت 5 ساله برای بازیکنی که می گفتند از لالیگا پیشنهاد دارد حکم یک اعدام فوتبالی را داشت. خذیراوی پس از پایان محرومیت بار دیگر به فوتبال بازگشت اما دیگر به هیچ وجه خبری از آن فوتبالیست سرعتی و آماده نبود. بی تردید مقصر اصلی این پرونده ی تلخ خود مجاهد است اما شاید اگر همانند فوتبالیست های امروزی کمی میانجی گری و تساهل و تسامح در مورد او به کار می رفت فوتبال ایران یکی از آینده دار ترین ستاره هایش را به سادگی از دست نمی داد.
 


حبس ابد برای اکبریان
کشف بیش از 40 گرم هرویین از منزل مهاجم سابق باشگاه استقلال توسط نیروی انتظامی خبر تکان دهنده ای بود که تا مدت زیادی تمرکز رسانه های ورزشی را به خود معطوف کرد. طبق قانون حکم نگهداری این میزان ماده ی مخدر اعدام است اما ورود بسیاری از افراد فوتبالی و حتی غیرفوتبالی سرشناس به این پرونده در جهت وساطت موجب شد رای علی اکبریان با یک درجه تخفیف «حبس ابد» باشد.  او همانند بسیاری از همدوره هایش حالا باید کنار مستطیل سبز مشغول مربیگری باشد اما....
 
 

سوژه بلوتوث بازها
چپ پای سابق تیم ملی و پرسپولیس تنها بازیکنی بود که ویدئوی لحظه ی دستگیر شدنش همه جا پخش شد.  م. م  در یک محفل خاص توسط نیروی انتظامی بازداشت شد و فیلم دستگیری اش نیز با موسیقی تراژیک و کپشن های ویژه در دسترس مردم قرار گرفت. این اتفاق فوتبالدوستان ایرانی را حیرت زده کرد زیرا همه او را به عنوان بازیکنی مقید می شناختند و صحنه های نماز خواندن و احساساتی شدنش در اماکن مذهبی چندین بار از صدا و سیما پخش شده بود. م . م در ان ویدئو به ماموران انتظامی گفت که تنها ویلا را اجاره کرده  و سایر موارد به صورت پکیج ویلا به او داده شده است.
 


شعار تلخ برای شاهرخ
«شاهرخ پشت میله» شعاری بود که پرسپولیسی ها تا مدتها در وصف یکی از بازیکنان تیم رقیب دیرینه شان به کار می برند. این بازیکن که به همراه برادرش در تیم آبی توپ می زد یکبار به دلیلی که همه می دانند و هیچکس نمی گوید(!) بازداشت شد  و هر چند که زود از زندان آزاد شد اما نتوانست از دست شعارهایی که هواداران رقیب در این ارتباط برایش ساخته بودند آزاد شود.
 


سلام  نظامی نیکی
پیشنهاد اتلتیکومادرید را رد کرد که در استقلال ماندگار شود اما یک فصل بعد لباس آبی را برای همیشه از تن خارج کرد تا به پرسپولیس بپیوندد. او به ویژه در دربی ها با زشت ترین الفاظ ممکن مورد هجوم هواداران استقلال قرار گرفت. این ستاره ی چپ پا حاشیه را دوست داشت و پس از یک شروع خوب در پرسپولیس کم کم دچار افت و اضافه وزن شد. حبیب کاشانی مدیرعامل وقت پرسپولیس چندین بار برای خلاص کردن این بازیکن از بازداشتگاه دست به کار شد اما این اتفاق موجب نشد او حداقل در آن مقطع تصمیم به اصلاح خود بگیرد. او که یکبار نیز توسط دادکان از حبس نجات یافته بود و این کمک دادکان را با سلام نظامی پس از گلزنی اش به اردن پاسخ داده بود در زمان حضور علی  دایی با حالتی نامتعادل به اردوی تیم ملی رسید و به موجب این اتفاق به مدت 2 سال از همراهی تیم ملی محروم شد و پس از آن هم دیگر هیچوقت ملی پوش نشد. نیکی چند سال بعد دوباره به استقلال بازگشت.  
 

ظرفیتی که وجود نداشت
جوانی که به واسطه ی قامت بلندش در روستای محل تولدش والیبال بازی می کرد ناگهان توسط سرمربی تیم ملی جوانان کشف شد تا فوتبالش را از تیم ملی اغاز کند.  این بازیکن که بعدها به پرسپولیس پیوست و در داربی نیز گلزنی کرد ابتدا با اواز خوانی در اردوی تیم ملی جوانان ، سپس با پخش شدن فیلم ناسزاهای زشت و عجیبی که به یکی از هواداران تیم باشگاهیش گفته بود و بعد با اخراج های سریالی از پرسپولیس حاشیه ساز شد اما بزرگترین حاشیه ی زندگی ورزشی اش ماجرای شادی «انگشت» نمایانه اش با یکی دیگر از مدافعان پرسپولیس بود که حتی به معتبرترین وبسایت ها و ورزنامه های فوتبالی جهان راه یافت. او یکبار در یک مهمانی پرسر و صدا به همراه خانم (ب ب) که از بازیگران سینماست دستگیر شد اما طبق معمول حبیب کاشانی از راه رسید و ناجی او شد.
 

شب دربی در بازداشتگاه
مدتی پس از 6 تایی شدن آبی های پایتخت در دربی معروف سال 52 یکی از بازیکنان این تیم (ج.ا) فاش کرد که سه تن از هم تیمی هایش شب قبل از مسابقه را در بازداشتگاه خوابیده اند.  مصرف مواد افیونی و انجام کارهای غیراخلاقی در یک خانه ی مجردی دلیل این دستگیری بود و البته یکی از دلایل باخت سنگین تاج به پرسپولیس.
 

دعوا و دربی در دی ماه
دربی های دی ماه  معمولا همیشه پز از جار و جنجال و مشت و لگد بوده اند.  این جنجال ها در 2 مورد آنقدر شدید بوده  که کار تعدادی از بازیکنان 2 تیم در آنها به دستگیری کشیده است. جالب اینکه هر 2 دربی 2 بر 2 مساوی شده اند.  اولین بار در شهرآورد معروف 30 دی مجتبی محرمی و امیر قلعه نویی به جان هم افتادند تا در پایان بازی به همراه محمد پنجعلی ، محمود فکری، رضا شاهرودی، امیر عابدینی و بهزاد داداش زاده و ... راهی بازداشتگاه شوند. این بازداشتها اگر چه چندان به طول نینجامید اما با محرومیت طولانی مدت مجتبی محرمی از فوتبال همراه شد.  مشابه این اتفاق یک بار دیگر در دربی جنجالی دی ماه سال 79 به وقوع پیوست. جایی که پایان رافت با مشت سنگین پرویز برومند پذیرایی شد و در کنار این 2 بازیکن حمید استیلی ، مهدی تارتار و محمد نوازی با وارد شدن به این درگیری ها شب را در بازداشتگاه سپری کردند!
 
 
آن ها که انکار کردند
2 سال پیش خبر دستگیری تعدادی چهره ی سرشناس در یک پارتی فوتبالی- سیاسی روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. در بین فوتبالی های دستگیر شده که بیشترشان بازیکنان و یا کادرفنی یک تیم تهرانی بودند نام یک «ح.ک» نیز به چشم می خورد. با این وجود هر 2 «ح.ک» ان تیم خاص دستگیرشدنشان را تکذیب کردند. یکی از آنها گفت که در شب مورد نظر در حسینیه ی چیذر مشغول تماشای مراسم محمود کریمی بوده است و دیگری هم گفت که اصلا تهران نبوده و برایش پاپوش دوخته اند. ما هم باورمان شد.
 

خداداد و احمدرضا، یکه بزن ها
تعداد زیادی از بازیکنان فوتبال ایران سابقه ی درگیری فیزیکی شدید و متعاقب آن دستگیر شدن را در پرونده دارند. احمدرضا عابدزاده یکی از این بازیکنان بود که یکبار پس از دشنام شنیدن در یک مسابقه در اصفهان چند هوادار را کتک زد و راهی بازداشتگاه شد. خداداد عزیزی نیز چند باری فریب شباهتش با جکی چان را خورد!  خداداد یکبار با گرفتن یک خبرنگار زیر مشت و لگد دستگیر شد و پس از آزادی با وثیقه سرانجام رضایت خبرنگار مذکور را جلب کرد و پس از محرومیتی چند ماهه از فوتبال بار دیگر به نیمکت مربیگری ورزش محبوبش بازگشت. عزیز اصلی و حسن روشن نیز بازیکنانی بودند که به موجب کتک زدن بازیکنان تیم رقیب حضور در بازداشتگاه را تجربه کردند.  
 
 
اول ساواک ، بعد رولکس! 
در آستانه ی جام جهانی 1978 آرژانتین تعدادی از بازیکنان تیم ملی کشورمان به دلیل نارضایتی از میزان پاداش های پرداخت شده دست به اعتراض زدند. این اعتراضات با برخورد ضربتی ساواک و بازداشت محترمانه ی چند تن از بازیکنان تیم ملی همراه شد. به سبب حساسیت بالا،  فرح پهلوی به ماجرا ورود کرد و با پرداخت یک سکه به هر بازیکن تلاش کرد اوضاع را کمی آرام کند. اما از انجایی که ان وقتها سکه به اندازه ی امروز گران نبود(!) این پاداش هم نتوانست ملی پوشان را راضی کند. در نهایت این تقدیم یک ساعت رولکس به هر یک بازیکنان تیم بود که همه چیز را به خوبی و خوشی به پایان رساند.
 
شبهای مسکو
دهه ی شصت رو به اتمام بود که 4 تن از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در شوروی حاشیه ساز شدند. (م.م) ، (م.ف) . (س.ق) و (ن.د) این 4 بازیکن بودند که در بلاد فرنگ دست به کارهایی زدند که بیانشان در این مطلب ممکن نیست/  این فوتبالیستها در بدو ورود به ایران دستگیر شدند و مدتی را در بازداشت سپری کردند و سپس به اغوش امن جامعه بازگشتند.محمدحسین عباسی
کدخبر:9405
 
  ۳  
آی اسپورت
2015-08-19 17:32:43
نظر دهید

۳ نظر
-
چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۲۰:۰۷
البته دلیل باخت تاج تو اون بازی تبانی پرسپولیسی ها با مدافع تاج بود, در مورد همایون ب, ستاره ساواکی پرسپولیس چیزی ننوشتین
-
چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴، ۲۰:۱۰
سیروس قایقران .مجتبی محرمی. مرتضی فنونی زاده در مسکو
م.م مهرداد میناوند در شمال
حسین کعبی در پارتی
آرش
پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴، ۰۰:۴۹
فقط دلم واسه مجاهد میسوزززززززززززززززززه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر