فهرست
گزارش روز: ایران، عربستان و سیاست!
گزارش روز: ایران، عربستان و سیاست!

گزارش روز: ایران، عربستان و سیاست!

آی اسپورت ـ الهلال مشهورترین تیم عربی حاضر در لیگ قهرمانان آسیاست، تیمی پرافتخار که حضور هر ساله اش در بازی مقابل رقبای ایرانی حاشیه ساز بوده است. سال گذشته الهلالی ها پس از پذیرایی نسبتا خوب از استقلال در تهران یک 24 ساعت بد را تجربه کردند و پس از بازگشت به کشورشان ادعاهای عجیب و غریبی درباره کیفیت میزبانی ایران و خشونت و خصومت همتای ایرانی به زبان آورند. آنها حتی شکواییه ای هم برای کنفدراسیون آسیا تنظیم کردند تا از روی دادن مجدد این اتفاق جلوگیری کنند. اما کمتر از یک سال بعد دوباره اوضاع بر همان منوال است نماینده عربستان در حالی برای دومین بازی خود در لیگ قهرمانان به ایران می‌‌ آید که موضوع انگشت نگاری بنابر عرف دیپلماتیک دو طرفه برای آنها پیش خواهد آمد. همانطور که در هر صورت سپاهانی ها در صورت حضور در ریاض باید در حضور این کشور انگشتان خود را با استامپ نقاشی کنند تا مبادا سوءسابقه ای در این کشور خود به جای گذاشته باشند! نکته مهم اما کیفیت دشمنی است.

در حال حاضر هیچ کس از اینکه موضوع انگشت نگاری یک موضوع حل نشدنی در دیپلماسی عمومی دو کشور است ندارد اما نکته اینجاست که می‌‌ شود این کار را بدون آزار طرف انجام داد در واقع ماجرای انگشت نگاری اگر بدون  وقت گیری و با سرعت از سوی هر یک از طرفین انجام بشود موضوع مهمی نیست. اما پارسال الهلالی ها اعتراض داشتند ساعت ها در فرودگاه امام معطل شدند و طرف ایرانی به عمد در کار آنها اخلال ایجاد کرده است. سال گذشته الهلالی ها در ریاض از استقلالی ها پذیرایی خوبی به عمل آوردند و پذیرای کاروان 80 نفره استقلال شدند. اما به هیچ وجه از میزبانی استقلال راضی نبودند و آبی ها را متهم به دستکاری وسایل تهویه هتل و البته ریختن مواد در غذای این تیم کردند. امروز اما آبی های ریاض وارد شهری می‌‌ شوند که از هر نظر به میهمان نواری شهره است.
اصفهانی ها دست و دلباز و صاحب سازماندهی اند و البته تجربه خوبی در توریسم دارند، بنابراین پیش بینی می‌‌ شود این بار الهلال مشکل خاصی در ایران نداشته باشد اما آنها با توجه به موضوعات قبلی در این باره پیش داوری کردند و با ارسال نامه ای به ای اف سی خواسته اند ناظر بازی در فرودگاه حضور داشته باشد تا میزبان نتواند در زمان انگشت نگاری کارون الهلال را معطل کند و این تیم را با خستگی به دیدار بعدی بفرستد. این نامه با واکنش منفی سپاهانی ها مواجه شده و آنها این مسئله را جوسازی می‌‌ دانند.
به هر حال فردا هم در ورزشگاه فولادشهر جو خاصی را شاهد خواهیم بود و احتمالا شعارهایی ضدعربی در فضای ورزشگاه طنین انداز خواهد شد. آنچه اینجا اتفاق می‌‌ افتد البته شباهت به فضای کلی دیپلماسی بین دو کشور نیست. دو کشوری که با وجود اشتراکات آبشان در زمینه سیاست در یک جوی  نمی‌‌ رود.  نمی‌‌ رود که  نمی‌‌ رود.
     
آی اسپورت
2014-03-11 12:48:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر