فهرست
هرآن‌چه در مناظره‌ی کفاشیان و دادکان گذشت
هرآن‌چه در مناظره‌ی کفاشیان و دادکان گذشت

هرآن‌چه در مناظره‌ی کفاشیان و دادکان گذشت

آی اسپورت- در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه‌ی خبری امشب علی کفاشیان و محمد دادکان رودرروی هم درباره‌ی فساد در فوتبال با یکدیگر مناظره کردند. متن کامل این مناظره‌ی تلویزیونی را می‌خوانید:
 
آیا وجود فساد در فوتبال را قبول دارید؟
 
کفاشیان: بعد از اینکه اعلام کردند در فوتبال فساد وجود دارد من مخالفت کردم، ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد اما با وجود فساد مخالفم. البته باید فساد را تعریف کرد و دید که پول گرفتن و توهین کردن هم فساد است. برخی اتفاقات در جامعه وجود دارد که نمی‌توان آنها را فساد دانست به نظر من همه چیز باید مستند باشد. ما رکن قضایی داریم همچنین کمیته اخلاق، کمیته انضباطی و کمیته استیناف هم وجود دارد که موضوعات را پیگیری می‌کنند. غیر از اینها من به عنوان یک شهروند در این جامعه زندگی می‌کنم و مشکلاتم را با قوه قضاییه در میان می‌گذارم. ما اطلاعیه‌ای داده‌ایم تا هر کسی فسادی در فوتبال دید حداقل به صورت تلفنی با ما در میان بگذارد تا فدراسیون و دادستان کل کشور آن را پیگیری کنند. اگر کسی بگوید فساد وجود دارد و نتواند آن را ثابت کند خودش فساد ایجاد کرده است.
دادکان: اگر جامعه‌ای روبه فساد می‌رود حتماً در باطن مسئولان آن هم فساد وجود دارد. فساد در ورزش و غیر ورزش فرق نمی‌کند به نظر من فوتبال باعث نشاط می‌شود و مشکلی ندارد بلکه فساد در آدم‌های فوتبال وجود دارد. همه فکر می‌کنند فساد در فوتبال یعنی خریدن داور، جابه‌جایی پول و... اما آیا دروغ گفتن، حسادت و... فساد نیستند. وقتی فردی را که چیزی از ورزش نمی‌داند روی کار می‌آورند فساد اتفاق نیفتاده است.
کفاشیان: فساد در فوتبال نیست و ممکن است برخی آدم‌ها دچار مشکل باشند. در سیستم بانکی کشور که بسیار بزرگ است ممکن است در یک شعبه خلاف‌هایی صورت بگیرد آیا باید آن را به کل سیستم بانکی کشور تعمیم دهیم. فوتبال در یک اتاق شیشه‌ای قرار دارد و بسیار مورد توجه است که احتمال دارد اشتباهاتی هم در آن رخ دهد.
دادکان: مدیری که از ورزش چیزی نمی‌داند مسئول ورزش می‌شود منظورم با آقای گودرزی نیست اما این اتفاق قبلاً رخ داده است. یک مدیر برای بقای خودش هزینه می‌کند و این باعث ایجاد فساد می‌شود. برای مثال می‌خواهم در مورد باشگاه‌های پرسپولیس یا تراکتورسازی صحبت کنم چرا این روزها تماشاگران کمتری برای تماشای دیدار این دو تیم به ورزشگاه‌ها می‌روند. قطعاً مردم نخست به مدیریت، دوم به تغییراتی که در تیم ایجاد شده و سپس به فدراسیون بابت اتفاقاتی که در بازی آخر فصل گذشته رخ داد، اعتراض دارند. در آن بازی داور نتوانست مسابقه را مدیریت کند. آدم‌هایی که به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌آیند و چرا ما آنها را روی کار می‌آوریم. آقای کفاشیان چرا برخی تغییرات را در فدراسیون خود ایجاد کرده و برخی افراد را بیرون گذاشتید. به نظر من تغییراتی که ایجاد کردید اشتباه بود آیا خودتان فکر می‌کنید افرادی که آورده‌اید قوی‌تر از مدیران گذشته هستند؟
کفاشان: من بی‌گناه هستم وقتی دیدم نمی‌توانم خودم را جابه‌جا کنم خواستم در سایر پست‌ها تغییراتی ایجاد کنم. در مورد باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس هم باید بگوییم که آنها اساسنامه مستقل دارند و ما نمی‌توانیم در آنها اعمال نفوذ کنیم. باشگاه‌ها هیأت مدیره دارند و مجموع آنها مجمع ما را تشکیل می‌دهند. چند سال پیش نام چند مربی را اعلام کردند و گفتند آنها مشکل دارند ما نیز استعلام کردیم اگر مدرکی نداشته باشیم نمی‌توانیم مانع فعالیت کسی شویم. دوستان در کمیسیون اصل 90 گفتند که من از سال 85 تا 93 حدود 188 سفر داشته‌ام که این رقم درست نیست بلکه تقریباً من نصف این تعداد سفر کرده‌ام شاید دوستان ورود و خروج‌ها را جدا حساب کرده‌اند که به این رقم رسیده‌اند.
 
نظرتان در مورد موضوعات مربوط به داوری چیست؟

کفاشیان:‌ اینکه حرفی به داور بزنیم و یا اینکه داور اشتباهی مرتکب شود نمی‌توان گفت که تبانی رخ داده در مورد داوری که محروم شد برخی موارد عنوان شد و رکن قضایی ما به جمع‌بندی رسید که آن داور هم بعد از گذراندن دوران محرومت حالا به کارش ادامه می‌دهد. ما در مورد آن مورد خاص نیمه مطمئن بودیم.
 
دادکان: اگر در مورد کسی به جمع‌بندی و قطعیت رسیدیم باید با وی برخورد کنیم. در دوران من در مورد یک داور به جمع‌بندی رسیدیم و وی را کنار گذاشتیم که حتی مسئول وزارت ورزش در آن زمان خواست که این داور به کارش برگردد اما ما مقاومت کردیم و پای حرف خود ایستادیم. داوری که فدراسیون محروم کرده بود نزد من آمد و گفت که فدراسیون از من خواسته یک بازی را در بیاورم و فرقی هم نمی‌کند این درخواست از سوی کدام کمیته یا سازمان صورت گرفته چرا که تمام آنها زیر نظر فدراسیون هستند این موارد در فوتبال وجود دارد و مهم است که چه کسی از وی خواسته بود این کار را بکند. من کفاشیان را دوست دارم اما سؤالم این است که چرا وی تحت تأثیر یک مجموعه نایب رئیس خود را تغییر می‌دهد.
کفاشیان: چنین موردی را نشنیده بودیم گزارش قضایی را هم به ما نمی‌دهند و خودشان پیگیری می‌کنند.
 
نظر شما در مورد نقش رسانه‌ها در موضوع فساد در فوتبال چیست؟
کفاشیان: من چند بار به کمیسیون اصل 90 رفتم آنها اطلاعات خود را از رسانه‌ها می‌گیرند در حالی که برخی مواقع اخبار درستی در رسانه‌ها منتشر نمی‌شود و برخی‌ها دقت کافی را در کار خود ندارند و گاهی تهمت می‌زنند و دروغ می‌گویند. خیلی‌ها به من مراجعه می‌کنند و می‌گویند که چون فرزندمان آشنا ندارد نمی‌تواند جایی تست دهد و وارد فوتبال شود باید بگویم برخی دلالان هستند که می‌گویند به ما پول بدهیم تا فرزندان‌تان را وارد فوتبال کرده و قراردادهای میلیونی با آنها ببندیم اما این دلال‌ها کلاهبردار هستند.
 
دادکان: یک مدیر نالایق برای بقای خودش و حفظ رسانه‌ها دست به هر کاری می‌زند و این موضوع فساد ایجاد می‌کند. متأسفانه برخی مواقع افرادی را از ارگان‌هایی مانند ارتش و سپاه می‌آورند که در فوتبال مدیریت کنند یا کارها را به عقب ببرند؟ اگر این افراد خوب هستند در ارگان‌های خودشان فعالیت کنند. کسی که بخواهد سر من را کلاه بگذارد خیلی زرنگ است. نفر بیست و سوم و بیست‌چهارم تیم‌ها اصلاً وجود خارجی ندارد و اینکه مدیران پول آنها را به چه کسی می‌دهند مهم است.
کد خبر: 9401
  ۲  
آی اسپورت
2015-08-21 01:05:39
نظر دهید

۲ نظر
یوسف
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۵۸
کفاشیان کلا شعر گفت! سردسته فساد این یارو
یوسف
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۰۳:۵۸
کفاشیان کلا شعر گفت! سردسته فساد این یارو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر