فهرست
استتوس: برای فغانی و اشتباهاتی که فراموش نمی کنیم/ جیگرتو!
استتوس: برای فغانی و اشتباهاتی که فراموش نمی کنیم/ جیگرتو!

استتوس: برای فغانی و اشتباهاتی که فراموش نمی کنیم/ جیگرتو!

آی اسپورت- فرش قرمز نود برای علیرضا فغانی،  قبل از بازگشتش به لیگ و در آستانه ی  اتمام محرومیتش، به نوعی نمایش دهنده پشت صحنه ی داوری فوتبال ایران بود.  همه چیز نرمال به نظر می رسد، مثل اینکه یک نفر از دنیای فیلم ها آمده باشد، دست گذاشته باشد روی شانه ی فغانی  و گفته باشد: نگران نباش دوستِ من!
فغانی با شخصیت  خاص خودش، حتی برای کمک به اکرمی که شانس الیت شدن دارد، فروتنانه داور چهارم بازی  نفت-ملوان شد. حالا فقط مانده بود آزادی. آزادی و بیست هزار سرباز که پشت ارتشی ایستاده اند که حالا نه غنیمت می گیرد ، نه سری در سر ها دارد. بازی شروع می شود و فرش قرمز نود و یحتمل توصیه های قبل بازی اثر خودش را گذاشته. اعتراض ها در کمترین حد ممکن. اما این جو پایدار نیست، آرامش قبل طوفان از اسمش هم پیداست که طوفانی در پی خواهد داشت. طوفان خروش بازیکنانی عاصی که  آب از سرشان گذشته است.
 در نیمه ی دوم فغانی فقط وانمود می کند بر اوضاع مسلط است. و اینجا دیگر جایی نیست که شخصیت ِ داور ، روابط خوبش با بازیکنان و لبخندهای الکی به داد او برسد. فغانی می تواند سکوت کند، می تواند سرش را برگرداند و این اشتباه را هم مثل قبلی ها فراموش کند اما اما تماشاگر چقدر فراموش کند؟  اصلا چرا فراموش کند ؟با این حجم اشتباهات تماشاگر باید شخصیت اصلی  «ممنتو» باشد که یادش نیاید.
 فغانی می تواند تاکید کند برای کمک به اکرمی داوطلب شده و کنارش ایستاده، اما طرفدار هم آن ور خط منتظر است که بپرسد : آقای فغانی، درست بود که یک روز قبل از قضاوت پرسپولیس-ذوب آهن  وقت و انرژی بگذارید برای کمک به یک نفر ؟!  مگر کسی «هل من ناصر ینصرنی؟» گفته بود و جوابی نشنیده بود که شما احساس وظیفه کردید?
 شخصیت و تجربه فغانی، قابل اتکا به نظر می رسند اما اما برای سکوها و چشم های منتظر زل زده به مانیتور اصلا کافی نیستند. ویژگی اصلی شغل فغانی نیز همین است. اینکه با هر اتفاقی در گذشته، او باید در هر لحظه دوباره خودش را ثابت کند.
قدرت و شجاعت فغانی تحسین برانگیز است اما کاش او شجاعت نگاه کردن به قضاوتش هم داشته باشید. شک همیشه هم چیز بد نیست. با همه این اشتباه ها، شاید هنوز هم بشود فغاتی را بخشید. او هنوز هم می تواند سوژه مستندهای نود باشد و «جیگرتو» بگوید و بشنود. چه خوب که این جیگرتو ها از دل ِ فوتبال باشد، در انفرادی ِ دونفره ی خودش و وجدانش.

سعید طالبی
کدخبر:9405
  ۷  
آی اسپورت
2015-08-21 15:18:24
نظر دهید

۷ نظر
قره داغ
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۲
اقا این دروازه بان کجاست.مال ژآپنه؟ اینو بیاریم تراکتورمون .اگه اینو داشته باشیم فغانی که سهله ترکی و قهرمانی و فدراسیون اصفاهانم کاری نمیتونن بکنه.کاش همون جا فغانی رو میخورد .
-
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۳۷
این آقا قبل از همه به استقلال ضربه زده، یادمه اون زمالنها پرسپولیسیا ازش حمایت می کردن
عطا
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۴۸
بلد بودید نتیجه رو حفظ میکردید.
این همون جوابیه که بعد بازی تراختور نفت به ما میدادید.
پس ای جوگیرا این به اون در
-
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۵:۵۷
و اما شما رسانه های بی وجدان وبی شرف که خدا رابالاسرتان نمیبینید..!
چه شده که درمقام حق خواهی وحق گویی برآمده اید؟؟!! چندماه پیش که داغ به دل میلیون ها تورک آذربایجان گذاشتند بااحساساتشان بازی شد وسوژه خنده ساختند وبابیشرمی جام را به اصفهان بردند کجا بودید؟؟
سال هاست فدراسیون سازمان لیگ تلویزیون وتمام سایت ها وروزنامه با انواع توطئه ها وحاشیه سازی ها علیه تیراختور کبیر که خارچشم دشمنان است میجنگند اما ما خدا را داریم.........
-
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۱۶:۱۰
آدم از خود راضی آخرش همین میشه
حسن
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۲۰:۵۲
فغانی عامل مرگ یک هوادار تبریزی است چیزی که حتی اگر او فراموش کند خدا فراموش نخواهدکرد
-
جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۹۴، ۲۲:۲۵
بابا تراکتوری های عزیز چرا الکی حرف میزنید هیچکس از اون واقعه تو تبریز خوشحال نشد اقا همه فهمیدند حق کشی شد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر