فهرست
گزارش: بازیکنانی که مورینیو زیرِ اتوبوس انداخت!
گزارش: بازیکنانی که مورینیو زیرِ اتوبوس انداخت!

گزارش: بازیکنانی که مورینیو زیرِ اتوبوس انداخت!

آی‌اسپورت – داوید لوئیز که لقبِ گرانقیمت‌ترین مدافعِ تاریخِ فوتبال را گرفت، بعد از فروخته شدن به پاریس سن ژرمن هرگونه مشکلی با مورینیو را انکار کرد. اما در گزارشی که روزنامه‌یِ میرر از او منتشر کرد، لوئیز گفت: «مورینیو تلاشی برایِ حفظِ من در چلسی نکرد.» همین کافیست که رابطه‌یِ مدافعِ برزیلی با مورینیو را درک کنیم. دلیلِ ساده‌یِ این رابطه‌یِ نه چندان گرم، میلِ لوئیز به جلو رفتن و ترکِ خطِ دفاعی بود، میلی که با از دست دادنِ توپ مشکلاتِ زیادی برایِ خطِ دفاعیِ چلسی، از جنسِ مشکلاتی که برزیل در نیمه نهایی جامِ جهانی مقابلِ آلمان تجربه کرد، پدید می‌آورد. مورینیو برایِ حلِ این مشکل تصمیم گرفت لوئیز را در چند بازی در پستِ هافبکِ دفاعی قرار دهد. اما در نهایت فلسفه‌یِ کلیِ او با ذاتِ بازیِ لوئیز همخوانی نداشت و این باعث شد تا مدافعِ چلسی، با تمامِ استعدادی که داشت، به پاریس سن ژرمن فروخته شود.
اما لوئیز تنها ستاره‌یِ چلسی نبود که با تفکراتِ مورینیو سازگار نبود. خوان ماتا که در دو فصلِ اولِ حضورش در چلسی به عنوانِ بهترین بازیکنِ این تیم انتخاب شده بود، همان نیم فصلِ اولِ بازگشتِ مورینیو به استمفورد بریج به منچستر یونایتد فروخته شد. شاید پیش از آغازِ فصلِ 2013-2014 هیچکس تصور نمی‌کرد ستاره‌یِ اسپانیاییِ چلسی رویِ نیمکت قرار بگیرد، چه برسد به اینکه فروخته شود. اما ضعفِ ماتا در امورِ دفاعی باعث شد تا مورینیو اسکار را به او ترجیح و از برنامه‌یِ کاری‌اش خارج شود.
درسته که لوئیز و ماتا جداییِ مسالمت‌آمیزی از چلسیِ مورینیو داشتند، اما در موردِ روملو لوکاکو و آندره شورله داستان متفاوت بود. شورله که با آلمان جامِ جهانی را برده بود، مدام رویِ نیمکت می‌نشست و مورینیو در توضیحِ این تصمیمش می‌گفت او باید بیشتر با شرایطِ لیگِ برتر خودش را وفق دهد. اما داستان از زبانِ شورله جورِ دیگری روایت می‌شود. هافبکِ آلمانی اعتقاد داشت مورینیو هرگز به او اعتماد نمی‌کرد و اصلا فرصتی برایِ اثباتِ خودش بهش نمی‌داد. این جنگ از سویِ شورله جنگی نابرابر خوانده شد. لوکاکو هم در ابتدا، بعد از سپری کردنِ فصلی عالی در وست بروم، در برنامه‌هایِ مورینیو بود. او حتی در سوپر کاپِ اروپا هم مقابلِ بایرن بازی کرد، اما شاید همان پنالتی‌ای که از دست داد، کارش را در استمفورد بریج تمام کرد. مورینیو لوکاکو را یک فصلِ دیگر قرضی به اورتون داد. مهاجمِ بلژیکی 16 گل برایِ اورتون در لیگ زد، اما مورینیو اعلام کرد که او روحیه و انگیزه‌یِ کافی برایِ بازی در تیمی در سطحِ چلس را ندارد و لوکاکو به اجبار به همان اورتون فروخته شد.
دورانِ مورینیو در رئالِ مادرید هم بدونِ حاشیه نبود و قطعا بزرگترینِ آن‌ها نیمکت‌نشین کردنِ ایکر کاسیاس بود. رابطه‌یِ او با کاسیاس در دو فصلِ اول بدونِ هیچ مشکلِ خاصی پیش رفت. اما فصلِ آخر، که سندرومِ فصلِ سومِ مورینیو را با خودش داشت، بدل به جنگِ قدرتی بینِ مربی و سمبل باشگاه شد. درسته که مورینیو تصمیمِ خودش مبنی بر نیمکت‌نشینیِ کاسیاس را فنی جلوه می‌داد، اما همه می‌دانستند در رختکنِ رئال دو دستگی ایجاد شده و کاسیاس علیه تاکتیک‌هایِ منفیِ آقایِ خاص، به خصوص مقابلِ بارسلونا موضعِ انتقادی گرفته است. بعدها حتی گزارش شد که مورینیو کاسیاس را متهم به جاسوسی و لو دادنِ تاکتیک‌هایش، قبل از ال کلاسیکو کرده است. سرخیو راموس هم در این جنگِ داخلی شانه به شانه‌یِ کاسیاس قرار گرفت و نتیجه‌یِ نهایی رفتنِ مورینیو از سانتیاگو برنابئو شد.
اما درگیری‌هایِ مورینیو با ستاره‌هایش همیشه پایانِ تلخی نداشته‌اند. این استیلِ کاری مورینیو است که ظرفیتِ روحی و روانیِ بازیکنانش را در بالاترین و شدیدترین فشارِ ممکن بسنجد. اگر بازیکنان از این آزمونِ او سربلند بیرون بیایند، آنوقت بدل می‌شوند به متحدینِ قسم‌خورده‌یِ مربی‌شان. نمونه‌یِ اخیرِ برخوردهایی از این جنس، ادن ازار بود. ازار در چمپیونز لیگِ 2013-2014 هم در بازیِ رفت مقابلِ پاریس سن ژرمن و هم در بازی مقابلِ اتلتیکو مادرید، از سویِ مورینیو موردِ انتقادِ شدید قرار گرفت که چرا در کارهایِ دفاعی شرکت نمی‌کند و حاضر نیست خودش را فدایِ تیم کند. این انتقادِ رسانه‌ای مورینیو از ستاره‌اش شک و تردیدهایِ زیادی درباره‌یِ  آینده‌یِ او در استمفورد بریج به وجود آورد. اما ازار راهی متفاوت با ماتا را طی کرد و از آزمونِ مورینیو گذشت و حالا کار به جایی رسیده که مورینیو او را بهتر از کریس رونالدو می‌داند.
این‌ها تنها نمونه‌هایی از برخوردهایِ آقایِ خاص با بازیکنانش بود، برخوردهایی که قطعا در آینده هم شاهد آن‌ها خواهیم بود، برخوردهایی که به نظر می‌رسد این فصل، با فرا رسیدنِ  دوباره‌یِ سندرومِ فصلِ سوم شدت بیشتری بگیرد.
 
کد خبر: 9409
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2015-08-25 12:54:47
نظر دهید
۱ نظر
-
سه شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۴، ۱۵:۲۱
درسته؟ یا درست است که؟ لطفا گند نزنید به دستور زبان و ادبیات فارسی. اینجا یک گزارش و یادداشت رسمی دارید می نویسید نه یک پیام ساده برای دوستانتان.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر