فهرست
به مناسبت شروع فصل جدید لیگ یک: استقبال از لیگ تبانی‌ها!
به مناسبت شروع فصل جدید لیگ یک: استقبال از لیگ تبانی‌ها!

به مناسبت شروع فصل جدید لیگ یک: استقبال از لیگ تبانی‌ها!

آی اسپورت - تبانی، دست‌های پشت پرده، دلال، جادوگر و رمال. کلید واژه‌هایی که هر سال آنقدر در لیگ یک تکرار می‌شوند که شنیدن آن‌ها کسی را غافلگیر نمی‌کند. خیلی‌ها از همین جهت لیگ یک ایران را در کنار لیگ دسته سه انگلیس قرار می‌دهند. به طور معمول تا هفته آخر هم، تیم‌هایی هستند که هم شانس صعود دارند و هم سقوط. اختلاف امتیازات به اندازه تار مو است و در نهایت هم اختلاف امتیاز تیم صعود کننده با سقوط کننده یک رقمی است. در این سال‌ها همواره سایه تبانی پشت سر لیگ یک بود. از فصلی که نفت آبادان با رای فیفا به لیگ برتر رسید تا همین چند ماه قبل که مدیرعامل مس کرمان محروم شد. در آن سال هنوز دلالان آن‌قدر پیشرفت نکرده بودند و با نتیجه واضح شش بر صفر تیمِ قهرمانِ لیگ یک را بازنده می‌کردند اما حالا با پیامک‌ شب قبل از مسابقه نتیجه را مشخص می‌کنند. در آستانه شروع فصل جدید لیگ یک، دوباره بحث تبانی و دست‌های پشت پرده داغ شده است. بحث تلاش غیر قانونی تیم‌ها برای صعود به لیگ برتر و افزایش چند میلیاردی قیمت باشگاه، که فدراسیون و سازمان لیگ علاقه‌ای به مقابله با آن نشان نمی‌دهند.
سابقه سیاه
در همه این سال‌ها برای تیم‌های صعودکننده شائبه‌هایی وجود داشت. همین نفت تهرانی که حالا به جمع هشت تیم برتر آسیا راه یافته، سال 88-89 برای لیگ برتری شدن کلی حرف و حدیث به وجود آورد. به خصوص از زمانی که این تیم یکی از اقوام محمدمهدی نبی را به عنوان سرپرست انتخاب کرد. در آن زمان با برکناری مهدی دینورزاده شوکی را دادند که کسی باور نکرد و دوست‌داران لیگ یک، دست‌های پشت پرده را بیشتر از نادر دست‌نشان در صعود نفت دخیل می‌دانستند. در همان فصل در فاصله‌ی چهار هفته مانده تا پایان مسابقات، امیر عابدینی دست به اقدام عجیبی زد. عابدینی سرمربی داماش مدعی را برکنار کرد. پاسخ عابدینی به رسانه‌ها هم مشخص بود. به گفته مدیرعامل باشگاه، ف.ک وارد بازی‌های یک سری از افراد شده بود که منجر به نابودی داماش می‌شد. اتفاقا در همان فصل بازیکن تیم هم اعتراف کرده بود که قبل از هر بازی، دستیار سرمربی قرص‌های دوپینگ در بین بازیکنان پخش می‌کرد که سرانجام منجر به محرومیت دو ساله محمد سیاه شد. شائبه‌های آن سال صدای فریاد سایر مدیرعامل‌ها را هم در آورده بود. یک فصل گذشت اما اتفاق خاصی نیفتاد و از دست عابدینی هم کاری برنیامد. فصل بعدش هم این شائبه‌ها ادامه داشت. تا جایی که هنوز هم یحیی گل‌محمدی در مورد خاطره‌اش از لیگ یک به «لیگ تبانی‌ها» بسنده می‌کند.
ورود فدراسیون
در فصل 91-92 برای اولین بار آن قدر فساد در لیگ یک زیاد شد که مسئولان فدراسیون به اجبار وارد گود شدند. یک آستین بالا زدن کافی بود تا مشخص شود که به غیر از دو تیم نظامی، سایر باشگاه‌های گروه «الف» در تبانی دست داشتند. شهرداری تبریزِ صدرنشین به لیگ دو تبعید شد. فراز کمالوند و نادر دست‌نشان و امید طیری و عبدالمجید باقری‌نیا و سایر دوستان هم مدتی خانه‌نشین شدند. البته فدراسیون‌نشین‌ها خیلی طاقت دوری دوستان منشوری را نداشتند و حکم را به گونه‌ای صادر کردند که با آغاز لیگ جدید اکثر محرومین به لیگ بازگردند. در آن فصل تیمی از گروه «الف» به تیمی دیگر پول داد تا بازیکن یکی از تیم‌های مدعی را مصدوم کنند. اتفاقاتی که در نهایت با خوبی و خوشی به پایان رسید. استقلال خوزستان به علت تبانیِ کمتر نسبت به سایر تیم‌ها، لیگ برتری شد. آن هم در شرایطی که سرمربی آبی‌ها به علت انجام تبانی، محروم شده بود. این محرومیت‌ها به اندازه‌ای فرمالیته بود که از فصل جدید، باز هم دوستان پشت پرده شروع به کار کردند.
شروع دوباره
از سال 92 با بازگشت مربیان پر سر و صدا و حضور آن‌ها در تیم‌های جدید، دوباره بحث تخلف تیم‌های صعود کننده داغ شد. پدیده مشهد با هنرنمایی اکبر میثاقیان به لیگ برتر رسید و در این راه هم شائبه‌های زیادی دامن پدیده را گرفت. در روزهای برگزاری بازی‌ها، سایت‌های پخش زنده اواخر بازی از دسترس خارج می‌شدند و البته پنالتی‌ها و گل‌های زیادی تیم پدیده در این زمان به ثمر می‌رساند. اتفاقی که خیلی طبیعی به نظر نمی‌رسید اما کسی موفق به اثبات موردی هم نشد. در گروه مقابل هم پیکان تهران همین راه را در پیش گرفت. پیکانی‌ها فرهاد کاظمی را با وجود نتایج ضعیف در کادرفنی حفظ کردند. کاظمی هم در نیم فصل قول صعود به لیگ برتر را داد. آن هم در شرایطی که اصلا اوضاع پیکان در جدول رده‌بندی تعریفی نداشت. حتی دیدار نخست دور برگشت را هم با شکست آغاز کردند. اما پس از آن، پیکانی‌ها پله‌های جدول را دو تا یکی پیمودند و در نهایت به لیگ برتر رسیدند. جدیدترین نمونه اثبات تخلف و محرومیت، به لیگی که گذشت برمی‌گردد. فصلی که مجموعه‌ای از اتفاقات عجیب برای مس کرمان رخ داد. مسی‌ها با اکبر میثاقیان و بودجه‌ای وحشتناک استارت زدند اما در میانه راه نتایج دلخواه کرمانی‌‌ها کسب نشد. تیم میثاقیان در پایان نیم فصل، در جایگاه یکی مانده به آخر قرار گرفته بود. نیم فصل تغیرات محسوسی در این باشگاه صورت گرفت. میثاقیان در سمتش ابقا شد اما مدیرعامل باشگاه، مدیر رسانه‌ای، سرپرست و بدنساز تیم عوض شدند. انتخاب‌هایی که هر کدام پیشنیه‌ای داشتند. مدیرعامل باشگاه آخر فصل به‌خاطر رابطه با یک دلال محروم شد. سرپرست تیم یکی از داوران سابق بود که در کارشناسی‌های داوری برنامه لیگ یک در چند مورد سوت‌های بودار محرض او شده بود و البته محمدرضا مولایی به عنوان بدنساز در باشگاه فعالیت می‌کرد. مولایی در قضیه کارت‌به‌کارت و محرومیتی که شامل حال محسن قهرمانی شد، نفر اول ماجرا بود و محرومیتی پنج ماهه را پشت سر گذاشت. به محض ورود او به مجموعه مس، آن‌ها هم تیم‌های مقابل را یکی پس از دیگری شکست می‌دادند.
عدم دخالت سازمان لیگ
شائبه‌ها علیه مس کرمان به اندازه‌ای زیاد شد که مسئولان فدراسیون مجبور به اعزام ناظری ویژه برای دیدارهای این تیم صنعتی شدند. در دو دیداری که برای مس ناظر گذاشته شد، روند پیروزی‌های متوالی میثاقیان هم قطع شد و آن‌ها فقط دو امتیاز از دو مسابقه گرفتند. هر چند پس از افشای پیامک بازی‌های مدیرعامل باشگاه با داوران باز هم مس کرمان از تبانی تبرئه شد و فقط محرومیتی دو ساله گریبان مدیرعامل باشگاه را گرفت. در صحبت‌هایی که از گوشه و کنار شنیده می‌شود، بعضی افراد داخل زمین در لیگ یک به حدی هماهنگ شده‌اند که با حرکات دست همدیگر را از تصمیم بعدی مطلع می‌کنند. اتفاقاتی که فدراسیون فوتبال نشان داد هر گاه اراده کند، فقط با اعزام یک ناظر ویژه می‌تواند جلوی آن را بگیرد اما هنوز نه اراده‌ای در کار هست، نه علاقه‌ای.


حسام محسنیان / تماشاگران امروز
  ۴  
آی اسپورت
2015-08-23 17:37:22
نظر دهید

۴ نظر
یک نساجی‌چی هستم! فهمیدیم دیگه؟!
يكشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴، ۱۷:۳۴
به به. چقدررر زیبا و دقیق!! :D :D این مطلب رو باید قاب گرفت زد رو دیوار اتاق
رامبد
يكشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴، ۲۲:۴۳
عشق است داماش گیلان

ما بر میگردیم
سعید
دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴، ۰۱:۴۹
علی‌رغم اینکه مطلب خوبی بود، ولی از این سایت انتظار میره که توی مقاله‌هاشون غلط املایی نداشته‌باشن
محرز، نه محرض!
هوشنگ
دوشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۴، ۱۲:۰۳
از خوندن مقالات آی اسپورت لذت میبرم !

ورزش سه مافیایی خسته کنندست !

ممنون از وقتی که میزارین

حرفتون کاملا درست ! فدراسیون که هیچ! 99 درصد مسئولین ایرانی باعث و بانی فساد و دلالی تو همه کارها هستن

اون یه درصدم مسئول فرمالیته هستند !×
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر